istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

THOMAS MORE’UN ÜTOPYASI VE HALKEVLERİ

THOMAS MORE’UN ÜTOPYASI VE HALKEVLERİ

İngiliz yazar Thomas More’un 1516 yılında kaleme aldığı “Ütopya” isimli eserde hayali bir ada ülkesi ele alınıyor. More, tam da yeni bir ideal düzen arayışı içerisinde olan “Yeni Dünya’ya” oldukça farklı ve bir o kadar da egzotik bir ideal sistem sunduğu bu eserinde özellikle dikkatimi çeken bir noktaya temas etmek istiyorum. Ütopya isimli eserde yer alan “Halkevleri” fikrinin dikkate değer olduğunu düşünüyorum. Atatürk döneminde 19 Şubat 1932 tarihinde tanıştığımız Halkevleri projesinin temeli bir bakıma 1516 yılında yazılmış bir eserde karşılık buluyor. More, halkevlerini şu şekilde tanımlıyor:

“15 hanede bir oluşturulan Halkevleri’nde insanlar bir araya gelerek yemeklerini yerler. Halkevi’nin bina sorumlusu belli bir saatte pazar yerine giderek herkese yetecek kadar yiyeceği buradan temin eder. Halkevleri’nde bütün zahmetli ve ağır işler “kölelere” yaptırılır. Sadece yemeklerin hazırlanması, pişirilmesi ve masa düzenin oluşturulmasında kadınlar görev alır. Halkevleri yöneticileri ve eşleri salonun başköşesindeki masanın ortasında en dikkat çekici yerde otururlar. Öğlen ve akşam yemekleri ahlaki konularda kısa bir konuşmayla başlar. Yaşlılar hayat tecrübelerini paylaşır, yeri geldiğinde gençlere de söz hakkı verilir. Yemekte daima müzik olur ve yemekten hemen sonra meyve sunulur. “

Ütopya adlı eserden tam da 416 yıl sonra Anadolu topraklarında karşılaştığımız Halkevleri’nin temeli Ütopya kitabına mı dayanıyor işte burası tam olarak büyük bir muamma!!! Diğer yandan Atatürk’ün kitap okumaya duyduğu ilgiyi göz önünde bulundurursak bu kitaba göz atmış olabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Son olarak Thomas More’un son derece ilginç yapıtına mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Esen kalın…

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.