lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Yeni Çatışma Alanı Kerkük

Mesut YILMAZ

Mesut YILMAZ

  • 20 Eylül 2017

YENİ ÇATIŞMA ALANI:KERKÜK

Kerkük’te 1960’lı yıllara kadar Türkmenler şehrin çoğunluğunu oluşturuyordu.Ne yazık ki etnik ve demografik operasyonlar şehrin kimliğinin bozulmasına neden oldu.Saddam Hüseyin’in Araplaştırma ve Barzanilerin Kürtleştirme çabaları şehrin demografik yapısını derinden sarstı.

Irak 2005 yılında işgal edilmiş ve 2007 tarihinde Kerkük’te bir referandum yapılarak şehrin kendi kaderini kendisinin belirleyeceği kararı alınmıştı.Ama ne yazık ki öyle olmadı 10 yılı aşkın bir süredir Kerkük halkı özgür bir seçim yapamadı ve Kerkük,anayasadaki ‘’bir bölgeye bağlı olmayan şehir’’ statüsünü korumaya devam etti.

Hem IKBY hem de Irak Hükümeti yıllardır Kerkük’ü ele geçirme planları yaptılar içten içe. 2014’te DEAŞ’ın saldırıları sonrasında Irak ordusu Kerkük’ten çekilmiş, Peşmerge güçleri ise şehre girerek kontrolü ele geçirmişti. O günden sonra fiili olarak IKBY yönetimine giren Kerkük’te Bağdat yönetiminin askeri etkinliği sıfırlandı.

Bu süre içerisinde Kerkük şehrinde varlıklarını sürdüren Türkmen nüfusu hiçe sayıldı,görmezden gelindi.Kerkük’te resmi binalara Barzani’nin sözde peşmerge devletinin bayrakları asıldı.

Sözde peşmege devletini kurabilmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan Barzani Kerkük’ü kendi sınırları içine alabilmek için türlü oyunlar oynadı.Daeş yaygarasından sonra Abd’nin şirin teröristleri yani Barzani’nin peşmergeleri sürekli olarak Abd askeri yardımlarıyla beslendi.İsrail’de sürekli olarak destekledi Barzani ve sözde peşmerge devletini..

-Sonra ne mi oldu?

-İstediği her şey anında olan şımarık ve doyumsuz bir ufaklığa dönüşen Barzani 25 Eylül tarihinde bölgenin kaderini derinden sarsacak bir referandum için düğmeye bastı.Yaklaşık 5.5 milyon seçmen sandığa giderek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Irak’tan ayrılarak yeni bir devlet olup olmamasını oylayacak..

Zengin petrol yataklarına sahip ve nüfusu 1.4 milyon civarında olan Kerkük’te Türkmen,Kürt ve Araplar birlikte yaşıyor.

Türkiye,Irak ve İran’ın yaptığı sert açıklamalara rağmen IKBY referandum için geri adım atmadı.Şehirde varlıklarını sürdüren Haşdi Şabi referandum iptal edilmezse silahlı mücadele yoluna başvuracaklarını açıkladı.

Bölge şu an itibariyle adeta kaynar bir kazanı andırıyor.Yani şuan bölgede referandum kelimesiyle savaş kelimesi aynı anlama geliyor.Erbil yönetiminin baskısıyla referandum gerçekleştirilirse bölgenin kan gölüne dönmesi içten bile değil..

+++

Bir gece ansızın Türk Ordusu Kerkük’e gelir mi bilinmez ama Mısak-ı Milli sınırlarımız içinde yer alan Kerkük, Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra İngilizler tarafından bir oldu bittiyle işgal edilmişti..

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.