Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Trabzon Büyük Fatih Cami’de 1600 Yıllık Mozaikler Çıktı ! Mozaikler Ne Olacak ?

Trabzon Büyük Fatih Cami’de 1600 Yıllık Mozaikler Çıktı ! Mozaikler Ne Olacak ?
  • 28 Kasım 2017

Osmanlı Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Han, 1461 yılında Trabzon´u fethettikten sonra kiliseden camiye dönüştürülerek ´Büyük Fatih Cami´ adını alan camide restorasyona başlanmıştı. Restorasyon sırasında sökülen zeminin altından 1600 yıllık mozaik süslemeler ortaya çıktı.

Trabzon’un en önemli tarihi ve dini yapılarından olan Büyük Fatih Cami’nin kapsamlı restorasyonu sürüyor. Kesme taş ile yapılan camide sıvalar söküldükçe tarihi eserler de ortaya çıkıyor. Camide en son sökülen zeminin altında 1600 yıllık mozaik süslemelere rastlandı. Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanıp, caminin ibadete ve turizme açılacağı belirtildi.

SIVA DÖKÜLDÜKÇE TARİH ORTAYA ÇIKTI

Camide geçen yıl bitirilmesi hedeflenen restorasyon, sıva döküm işlemi sırasında ortaya çıkan pencereler nedeniyle 1 yıl uzadı. Arkeologlar tarafından temizlenen caminin tabanındaki mozaik süslemeler, 100 metrekareden fazla bir alanda yer alıyor. Mozaik süslemelerin kapladığı alan ve yapısal özelleri ele alındığında, şu ana kadar korunarak günümüze gelen en iyi eserlerden biri olma özelliği gösteriyor.

RESTORASYONDA UZMANLAR GÖREV ALDI

Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Orhan Kahveci restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kahveci, caminin tarihi konumda olduğunu belirterek, “Büyük Fatih Cami bizim için çok önemli bir yapıt. Büyük Fatih Cami, Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u fethettikten sonra fetih hakkı olarak camiye dönüştürülen kilisedir. Vakti zamanında burası dönemin krallarının taç giyme merasimlerinin yapıldığı kilisedir. Bu açıdan önemli bir konumdadır. Bugün bu tarihi mekanda yapılan çalışmalarda, o dönem uzmanları ile Türk tarihine hakim uzmanlar bir arada çalışmalar yaptılar. Yapının, şehrimizin turizm gelirine önemli katkı sunacak bir yapı olduğu kanaatine varılarak, düzenlenmeye başlandı” dedi.

‘SÜPRİZLERLE KARŞILAŞTIK’

Restorasyon sırasında bazı sürprizlerle karşılaştıklarını ifade eden Kahveci şöyle konuştu: “Burada yapılan çalışma yavaş ilerleyince müteahhiti değişmek durumunda kaldık. Geçtiğimiz aylarda kapatılmış pencereler bulunduğu için sözleşme 1 yıl uzatılmıştı. Bu yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyorduk. Yeni müteahhit ile binanın özelikle dış cephesinde bulunan sıvaların büyük bir kısmı dökülerek, tarihi binadaki taş dokunun ortaya çıkarılması konusunda bayağı bir yol aldık. Bazı freskler gün yüzüne çıkarıldı. Bize esas sürpriz olan ise döşeme kaldırıldığında altından çıkan mozaikler oldu. Bu öngörülmeyen olay sonrası restorasyon süresi uzatılarak bütçe artırımına gittik.”

ÜZERİ CAM DÖŞEME İLE KAPLANACAK 

Restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan mozaiklerin cam döşeme ile korunacağını kaydeden Kahveci şunları söyledi:

“Burada yeni yapılan paslanmaz çelik konstrüksiyonla iskelet ayaklar oluşturuldu, bunun üzeri de cam döşeme yapılıyor. Hassas bir çalışma yapılıyor. Mozaikler kilise ile birlikte MS 370 yılında yapılan bir çalışma. Bu mozaikleri gün yüzüne çıkararak koruma altına alıp, cam tabanla görünür hale getirerek sergileyeceğiz. Burada saklı kalmış en az 1600 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Bu yüzden Fatih Camimizdeki çalışmalarımızı daha da derinleştirerek devam ediyoruz. Şu anda temizlenen ve ortaya çıkartılan mozaiklerin üzerine cam döşeme yapılıyor. Bunun için çelik ayaklar mozaiklerin üzerine konuldu. Camlarımız da hazır, bunlar da döşendikten sonra çalışmanın büyük bir bölümü tamamlanmış olacak.”

OLDUKLARI YERDE SERGİLENECEK

Caminin ibadet saatleri dışında turistik ziyarete açılabileceğini de dile getiren Kahveci, “Çok güzel bir görsel alan olacak. Burada ibadet zamanları dışına belirli saatlerde bu görselleri sergileyeceğiz. Tabanın cam olması bize haftanın belli günlerinde burayı turist kafilelerine rahatlıkla oldukları yerde gösterebilmemizi sağlayacak. Burada amacımız Trabzon turizmine katkı sağlamak. Yaklaşık 2 yıla yakın bir zamanında yapılan çalışmalarda 2.5 milyon liradan fazla harcandı” dedi.

‘İKİNCİ AYASOFYA’YI KAZANDIRIYORUZ

Yapılan çalışmalarla ortaya çok güzel bir görselin çıktığını vurgulayan Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Orhan Kahveci şunları kaydetti:

“Trabzon turizmine ikinci bir Ayasofya kazandırıyoruz. Çok güzel görsel manzarası olan bir bina olacaktır, kimsenin şüphesi olmasın. Bu mozaikler buranın önemini daha da artıracak, bu tür eserlere çok sık rastlanmıyor. Tüm binadaki restorasyon çalışmalarını önümüzdeki Ramazan ayına kadar bitirmeyi ve camiyi açmayı hedefliyoruz. Mozaikler yerli ve yabancı turistlerin beğenisine açılacak. Trabzon’un tarihi kadim şehir kimliğini öne çıkarmaya çalışıyoruz. Tarihin derinliklerine varan güzellikleri ortaya çıkararak, iç ve dış turizme açılmasına gayret gösteriyoruz.”

BÜYÜK FATİH CAMİ

Büyük Fatih Cami, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan bir camidir. Orijinal yapı ismi ‘Panaghia Chrysokephalos Kilisesi’dir. 1461’de Trabzon’un fethine kadar hem manastır hem de kilise olarak hizmet etmiştir. Osmanlı Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrası kiliseden camiye dönüştürülen ve kentin en önde gelen kilisesi olarak tanımlanan yapının, Roma İmparatoru Konstantin’in (MS 325-364) yeğeni Hanmibalianos tarafından eski bir Roma tapınağı üzerine inşa ettirildiği sanılmaktadır.

Kaynak: http://arkeofili.com/trabzonda-1600-yillik-camide-mozaikler-ortaya-cikti/

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.