Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Türk töresi : Üç Hilal Altında; Tuğu Kaldırılmış Bozkurt

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 23 Haziran 2018

600 yıl hüküm süren Osmanlı’nın bayrağındaki üç hilalin, üç kıtada at koşturmasının sembolü olduğunu biliriz, lakin hilal söylendiği gibi sadece Osmanlı ve İslam anlayışının tezahürü müdür ? Kesinlikle değildir. Zira biz Türkler her birimiz töreli Bozkurtlarız.

Bozkurtlar gece ağırlıklı avlanır, gökyüzünde hilal altında pusuya yatar, sürüden hayvanı seçer bir kısmını kendi yer, diğer kısmını kurt ailesinin yemesi için ayırır. Türk milleti olarak Bozkurt gibi Türk milletimizin menfaatine, faydasına ve güçlenmesi için çalışacağız. Hilâlin altında sadece Bozkurtlar ulur, bozkurtların uluduğu yerde vatan vardır.

Hilal, Türkler Müslüman olmadan önce de Türk töresinde kutsaldı. Nizamdı, kanun idi.

Tuğ ise biz Türklerde hânlık alâmeti, Türk devlet otoritesi, kağanlık, nizam, kanun idi.

Tuğun sayısı hanların büyüklüğü nispetinde artıp azalırdı.

Orta Asya’nın aslında adı Büyük Türkistan‘dır ; Türk topluluklarının “Kutas” olarak adlandırdığı Tibet -Yak öküzünün kuyruğundaki kıllardan yapılan ilk tuğlar, mızraklara bağlanırdı. Sonraları at kuyruğundaki kılları atalarımız tarafından kullanılmıştır.

Tuğ ifadesinin kullanımı 8. Yüzyıl da Uygur Türk hakanının adına dikilen Şine Usu Yazıtı’nda yer almıştır.

Şine Usu anıtında şöyle denilmiştir;

“Üç tuğluk Türk budunu…Ozmuş Tigin Kan bolmuş”

9. yüzyılda “Din seçim , Türklük kaderdir, Türklük Tanrı armağanıdır.” diyen Kaşgarlı Mahmud, Divanü Lugati’t- Türk’te tuğ kelimesini şöyle açıklamaktadır:

“Tuğ, Sancak, dokuz tuğluk han veya hakan her ne kadar illeri çok, payesi yüksek olursa olsun dokuz tuğdan fazla artık alamaz. Çünkü dokuz sayısıyla uğurlanırlar. Bu tuğlar turuncu renkte ipekten veya kumaştan yapılır, bunu da uğur sayarlar.” demiştir. Türk Moğol Kağanı Büyük Cengiz Han’ın tuğu ile bayrağı ise beyazdı.

Osmanlı Devleti’nde ise Tuğ taşıma geleneği, Anadolu Selçuklu Sultanı 3. Keykubad’ın Osman Gazi’ye beylik verdiğini belirtmek üzere Tabl (davul), Tuğ ve Alem göndermesiyle başladı.

Selçuklu ve Osmanlı hükümdarları kendilerini İslamın dünyaya yayılması görevi verilen hanedanlık olarak gördükleri için imzalarını üç tuğ şeklinin açılımı olan Tuğra şeklinde attılar. Tuğra şekline dikkatlice bakılırsa orta yerde Üç tuğ vardır.

Bu doğu-batı-merkezde birleşir anlamına gelir. Yani güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar merkezde, bir elde, yönetimde birleşilmesi anlamı çıkar. Cihan hakimiyeti Türklerin genlerinde bulunan ilahi koddur.

Yine üç hilal temsilinde 1500’lü yıllarda kullanılan 3 hilalli Osmanlı bayrağı genelde denizcilerin kullandığı devlet armasıdır. Osmanlı Hanedanlığı Devletimize bağlı denizci leventlerin üç hilal şekilli bayrak kullandılar.

Bayrak üzerindeki hilal Osmanlı hanedanlarının devlet yönetiminde hem Türklük hem de İslami bir anlam taşıyordu. İslam peygamberi Sevgili. Muhammed’in ( selam onun üzerine olsun )

622 yılında Mekke’den Medine’ye göç ederken gökyüzünde hilal şekli vardı.

Çok ilginç ama milli bir şuur yapıtı olan Çanakkale boğazı kıyısındaki Kilitbahir kalesinin görünüşü de üç hilal şeklindedir ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Osmanlı Sultanı ve de İstanbul Fatihi Mehmet, Osmanlı’nın atan kalbi olarak gördüğü Çanakkale şehrinin tam karşısında bulunan Gelibolu sahillerinde Kilitbahir kalesini yaptırmıştır.. Hilal gibi kıvrılarak birbirine bağlanan duvarları ve iç kısmında da birdenbire yükseliveren kule duvarı ile sağlam bir yapı olan kilitbahir kalesinin Kilitbahir” sözcüğü de “Denizin kilidi” anlamına geliyordu.

Türk Fatih Sultan Mehmet Han’ın Türk torunları basta Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz aradan yüzyıllar sonrası mart 1915 tarihi geldiğinde Osmanlı ülkesinin kilidinin düşman tarafından açılmaması için bütün güçleri ile vatan savunması yapıyor destanlar yazıyordu.

“Saygı olsun bu çelik atlıların göktuğuna, Tuğu kaldırmış olan orduların Başbuğuna”

Nihal Atsız

Türk vatanı, Türk devleti ve Türk milletimizin idrak etmesi, anlaması ve milli sembollerinin yani damgalarımızdan taviz vermemek ve daima savunmak , muhafaza etmek için tekrar diyebiliriz ki;

Al bayrağımızdaki hilal Türk’ün gökyüzündeki kimliğidir. Bozkurt ay ve yıldıza bakarak ulur. Türk devletlerinin birçoğunda bulunan hilal ve yıldız , hem bayrağında hem ilk çağlardan öncesinde bile bir Türk’ün yaşayışında kutsal olan değerleri, hilal, yıldız, Bozkurt ve tuğ ile Türk ırkının devamını sembollerle çağlar boyu devam ettirdiği ve Türk ırkının bir bütün olarak birbirimize olan bağlılığın kanıtıdır.

Tek Göktanrı inancımızda, gerek şaman törenlerinde gerek Bozkurt töresinde hilal , ay Türk’ün gökyüzündeki temsilidir.

Hilâlin içindeki üç tuğ Türk devleti, Türk milleti ve Türk hakimiyetini temsil eder. Türk milleti için devlet anlayışıyla izah edilebilir. Devlet Türk millet için vardır. Türk miilletinin

mutluluğu, huzuru, namusu, onuru için Türk devleti vardır.

Türk devletsiz kalmaz, Türk milleti devletin Türk’e hizmet etmediğini anlarsa göz kırpmadan devleti Türkleştirir.

Bozkurtlar Ulusun Allah Türk’ü korusun ve yüceltsin Türk töresi ile.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.