Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Tarihe Bir Başka Açıdan Bakalım

Özgür GÜLAY

Özgür GÜLAY

  • 14 Eylül 2017

Ne demiş kainatın en güzel kitabı, “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?”

Hep bir şeyler yazılır. Bir şeyler çizilir. Birileri bir yerlerden bir şeyler duymuştur ve ona inanmıştır. Söyledikleri doğrudur kendince. Bilmez ki sömürmüştür gerçekleri.

Ve insanın içine şüphe düşürmüştür. Sosyal bilimlerde bu daha yaygındır. Bir deli bir kuyuya bir taş atar, çıkar çıkarabilirsen.

Şimdi ben Allah’ın izniyle,

Var olan doğruları yazacağım.

Ne diyor Ali Şeriati “Sizi rahatsız etmeye geldim.” Diyorum ki benim yazdıklarım da sizi rahatsız edecek.

Bu yazı da bir kaç soru soracağım ve cevaplayacağım.

Tarihe bir başka açıdan bakalım.

  • Hep söylenir, İsmet İnönü paralardan Atatürk fotoğrafını kaldırmıştır. Hep ikilik yaratma eğiliminde olanlara cevap verelim. Evet kaldırmıştır ama neden?

Soru 1: Neden İsmet İnönü paralara kendi resmini bastırdı?

Cevap: 30.12.1925 tarihli kanun ve buna dayanarak 16.03.1926 tarihli 3322 sayılı kararname Cumhuriyet rejiminin banknot özelliklerini saptamıştı. Bu kararname ile 1,5 ve 10 liralık banknotların ön yüzünde “Cumhuriyeti musavver bir timsal”, 50,100, 500 ve 1000 liralık bahcesehirkonut.com banknotların ön yüzünde ise “Reisicumhur Hazretlerinin resmi” nin bulunması karar alınmıştı. İnönü Cumhurbaşkanı olduktan sonra, Atatürk’ün sağlığı döneminde çıkarılan bu kanuna uyularak yeni paralar bastırıldı.

  • Gelelim ikinci meseleye. Türk tarihinde önemli antlaşmalar vardır. Tarih 24 Temmuz 1923. Hangi antlaşma? Tabi ki Lozan Antlaşması.

Soru 2: Bir iddia. ‘Lozan Antlaşması 100 yıllık.’ Peki öyle mi ?

Cevap: Lozan hakkında yaptığı çalışmalarla tanınan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sevtap Demirci son dönemde fısıltı olarak dile getirilen “Lozan anlaşmasının 2023’te sona ereceği” iddiasına yanıt verdi.
Demirci, “Hem Türkiye’de hem İngiliz arşivlerinde benim neredeyse görmediğim belge kalmadı. Bu belgelerin hiç birisinde bu antlaşma 100 yıl sonra sona erecektir veya bir bitiş tarihi vardır diye bir şey yok” dedi.(http://m.ensonhaber.com/lozan-anlasmasi-2023te-bitiyor-mu-2016-04-05.html)

Şimdi sıra geldi Lozan antlaşması meselesindeki ikinci hususa. Az önce 100 yıllık mı değil mi cevabını verdik. Şimdi diğer soru.

Soru3: Lozan antlaşmasında gizli maddeler var mı?

Cevap: Biz vallahi billahi okuduk, araştırdık görmedik. Varsa getirin bakalım. Gizli madde var ise sen nereden biliyorsun? Sanki antlaşmayı siz yazdınız. Varsa belge buyurun.

Bunlar bazı tarihçilerin yıllardır sömürdüğü konular.

Benim bildiğim gerçekler bunlar. Ben bunları yazayım dedim üzerime düşeni yapayım dedim. Bundan sonrası size kalmış.

Kulakları sağır ise,

Gözleri kör ise,

Zaten duymayacak ve görmeyecekler.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.