Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Türk Töresinde Birlik

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 30 Mayıs 2018

Türk milleti bölünmez bir bütündür. Vatanımızın birlik bütünlüğünün teminatı; Türk milletinin düşünce de gelenek görenekte , kültürde, konuşulan ve yazılan dil de bir olmasına bağlıdır. Bunlardan bir tanesinin bozulması demek, milli bütünlüğün bozulmasının yolunun açılması demektir. Düşünce de birlik, Türk varlığının kimliğinin özüdür. Dünya tarihinde var olduğumuzdan bu zamana “Töre “ adını verdiğimiz , belli ahlakı, toplumsal kurallara sözlü Türk yasalarımız bulunmaktaydı.

Töre sadece geçmişte yaşananlardan ibaret değildir. Farklı boyut ve unsurlarıyla bugün de yaşanıyor olması, onun geçmişte kalmış olmadığını gösterir. Türk töresi Tanrı’dandır. Türk Töresi, ulu Tanrı katından olan devleti ayakta tutan, heybetli kılan ve güçlü yapan bir köktür. Tengri’den gelen bu kök bir ağaç gibi ne kadar derinden bu köke tutunarak bağlanmışsa, devlet de o kadar dayanıklı ve heybetli olur.

Tarihte insanlığın ilerlemesini, üç öğe sağlamıştır. Hız’a sahip olma, kanun fikri ve demirin işlenmesi. Türk’ün her daim sahip olduğu ilerleme olan üç öğe varlığının teminatıdır. Hız güç, zafer, cihan hakimiyeti,

Kanun; Türk töresi ile ahlaki, sosyal , toplumsal düzen, Demirin işlenmesi de bilimdir.

Bu üç ilerlemeyi durduracak, doğudan batıdan Ortadoğu’dan gelen ne varsa silkeleyip atmak bir Türk’ün varlığının devamı için gereklidir.

Türk kültür yapısının en kökü sağlam temelini “Türk Töresi” oluşturur. “Töre, toplumda bireysel ve grup ilişkilerini düzenleyen, bireysel ahlakile de otoriteye bağlayan, milli dayanışma ve beraberliği sağlayan bir kültür kurumudur. Yabancı kültürler önce bu değer sistemini yıkmak isterler.

Yabancı tesirli yani çeşitli etnik milletlerin müzikleri, dilleri, kitap, film, siyasi ideoloji çeşitleri bunları yabancıdan almak Türk varlığının töresinin bozulmasına vesile olunmuştur.

Oysa Türklerin yabancı kaynaklı alacağı tek şey bilim olmalıdır. Bilimi taklit ve kopya olarak almak değil, bilimsel gelişmeleri takip ederek, Türk devletinin bekasını dünyanın sonuna kadar devam ettirecek bilimsel buluş ve bilimde ilerlemeyi sağlamaktır. Her türlü yabancı milletlerin her gecen gün vatanımızda çoğaldığı şu kötü zamanda , Türk milleti akıllı olmalıdır. Gür bir seda ile “Türk”üm demelidir. Türk milleti birlik ve beraberliğindeki kudret damarlarından geçmektedir. Yeter ki birlik ve bütünlüğümüzü bozacak siyasi, dini ayrılıklarla birbirimize düşman olmamızı fırsat bekleyen Türk olmayanların çakallıklarını anlayacak milli şuur da olalım. Türk milletinin arasına fitne fesatlık tohumları ekenlerin hangi niyetlerde olduklarını idrak edelim, tedbirlerimizi alalım. Türk topraklarımızı Türklüğümüz ile yeşertelim.

BİR

Ey Türk

Göğsümüzde parlayan bir

Gönüller bir

Dualar bir

Bizi kim edebilir tekdir

Dalgalanan bayrağım bir

Toprağımın tohumu bir

Nefesi bir

Matemi bir

Bizi kim ayırabilir

Umutlar bir

Zaferler bir

Sevinçler bir

Bize kederi kim aşılayabilir

Seferlerimiz bir

Tarihimiz bir

Destanımız bir

Sesimizi kim kesebilir

Şiirlerimiz bir

Öykülerimiz bir

Yazıtlarımız bir

Eserlerimizi kim önleyebilir

Yaradan’ımız bir

İmanımız bir

Ulusumuz bir

Türk vatanımızı kim bölebilir.

TÜRK

Ötüken anayurdun

Ey Türk oğlu, ey Türk kızı

Var mı cihanda senin gibi

Al yıldızlı!

Bayrağa rengini veren ulus

Türk gibi mert, Türk gibi namus

Irkın mukaddes, tören asaletin

Benzemez hiçbir millete rengin

Sade, duru, çetin, yiğit Türk gözlerin

Düşmanı yıkar, harabe eder cesaretin

Türk’sün, yurtsun, vatan kuran ulussun

Kanın değer toprağa, toprak yeşerir

Yeşerdiği yerden Türklüğün yükselir.

Zeynep Han Dikmen – Türk’ün Aşkı Vatan şiirlerim kitabından.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.