istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Tonyalı Nadiye Ninenin El Sanatı Ürünleri Yurt Dışında Satılıyor

Tonyalı Nadiye Ninenin El Sanatı Ürünleri Yurt Dışında Satılıyor

Trabzon’un Tonya ilçesinde yaşayan 82 yaşındaki Nadiye Günaydın, dokuduğu el sanatı ürünlerini yurt dışına pazarlıyor. Nadiye Nine bunları evinde yapıyor !

Tonya‘nın Büyük Mahallesinde yaşayan Nadiye Günaydın nine el sanatı ürünlerini bu güne kadar ilmek ilmek dokuyarak getirdi. Yük, çocuk taşımada kullanılan dırmaçları, bel bağlarını yünden elde edilen iplerle dokuyan Nadiye nine çok hoş yöresel ürünler elde ediyor. Bu ürünleri ise Almanya’da yaşayan Türkler çokça tercih ediyor.

“Devir Değişti Kıyafetler Zamana Uydu”

El dokuma sanatını sevdiğini anlatan Nadiye Günaydın, çocukken öğrendiği sanatı sürdürdüğünü söyledi. Bu sanatın günümüzde unutulmaya yüz tuttuğundan yakınan Nadiye nine, ‘Bir zamanlar, her evde, kadınlar dokuma işi ile uğraşır, kullandıkları tırmaçları, bel bağlarını, camadanlarını kendileri yapardı. Devir değişti. Yük taşıma azaldı, tırmaç dokuma da bitti. Kıyafetler zamana uydu. Çendeylerin yerini sosyete çantaları aldı. Çocukları sırtta taşıyan bağların yerini de çocuk arabaları aldı. Bizim yaptığımız dokumalar şimdi antika olduö dedi.

Kimini Satıyor Kimini ise Hediye Ediyor

Geçmişte yün iplerin kök boyalarla boyadığını hatırlatan Nadiye nine, ‘Şimdi yün ip kalmadı. Kök boyalar yok. Hazır renkli ipler kullanıyorum. Tezgahımda yapacağım dokumaya göre ipleri çekiyorum. Sonra da dokuyorum. Ürünlerin kiminin satışını yapıyorum, kimini de torunlarıma, eşe dosta hediye ediyorumö diyerek ömrü yettiğince bu sanatı sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Kaynak: haberler.com

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.