istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

TERMODİNAMİK ENTROPİ ALLAH’IN KORUNUM YASALARI

TERMODİNAMİK ENTROPİ ALLAH’IN KORUNUM YASALARI

Yokluktan var olmak sadece akıl ve bilinç sahibi bir var edicinin varlığı ile açıklanabilir. Ölümlü bir evren sonsuzdan beri var olamaz.

Madde enerjinin korunum yasasının ikincisi ise entropi adı ile anılan, Türkçe anlatımı ile “Evrendeki her şey düzenden düzensizliğe göre yaratılmıştır. Hayat mücadelemiz bu kurala karşı koyma ile geçiyor. Fakat en sonunda, konulan bu kural gereği entropi galip geliyor. Ne kadar mücadele etsek de Ulu Yaratanın entropi ikinci yasa bize galip geliyor. Doğan ölüyor, her yeni eskiyor, yapılan her şey zamanla yıkılıyor ve hiçbir şey var olan halini koruyup kalamıyor. Entropinin etkisini düzensizlikteki yayılma olarak açıklayabiliriz. Örnek vererek anlatmak daha öğretici olur. Güzine sobamızın üzerine bir ibrik su koyalım, kaynayana kadar dursun. Ardından soğutmak için sobadan alıp, mermer üzerine koyalım.

Su bulunduğu çevreden daha sıcak olduğununa göre ısısını içinde bulunduğu çevreye koyulduğu mermere verecektir. Kaymnamış suyun çevreye verdiği ısı kendi kendine yine aynı ibrik ve aynı su da toplanabilir mi? Toplanamaz. Suyun kendi kendini ısıtarak eski kaynamış haline dönme ihtimali var mıdır? Bunun da bilimsel olarak göreceli deneyde de mümkünatı yoktur. Kendi kendine rastgele oluşum teorisini bilim budur diye sunmak bilime hakarettir.

Görüyoruz ki ; madde ve enerjinin korunumu yasası entropi yaratanın varlığını da bize anlatmaktadır.

Yukarıdan atılan bir nesne, aşağı düşmek istiyor. Çünkü aşağı dediğimiz konum, yukarı dediğimiz konumdan daha düşük bir enerji seviyesindedir.

Madde ve enerjinin korunum yasasının ikincisi entropi evrenin bir sonunun da olacağını anlatıyor, tıpkı kutsal kitaplarda ve tarihi medeniyetlerde anlatıldığı gibi.

Kur’an da geçen şu ayet bilimin de vardığı sonucu ortaya koyar.

Biz göğü ‘büyük bir kudretle’ bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Rüzgarlar Suresi, 47. Ayet)

Evren genişledikçe entropisi artar ama entropi tavanı yani olası en yüksek entropi değeri daha büyük bir hızla artar. Genişleyen evren geriye sararsak giderek küçülür ve nihayet başlangıç noktasına büyük patlamaya gelebilir. Evrenin sürekli genişlemesi, evrenin son bulması yoktan varedilip, varlıktan yokluğa gidebileceğini de anlatır.

Allah’ın bizi yaratmaktaki başlıca amacı ve nedeni onunla özel ve yakın bir ilişki kurmamızdır. Özel ve yakın ilişkilerin bedensel ve maddesel olmasına gerek olmadığını gösterir.

Bu özel ve yakın ilişkiyi kendisinin yaratılış amacını bilim yolunda da konuşmak ile de olabileceğinin idrakini aziz milletimizin farkına varması, vatanımızdaki tüm sorunların çözümüne de vesile olacaktır .

Türk yurdu var olsun dini ve milli mukaddesatlarımız ve Türk ahlakı ile …

Zeynep Han Dikmen

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.