Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Trabzonspor lig için yeterli kadro kurmasına rağmen…

Gündem Yazar

Gündem Yazar

  • 25 Kasım 2017
    Trabzonspor lig için gayet yeterli hatta belki de en alternatifli kabul edilen kadroyu kurmasına rağmen yine çok kötü sonuçlar almaya devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ise futbolcuların isimlerine gereğinden fazla anlam yüklenmesi ve takım olarak değil de bu isimlerin bireysel olarak maçı kazanabilecek olmaları düşüncesine sahip bir teknik ekip.
Taraftarların çok büyük bir bölümü her hafta maçın başlamasından cok kadronun açıklanmasını bekliyor, en beğendikleri oyuncuları görünce umutlanıyor nefret ettikleri bir oyuncu dahi 11’de olsa moralleri bozulup maçın kaybedilecegini düşünüyorlar. Bir şekilde kaybedilirse de bunun nedeninin o oyuncunun oynatılması olduğunu düşünüp 90 dakikanın sorumluluğunu oyuncunun yeteneksizligine, mücadele etmemesine bağlıyorlar. Ancak artık değişen futbol koşulları nedeniyle bir isim çok çok üst düzey bir futbolcu degilse bel bağlanacak kadar bir katkı saglayamıyor. Çünkü gün geçtikce futbola harcanan paralar, elde edilen gelirler ve izleyici kitlesi gibi nedenlerden dolayi artık bu oyun daha mükemmeliyetci bir yapıya sahip. Yani artık 4-5 yetenekli oyuncunun ilerde iş yapması diger 5-6 oyuncunun da savunma görevlerini üstlenmesi yeterli olmuyor. Çünkü bu eski mantıkla oynamaya çalışan takımlar, takım halinde hareket eden iyi organize edilmiş bir 11’e karşı hem hücumda hem de savunmada sayısal olarak her zaman eksik oynamak zorunda kalıyorlar.
Avrupada takımlar kalecileri bile geriden oyun kurarken sayısal olarak 1 fazla olmak için pas oyununa dahil etmeye başlamisken bizde hala oyunun en kilit bölgesi olan orta saha oyuncularinin bile çift yönlü oynamasının gerekliligi yeteri kadar  algılanamıyor. Artık futbolda 10 numara diye bi kavram nerdeyse tamamen kalkmışken, dünyanın en iyi takimlari bile bu lüksü kaldıramazken Trabzonspor Osmanlispor maçının 2. Yarısında 10 numara diye tabir edilebilecek 2 futbolcu (Sosa bence defansif anlamda Yusuf’a göre  daha yararlı bir oyuncu olsa da Sosa ve Yusuf) kullandi. Türkiye ligi seviyesinde yine de aynı anda kullanılabilecek bir ikili olmalarına rağmen ileri üçlü olarak zaten 2’si forvet olan Burak, Ndoye ve 3. Olarak da Castillo’nun sahada olması orta saha geçildiği gibi rakibi karşılayacak tek oyuncunun sadece Onazi olmasına neden oldu. Bu nedenle de nerdeyse her atakta Osmanlıspor ya sayısal üstünlüğü yakaladı ya da sayısal olarak Trabzonsporlu oyuncularla eşit olmaları nedeniyle Trabzonspor defansını hamle yapmayı riske edemeyecekleri bir durumda yakalamış oldular. Buna rağmen ligde bunu değerlendirebilecek en kötü 1-2 takımdan birinin Osmanlispor olması ve Onur’un da formda bir 45 dakika geçirmesi nedeniyle belki de yeni bir faciadan dönüldü.
Fakat burda problem olan geri dörtlü ve Onazi dışındaki oyuncuların geriye gelmemeleri değil yani bu suç oyuncularin degil, buna uygun bir çalışma yapmayan teknik ekibin. Çünkü her hafta farklı yerlerde oynayan oyuncuların kendilerinin buna karar vermeleri imkansız. Örneğin Burak bu hafta sol kanat olarak calıştırıldı ve takım yapisina hazirlandi diyelim, peki Ndoye’un çıkıp Burak’ın merkez forvete gecmesiyle oyuna giren Rodallega’nin oynamasi istenen sol kanat pozisyonunda oyun kurulurken ya da top kaybedildiğinde ne yapacağına dair ne kadar fikri vardi? Aynı şekilde Yusuf’un da ilk yarı Bero sayesinde 10 numara oynayabilmesi yine mümkün olmuşken orta sahaya Bero yerine defansif anlamda Bero’ya göre daha az katkı yapacağı belli olan Sosa girince, Yusuf’un Rodallega ile aynı şekilde oyun kurulurken ya da top kaptırıldığında mevcut 11’e göre nasıl pozisyon alıp nasıl oyun kuracagina ya da hangi oyuncularla hangi bölgede baskı yapacagina dair ne kadar bi fikri vardi?
Yani Trabzonspor teknik anlamda çalıştırılamıyor bunun neticesinde de bu sonuçların ortaya çıkması şaşırtıcı değil. Ortada her hafta yazılan bir 11 ve bu 11’in tamamen doğaçlama oynamaya çalıştığı bir oyun var. Dolayısıyla bu hafta bir şekilde ligin en az puan alan takımlarindan biri olan Osmanlı’ya karşı 3 puan alınmış olsa da geri kalan haftalarda yine bu 11’in doğaçlama olarak bişeyler yapabilmesine bağlı olacağız.
Özetle Ashley Young’ın 32 yaşından sonra sol beke evrilebildigi günümüz futbolunda (D.Silva’nın, De Bruyne’nin, Hamsik’in ofansif orta sahadan cift yönlü orta sahalara evrilmeleri, Moses’in kanat beke evrilmesi vs.) Trabzonsporlu oyuncuların optimum şekilde takım oyununa uygun çalıştırılması bir yana, 20 yaşındaki Yusuf’un çok daha modern bir orta saha haline dönüşmesi icin çalıştırılması hem Yusuf hem de takım için antrenörün belki de ilk görevi ama daha bu görevi bile yapmayan ve bence hiçbir zaman da yapamayacak olan bir antrenör ve ekibi Trabzonspor’un başında.
Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.