Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Engelliler Günü Mesajı

Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Engelliler Günü Mesajı
  • 01 Aralık 2017

Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yayınlanan mesajda şu bilgilere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak açısından önem verdiğimiz günlerden biridir.

Toplumların gelişmişlikleri, artık insana verdikleri önemle belirlenmektedir. Bugün ülkemizde, gelişen insan hakları anlayışıyla engelli bireylerin, sunulan her hizmetten herkes gibi özgürce ve rahatça yararlanabilmesi için her türlü imkân sunulmaya çalışılmaktadır.

Engelli bireylerimizin toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak; ayrımcılığa maruz kalmadan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen bireyler olmalarına imkan vermek en temel amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda İlimizde, eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine kadar neredeyse her alanda engelli bireylerin önünde bulunan engelleri ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışmaktayız.

İl Müdürlüğümüz tarafından;

Evde bakım hizmeti kapsamında; 5355 engellimiz adına 5132 bakıcıya, aylık 1027 TL olmak üzere 2017- Ekim ayı itibarıyla toplam 56.943.699,39 TL ödeme yapılmıştır.

Özel Bakım Hizmeti kapsamında; 107 engellimiz adına kişi başına aylık 2.757 TL olmak üzere 2017-Ekim ayına kadar bakım merkezlerine 2.717.000 TL ödeme yapılmıştır.

Bakım ve Rehabilitasyon hizmeti kapsamında; 85 engellimize, bireysel ve grup çalışmasını
içeren rehabilitasyon hizmetleri ile bakım hizmeti birleştirilerek verilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı hizmeti kapsamında; 3867 kişiye engelli kimlik kartı verilmiştir.

Erişilebilirlik hizmeti kapsamında; engellilerin sosyal hayata aktif olarak katılım sağlayabilmeleri amacıyla yapılan çalışmalar sonucu 14 kurum erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanmıştır.

Engellilik alanındaki sorunlar sadece engelli bireyleri değil tüm toplumu ilgilendiren ve çözümüne yönelik katılımını gerektiren sorunlardır. Bu çerçevede gerek sorunların tespitinde gerekse de çözümü için ortaya konacak çalışmalarda toplumun tüm kesimlerinin katılım sağlaması amacıyla;

Askıda Iyilik Var: Ihtiyaç fazlası eşyalarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması,

İkinci Bahar: Yaşlı ve engellilerimizin bakım, temizlik, yemek pişirme vb. ihtiyaçlarını
karşılanması,

Veri-Ver: Engelli verilerinin toplanarak ilimizde yapılacak çalışmalara veri tabanı oluşturulması,

Projeleri hazırlanmış olup projelerimiz gerekli onayı aldıktan sonra uygulamaya koyulacaktır.

Toplumumuzun engelli-engelsiz ayrımı yapmadan, hep birlikte uyum içerisinde bütünleşmesi, bütün bireylerin karşılıklı saygı ve sevgi ortamında birbirlerini anlayarak yaşayabilmesi en büyük gayemizdir. Bu anlamlı günün toplumsal duyarlılığı, sorumluluğu arttırması temennisiyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlarım.”

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.