Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Sütpınar’daki Tarihi Camiyi Mahallenin Gençleri Kurtardı !

Sütpınar’daki Tarihi Camiyi Mahallenin Gençleri Kurtardı !
  • 14 Mayıs 2018

Sütpınar Mahallesinde yaklaşık 100 yıl önce yapılan tarihi cami köylüler tarafından yıkılıp yerine tuğladan başka bir cami yapılmak istendi. Gençlerin bu duruma tepkisi olumlu sonuçlandı.

Sürpınar’ın tarihi camisi yıkılıp yerine daha büyük ölçekte başka bir cami yapılmak istendi. Köyün gençleri ise tarihi caminin yıkılmasına karşı çıktı. Sütpınar Eski İmamı Salih Erdin, Mustafa Karagöz, Ömer Faruk Karagöz, Ömer Karagöz ‘ün girişimleri sonucunda Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Ahmet Kıran, Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’ne caminin tescillenmesi ve korunması için başvuruda bulundu. Başvuru müdürlük tarafından olumlu sonuçlandı. Sütpınar’ın tarihi camisi tescillendi ve korumaya alındı.

Ayrıca caminin taş duvarlarının sıva ile kaplandığı, ahşap süsleme ve kalem işi süslemelerin yağlı boya ile boyandığı görülüyor.

Gençler Caminin Restore Edilmesini İstiyor

Şalpazarı’nın Sütpınar Mahallesinde tarihi camiyi yıkılmaktan kurtaran gençler yapının restore edilmesini istiyor. Bunun için Bülent Kıran ile birlikte Vali Yardımcısı Nusret Şahin ile görüşen gençler caminin restore edilmesi için yardım isteğinde bulundu. Caminin restore edilmesi için girişimlerini sürdürüyorlar.

Cami Kurtuldu Ancak Tarihi Lojman ve Şadırvanı Yıktılar !

Tarihi caminin karşısında bulunan mektep, şadırvan ve  caminin hemen yanında Türk evi plan tipinde yapılan tarihi lojman köylüler tarafından yıkılıp yerine camiden daha büyük ölçekte bir lojman yapıldı. Gençler tarihi bu iki yapıyı kurtaramamanın üzüntüsünü yaşıyorlar.

Ayrıca Gündem Yazar’a bilgi veren Mustafa Karagöz, “Ecdadımız camiden daha büyük ölçekte bir yapının yapılmasına izin vermezdi. Ancak köyümüzde tarihi bina ve ilkokul yıkılarak yerlerine camiden daha büyük bir lojman yaptılar.” diyerek tepki gösterdi.

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.