istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’nda Üzerinde Tarih Yazılı 10 Eski Eseri Sıraladılar !

Şalpazarı’nda Üzerinde Tarih Yazılı 10 Eski Eseri Sıraladılar !

Gündem Yazar haber sitemizin yazarları tarafından kurulan Şalpazarı Araştırma Derneği dur durak bilmeden kendi kısıtlı imkanları ile Şalpazarı ilçemiz ve yüce memleketimiz için çalışmaya devam ediyor. Yücel KAYA ve Kağan KARABAYIR ilçemizin tüm köylerini gezerek üzerinde tarih yazılı 10 tarihi eserimizi sıraladılar !

Şalpazarı Araştırma Derneği‘mizin Başkanı Yücel KAYA ve Başkan Yardımcısı Kağan KARABAYIR Şalpazarı ilçemizin tüm köylerini gezerek yaptıkları saha araştırmasında ilçemizde yer alan tüm tarihi eserler hakkında bilgi edinip onları fotoğraflamaya çalıştılar. Ayrıca iki dernek yöneticisi ve araştırmacı ilçede yer alan ve üzerinde tarih yazılı 10 tane tarihi eseri de sıraladılar. Yaptıkları bu çalışma Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin resmi internet sitesi www.salpader.org.tr üzerinden yayınlandı.

Çalışma şu şekilde:

” Uzun süredir köyleri dolaşarak başta mezarlıklar olmak üzere motif araştırmaları yapıyoruz. Bu gezilerde güzel konaklar, nefis işlemeli tekirler, köylerin en güzel yerlerine yapılmış mezarlıklar, ıssız kalmış köprüler başta olmak üzere pek çok eseri gördük. Ne kadar zengin olduğumuzu bir kez daha fark ettik. Aynı zamanda bu değerlerimizi nasıl umarsızca yok ettiğimizi de dehşetle gördük. Hep Şalpazarı olarak kültürümüzü koruduğumuz ile övünürüz ama koruduklarımızın sadece popüler olanlar olduğunu iyice anladık.

Gezilerimiz sırasında üzerinde tarih yazılı mezar taşları, çeşmeler ve camiler gördük. Bunları Şalpazarı’nın en eski 10 eseri diye sıralamaya koyduk. Burada sıralama yaparken üzeri yazılı olanları aldık. Yoksa tarihi eserler sadece bunlar eğil. Pek çok köyde bulunan birkaç metre yükseklikte mezar taşları, köprüler v.b. üzerinde tarih taşımadığı için sıralamaya almadık. Benzer şekilde sonradan tarih yazılmış mezar taşlarını da sıralamaya katmadık. Bu durumda aşağıdaki sıralama ortaya çıktı:

10.sırada: 1887-88 tarihli Kalecik’te mezar taşı.

9.sırada:1883-84 tarihli iki mezar var. Birisi Dorukkiriş, diğeri Geyikli’de.

 

8.sırada:1881-82 tarihli Geyikli’de mezar taşı.”

ÇALIŞMANIN DEVAMI İÇİN DERNEK SİTESİNİ ZİYARET EDİNİZ… www.salpader.org.tr

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.