lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Türkiye’nin Avrupa Siyasetine Almanya’daki Türk’ün Bakışı

Ramazan KABATAŞ

Ramazan KABATAŞ

  • 24 Mart 2017

Ramazan KABATAŞ

Siyasetle Patlayan Yara

Kasım 1970’de Üzümözü köyünde doğup İlk, Orta ve Liseden sonra kendimi Almanya’da buldum. Nasıl mı ? Buraya gelmek için sınıfta kalarak hem de.

Olmuştu bir defa. Gelmiştim Almanya’ya. Okuyup Almanca’yı öğrenmeli ve bir iş sahibi olmalıydım. Almanca kursları ve okuldan sonra bir yıl meslek kursu, sonra bir fabrikada işçi olarak işe başladım.

13 yıl çalıştım ve gazeteciliğe merakım olduğundan muhabir olarak çalışmaya başladım. Fabrikada çalıştığım dönemlerde 4 yıl Hamm şehrinde Ülkü Ocağı Başkanlığı ve Sekreterliği yaptım. 15 yıldır hem gazetecilik yapıyorum hem de Dortmund Trabzonlular Derneği’nin Başkanlığını yürütüyorum.

Şimdi Almanya’dan bakarak son gelişmeleri değerlendirmeye gelelim. Değerli okuyucular. Geçtiğimiz hafta, ülkemizde yapılacak olan referandumla ilgili yoğun bir gündem yaşadık. Bu bizim yaşadığımız üçüncü seçim. Geçtiğimiz seçimlerden biliyoruz ki bu kadar gündem olmamıştı.

Almanya’da 1 milyon 4 yüz bin seçmen var. Mevcut iktidar bu oy sayısına mı ihtiyacı var? Bakan Fatma Betül Sayan Kaya hanım Hollanda’ya giremedi ve gündem iyice allak bullak oldu. Detaylara girmeyeceğim. Hepimiz ne olup bittiğini çok iyi biliyoruz. Karşılıklı nazi, dikdatör v.b suçlamalar havada uçuştu.

Sonuç? Vahim.

Zaten yıllardır yaşadığımız yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve dışlanmışlık yarası adeta patlama yaptı. Artık okulda, iş yerinde, sokakta bu ayrımcılığı hissetmek çok kolay. Almanlar üzelerinden atmaya çalıştıkları ‘‘Nazi‘‘ suçlamasını temizlemek için uğraşıyor. Siz 4 milyon vatandaşınızı düşünmeden bir buçuk milyon oy uğruna bu kadar insanı riske atacaksınız. Böyle siyaset olmaz.

Bizim burada huzurumuzu bozmaya kimsenin hakkı yok. Biz yıllardır kendimizi bu ülkeye kabul ettirmek için çaba sarf edelim, siz açıklamalarınızla bunu bir kalemde silip atın. Bir de buna burada yaşayıp, sosyal yardımla geçinip, Almanlara kızanlar yok mu? Tam facia.

Hem adamların ekmeğini ye, hem de adamlara küfür et. Bunu bir Türk yapmaz.

Almanların ve Hollandalıların suçu yok mu? Var tabiki. Abarttılar ve içlerindeki kini kustular. Ülkeye gelen göçmenlerden zaten rahatsılar. Buna bir de Türkiye siyaseti eklenince olanlar oldu.

Sözün kısacası; Bizler burada kalıcıyız. Bize dilimizi korumamız yolunda projelerle gelin. Çocuklarımız Türkçe’yi zor konuşuyor. Ülkemizdeki siyasetçiler bize bunlarla gelsinler.

Bana her seçim öncesi yapılan Şıhkıranı Acısu yolunu anlatmaya gelmesinler.

Saygılarımla.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ