Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Tıpta Devrim Yaratan Türk: Ödülümü Atatürk Bakışlı Eren’e Adıyorum

Tıpta Devrim Yaratan Türk: Ödülümü Atatürk Bakışlı Eren’e Adıyorum
  • 16 Ağustos 2017

Tıp alanında devrim niteliğinde çalışmalara imza atan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, son başarısını Maçka’da şehit edilen Eren Bülbül’e adadı.

Trabzon’un tek, Türkiye’nin ilk kök hücre üretim merkezinde geçmişte devrim niteliğinde çalışmalara imza atan, tedavisi olmayan kanser gibi birçok hastalığa umut olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, son araçtırmasıyla dünya çapında ses getirdi. Kan ve kök hücreden ürettiği “Dermoplastik” çalışmasıyla ABD’de Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında Deneysel Araştırma ödülünü kazandı. Milyon dolarlık yüzlerce çalışma arasında açık ara birinci olan bilim adamı, ödülünü Trabzon’un Maçka ilçesinde şehit olan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan 15 yaşındaki Eren Bülbül için alacak.

Haber61.net’ten Selay Saykal’a konuşan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, hem Türkiye adına gurur duyduğunu hem de bu çalışmayla dünya tarafından kabul edilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Prof. Dr. Ovalı, hücresel tedavi ve doku mühendisliğinin bir parçası ve immünoterapi çalışmalarından biri olan Dermoplastik çalışmasıyla kazandıkları ödülü Maçka’da şehit edilen Eren Bülbül’e adayacağını söyledi.

“ATATÜRK BAKIŞLI EREN’E ADIYORUM”

Prof. Dr. Ovalı, “Bizlerin Eren için yapacağı şey dua etmek ve onun anısını yaşatmak. Benim bir bilim adamı olarak yapabileceğim tek şey bu. Orlando’da ödülü alırken niceantalya.com herkes Atatürk bakışlı çocuk için, Eren için kaldırdığımı bilecek. Yaşanan olaydan herkes gibi ben de çok etkilendim. Ödülümü Atatürk bakışlı Eren’e adıyorum” diye konuştu.

BAŞARISINI BÖYLE DUYURDU

Prof. Dr. Ovalı, ilk açıklamasını sosyal medya sayfasından yaptı. Prof. Dr. Ovalı sayfasında “Ülkemizin bu sene sanirim tıp alanindaki en büyük ödüllerinden birini kan ve kök hücreden urettigimiz yapay deri “Dermoplastik” ile ABD yapılan bir eleme sonrasi almayı basardık.

Projesini Trabzon’da Geliştirmeye Başladı

Milyon dolarlık bütcesi olan yüzlerce çalismayi geride bırakarak, açık ara ile(Editorun deyimi ile ” clearly best paper”) Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi alaninda yılın Experimental-arastirma ödülünü aldık. Dermoplastiği ilk Trabzonda gelistirmeye başlamıştım. Bir gün belki traji komik öyküsünüde anlatirim…
Ama Bu ödülü 8 ekimde Orlando da alirken o kahraman çocuga.. EREN BÜLBÜL’ e İthaf edeceğim. Bu ürünü kısa sürede DermoTürk adıyla hastaların hizmetine sunmak simdi bir diğer hayalim.” şeklinde belirtti.

Kaybak: haber61.net

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.