Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’nın Taş Eserleri – Mezar Taşları, Taş ve Kayalara Oyulmuş İşler

Gündem Yazar

Gündem Yazar

  • 12 Aralık 2017

Şalpazarı‘nda zaman geçtikçe yok olan, harap olan, tahrip edilen tarihi değerleri sadece değirmenleri ve köprüleri değil. Mezar taşları, üzerinde çeşitli motifler bulunan taş parçaları bunlardan bir kaçı. Tahrip edilen mezar taşları ise bir milletin, Türk Milleti‘nin bilhassa Şalpazarı‘nın tapularıdır aslında.

Türkler tarih boyunca atalarının mezarlarına değer vermiş, onları korumuş hatta bazı zaman atalarının mezarlarına yapılan saygısızlığı da savaş sebebi saymışlardır. Ataları için kurganlar yapmışlar onlara saygıda bulunmuşlardır. Yakınları öldüğünde başlarına bir nevi mezar taşları olan, öldürdükleri düşman sayısınca, balballar dikmişlerdir. Günümüzdeki mezar taşları aslında balbalların devamı niteliğindedir.

Bir diğer önemli mesele ise çeşitli taş bloglarının ve taş parçalarının üzerinde yer alan motiflerdir. Örneğin aşağıda göreceğiniz, taş üzerine yapılmış ibrik (übrük) motifi. Bu eserlerin Şalpazarı‘nda bilim insanlarınca araştırılması gerekiyor. Ancak ne yazık ki ilçemizde ne tarihi eser koruma kurulu bulunmakta ne ilçemize Trabzon‘dan ilçemize araştırmacılar gelmekte, nede başka yetkililer gelmektedir. Hatta bazı tarihi değerleri yazılı olarak bildirmemize rağmen işe yaramaz diye redetmektelerdir. Sanırım bu eserler Trabzon merkezinde veya daha doğu ilçelerinde olsa koşa koşa giderlerdi. Neyse, ne yapalım ? Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şalpazarı Araştırma Derneği‘ni güçlendirerek gerekli çalışmaları yapmaya ve yaptırmaya çalışacağız.

Şalpazarı‘nın incileri güzel köylerimizden fotoğraflayarak derlediğim bilgileri sizlerle paylaşmaktan onur duyuyorum. İlk yazımla karşınızdayım.

Aşağıdaki iki fotoğrafta Güdün köy mezarlığında bulunan ancak şimdi yerlerinde olmayan iki mezar taşı bulunmaktadır. Büyük ihtimal tahrip edilmiş durumdadır veya birisi tarafından korunmaya alınmış olabilirler.

İbrik (übrük) motifli mezar taşı – Şalpazarı Güdün mahallesi

Yuvarlak bir başlığın üzerine yapılmış daire içerisinde 5 kollu yıldız motifi bulunan mezar taşı – – Şalpazarı Güdün mahallesi

Sıradaki fotoğraflarda Güdün mahallesinde yer alan bir tarihi köprünün giriş kısmının sağında dışa bakan açıda üzerinde motif bulunan taşlar vardır. Ancak bunlar da şimdi yerlerinde bulunmamaktadırlar…

Güdün’de tarihi köprünün yanında yer alan motifli taşlar

Güdün’de tarihi köprünün yanında yer alan motifli taşlar

Kireç Mahallesinde Şalpazarı’na hakim bir noktada bulunan üzerinde çeşitli oymalar bulunan taş bloglar. Bunların da tekrar ziyaret ettiğimde tahrip edildiğini gördüm…

Şalpazarı Kireç mahallesinde oyulmuş taşlar

Şalpazarı Kireç mahallesinde oyulmuş taşlar

Şalpazarı Kireç mahallesinde oyulmuş taşlar

Sis Dağı‘nda Kanlı Kaya mevkinde eski Türk geleneklerine göre yapıldığını düşündüğüm üçgen motifler. Nazardan korunmak için yapılırdı.

Sis Dağı Kanlı Kaya mevkiinde bulunan taş ve motifler

Sis Dağı Kanlı Kaya mevkiinde bulunan taş ve motifler

Turaluşağı ve Tonya sınırında yer alan üçgen motifli bir çeşme.

Şalpazarı Turaluşağı Mahallesinde yer alan çeşmenin üzerindeki üçgen motifi

Dereköy Mahallesi’nde büyük ihtimalle şarap üretmek üzere üzüm ezmek için yapılmış oyuklar.

Dereköy Mahallesinde taş bloklar üzerinde bulunan oyuklar

Dereköy Mahallesinde taş bloklar üzerinde bulunan oyuklar

Şalpazarı ilçe merkezinde yer alan şarap yapımı için üzüm ezmek üzere yapıldığını düşündüğüm kaya bloklarına açılmış oyuklar.

Yine Dereköy Mahallesinde kaya bloğuna yapılmış bir oyuk.

Dereköy Mahallesinde kaya bloğuna yapılmış bir oyuk

Dereköy Mahallesinde kaya bloğuna yapılmış bir oyuk

Kalecik Mahallesinde tarihi Türk mezarlığındaki taş mezar başlıkları. Mezar başlıklarının üzerinde Osmanlıca yazılarının yanı sıra çeşitli bitkisel bezemeler ile Türk Milleti’ne ait semboller bulunmakta. Yüzyıllar öncesinden, eğer yaşamaya devam ederlerse, yüzyıllar sonrasına Şalpazarı’nda Türklerin yaşadığının kanıtlarıdır.

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.