Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

TÜRK KÜLTÜRÜNDE CEZA HUKUKU “TÜRK TÖRESİ”

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 03 Temmuz 2018

Eski Türk toplum düzeni töre Kanuna göre belirlenirdi. Kanun , Nizam Ahlak olan Türk Töresi “doğruluk yolu” idi.
Doğruluk yolunda herkes yürümek zorunda olup,
Doğru Yol’dan çıkanların sonu ölümdü.
Yasaları, Türk töresini Tanrı adına devletin başı Hakan uygulardı.
Türk Töresi yani Türk kanunun ceza hukunu şahıslar değil, devlet uygulardı. Günümüzde töre cinayeti adı verilen olayların Türk töresiyle bir ilgisi yoktur. Doğu illerindeki farklı milletlerin yaptığı Türklükle asla uyuşmayan bireysel cezaların, töre adıyla servis edilmesi,  Türk geleneklerinin adil ve olması gereken insani yasalarını unutturup, batı ve istanbul escort Arap şeri hukukunu yabancı milletlerin çarpık ceza sistemlerini Türklere algı yaparak, Türk ahlakından uzaklaştırma çabasıdır. .

Huzursuzluk vererek ahlaksız sözler, laf atma (taciz), kadına saldırganlık (tecavüz), evlilik dışı ilişki (zina) gibi cinsel suçlar Türk toplumunda bu kesin ve katı cezalarla toplumda görülemezdi. Kadına saldırının Türk hukukundaki cezası ölümdü. Tecavüze uğrayan kadın toplumdan dışlanmayarak, sahip çıkılırdı.
Evlilik dışı çocuğu olursa kadın ulu bir ağaçla evlendirilir, çocuk bu yolla meşrulaştırılırdı.
Türk töresinde (kanununda ) suçluya cezayı kişi degil, devlet uygulardı. Türk Devletinin suçlulara bu denli kesin hükümlerle cezalar vermesi kan davalarına engel olmuştur.
Tekrar etmekte fayda var. Eski Türk töresinde yani hakiki Türk ceza hukukunda ;
Cinayet, ırza geçme, tecavüz ağır adi suçlar’dı ve cezası ölüm’dü. Hatta tecavüzcü idam edilmeden önce benzer acı çektirilerek karşılığını görürdü. Oğuz Kağan destanından öğrendiğimize göre ırza tecavüzün cezası ölüm veya gözlere mil çekilmesiydi.
Arap gezgini Ahmed bin Fadlan,Türklerin tecavüz suçlusunun bacaklarından çapraz bağlanmış iki ağaca bağladığını ve ipin kesilmesi sureti ile bacakların ayrıldığını hatıralarında belirtir.
Ve yine Genç kızları aldatanlar genć kızların duyguları oynayanlar, Türk töresinde yüksek mal ve tazminat ödemeyle cezalandırılırdı. Ve Türk kızından özür dilettirildi önünde diz çöktürülerek. Eski Türk töresi okumamız, Türk ahlakının yeryüzündeki en temiz ahlaki sistem oldugunuzu anlamamıza ve yabancı milletlerin bozuk adalet , bozuk ahlaki davranışlarından çok farklı bir ırk geçmişiniz oldugunu idrak ettirecektir.
Eski Türk ceza sisteminde hırsızlığın cezası çok ağırdı. Bazı hırsızlık durumlarında çalınan malın 10 misli ödettirilirdi.
Devlet malını çalanın altın ve gümüş eritilip boğazından dökülürdü. Bu sebepledir ki değil devlet malı calmayı, aç da kalsa Türk ırkından olan devletine el açmaz, devlet malını devlet dagıtsa bile devletin kasasından emek harcamadan yemek bir Türk için utançtır. Türk’lük nedir nasıl bir şeydir diye sorunlara devlet malını yemeyen onurdur, şereftir diye anlatırsınız.

Hırsızlık yapan Türk toresinde cezası ölümdü. Özellikle bağlı olan atı çalmanın cezası ölümdü.
Hatta Çin kaynaklarına göre hırsızın kesilen başı, bir ipe bağlanarak Hırsızın babasının boynuna asılırdı. Ceza belki çok ağır idi ama ibret dolu idi ve inanılmaz bir toplumsal disiplin sağlıyordu.

ülke çıkarlarını yabancı ülkelere karşı korumama ölümle cezalandırılırdı.
“Devlete ve Orduya karşı isyan edip başkaldıranlar ölümle
cezalandırılırladı” Af yoktu.
Eskiden vatan hainleri Türkiye’de olduğu gibi davul zurna ile karşılanmazdı. Vatan hainlerine “Açılım” yapılmazdı. Cezası hemen kesilirdi!
Temiz eski Türk yasalarımızda; Toplumda eşitlik esastır sınıf ayrılığı yoktur. Kölelik yoktur, cariyelilik yoktur, soyluluk yani kişinin devlet mevkisini kullanarak üstün olduğu daha fazla hak yoktur.
Bu sebeple Türk milletinin Avrupa’nın sözde medenilik yasalarına da , Arapların kültürüne de , sosyalizm sol belasına yabancıdan gelen fikirlere ihtiyacı yoktur. Türk Töresi yasaları ile adil, eşitlikçi ve temizdir. Bize Türk yasaları gerektir.
Avrupa’dan aldığımız medeni hukuk, ve Arapların kültürünün etkisine girerek adil olmayan gelişi güzel merhametin,
Türk yurdunda suç işlenmesinin , gözyaşı ve mazlumun kanına girenden hakettiği şekilde hesap soramamak toplumsal düzenin bozulmasına sebebiyet vermiştir.
Eski Türk devletlerimizin uyguladığı Türk Töresi; Kılıçtan keskin, güneş gibi yakıcı ve ay kadar parlaktır.
Yusuf Has Hacip’in Türk edebi eseri Kutadgu Bilig’den bir bölüm ile yazımı sonlandırmak yerinde olacaktır.
“Kanun(töre) su gibidir.
Zorbalık ise ateş gibi yakar.
Ey hakan, sen arı ve süzük su akıtıp
Ateşi söndürdün. Töreyi düz ve doğru yürüttün.
Dünya seninle düzene girdi. Artık ilde kimsen gözü
Zorbaları görmez oldu.
İşte zorbaların yok olması ve zulme uğrayanın hakkını veren adaletin adı Türk’tür. Türk demek toplumsal düzen , huzur, esenlik, nizam, edep, şeref, izzet , namus demektir.Türk’ün Yasaları olan Türk töresindeki cezayı , Tanrı adına devletin başı Hakan uygulardı.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.