Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Sarıkamış Harekatında Şehit Olan Binler 103. Yılında Şalpazarı Sis Dağı’nda Anıldı !

Sarıkamış Harekatında Şehit Olan Binler 103. Yılında Şalpazarı Sis Dağı’nda Anıldı !
  • 07 Ocak 2018

Sarıkamış Harekatı bundan 103 yıl önce Rus ordusunu yenerek hem Anadolu topraklarından atmak hem de Bakü’ye ulaşarak Azerbaycan’da yaşayan Türkleri özgürleştirmek için yapılmıştı. Ancak yaşanan talihsizlikler buna izin vermedi. Genelkurmay Başkanlığı’na göre Sarıkamış’ta 60 bin Türk askeri şehit oldu, 30 bin Rus askeri de öldü. Tarihçi yazar Mehmet Niyazi ise araştırmasında belgelere göre 23 bin Türk askerinin şehit olduğunu söylemekte. 103 yıl sonra bugün Sis Dağı’nda Sarıkamış şehitleri binlerce kişinin katılımı ile anıldı.

1914’de olduğu gibi bugün Sis Dağı da karlı idi. Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Sis Dağı’nda yaplan Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü karların üzerinde yapıldı. Yürüyüşe Şalpazarı dışından ve Şalpazarı’ndan gelen binlerce kişi karların üzerinden Sis Dağı’na metrelerce uzunluktaki  Türk Bayrakları eşliğinde yürüdü.

Asıl amacı düşmanı Anadolu’dan atıp Bakü ile birleşerek tekrar dirilişe geçmek olan Sarıkamış Harekatı’nda şehit olanlar binlerce kişi tarafından Şalpazarı’nda anıldı. Şalpazarı Hanyanı’ndan yürümeye başlayan binlerce kişi Sis Dağı’na doğru hareket etti. Onlarca Türk Askeri de Türk Milleti’nin binlerce yıllık Ordu-Millet anlayışı ile halk ile birlikte Sis Dağı’na yürüdü. Şalpazarı Kaymakamı Murat BEŞİKÇİ ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik KURUKIZ da yürüyüşe eşlik edenler arasında bulundu. İYİ Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Pirağa YAŞAR’ın ve Ak Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Zeki ÇABUK’un da Sarıkamış anmasına katıldığı görüldü.

Genel Hatlarıyla Sarıkamış Harekatı

22 Aralık 1914’de başlayan Sarıkamış Harekatı’nda Ruslarla yapılan Köprüköy ve Azap Muharebeleri kazanılmıştı. Dağılan Rus ordusunu muharebeleri kazanan Hasan İzzet Paşa takip edip imha etmemesi Sarıkamış faciasının yaşanmasına sebep oldu. Eğer Hasan İzzet Paşa, Köprüköy ve Azap Muharebeleri sonrasında dağılan Rus ordusunu takip edip imha etseydi belki de Sarıkamış’ı alacak, Sarıkamış faciası yaşanmayacak, Türk ordusu hedeflendiği üzere Bakü’ye ulaşacak ve Hazar’a kadar olan topraklar Anadolu ile birleştirilecekti. Ancak durum böyle olmamıştır.

Enver Paşa’nın planına uyulmamış, Allahu Ekber dağlarını aşarak Sarıkamış’ı kuşatmak yerine Hasan İzzet Paşa Sarıkamış’a tırmanmaya devam etmiş, üzerinde kış şartlarına uygun kıyafet ve ekipmanlar bulunmayan askerlere uzun yürüyüşler yaptırmış ve askerler soğuktan olumsuz etkilenmiş, imha edilmeyen ve toparlanan Rus kuvvetleri ile yapılan çarpışmalarla beraber binlerce askerimiz kutlu yolda canlarını Tanrı’ya emanet ederek şehit olmuştur… Ermeni isyancı ve çetecilerin Rus kuvvetlere destek vermesi de düşmanın Sarıkamış’ta üstün gelmesinde etkili olmuştur.

Sarıkamış Harekatı Türkiye’de her yıl dönümünde gündem olmuş ve çokça konuşulmuştur. Bir çok çevre ise harekatın mahiyetini umursamadan propagandalar yaparak Sarıkamış Harekatı’nın başarısızlığını kendilerine malzeme yapmışlardır.

Tanrı, Sarıkamış’da şehit olan Türk askerlerinin mekanını Uçmağ etsin. Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin !..

Dipçe: Haberlerimizi kaynak göstermeden kullanmayınız.

Uçangöz Fotoğrafı: Emrah Karaalan

Uçangöz Fotoğrafı: Emrah Karaalan

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.