Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’nda Savaş Siperleri !

Şalpazarı’nda Savaş Siperleri !
  • 10 Eylül 2017

Bugün, kurucu başkanı olduğum Şalpazarı Araştırma Derneği‘nin başkanı Yücel KAYA ve üyemiz Muhammet ATALAR ile birlikte Şalpazarı’nın az bilinen noktalarında incelemelerde bulunduk. Daha önce Dereköy’de keşfettiğimiz büyük bir kayaya oyulmuş mekana ve yine Dereköy’deki tortul kayaça oyulmuş toplu mezara bakmaya gittik.

Daha sonra günümüzdeki adı Çamlıca olan Yanık mahallesine gittik. Çamlıca ile Tonya ilçesi sınırında bulunan Ekmek Kıranı mevkiindeki tepede bulunan savaş siperlerini inceledik. Burası hem Tonya İskenderli’ye hem de Şalpazarı’nın bir çok mahallesine hakim konumda. Bu tepeden deniz de görünmekte. Denizde büyük bir geminin olduğunu ve yaklaşık yarım saat içinde geminin doğuya doğru giderek gözden kaybolduğunu gördük.

Trabzon, 1914-1918 yılları arasında Rus işgaline uğramıştır. Güdün mahallesinde de karargah kurdukları söylenen Ruslar, Şalpazarı’nı da işgal etmiştir. Hatta Rus askerleri içerisinde bulunan Ermenilerin Güdün mahallesinde bulunan bir ekmek fırını işçisini fırında atarak yakmak istedikleri de söylenmektedir.

Ekmek Kıranı mevkiindeki savaş siperleri ne zaman, Ruslar tarafından mı Türkler tarafından mı kazıldığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakta. Anca burada yapılacak arkeolojik kazılarla birlikte bu netleşebilecektir.

Savaş siperleri tepenin batı ve doğu yamaçlarında yoğunluk kazanmıştır. Tepenin batı tarafı Şalpazarı’na, doğu tarafı Tonya’ya hakimiyet kurmaktadır. Tepenin kuzey yamaçlarında siperler daha seyrektir. Savaş siperlerinin yapıldığı tepenin zirve noktasında ise taş parçaları bulunmaktadır. Burada bazı taşlar ise insan eliyle yapılmış gibi düzenlidir. Buraya yaplacak sondaj çalışması ile kale yada gözetleme kulesi olup olmadığı gün yüzüne çıkartılabilir.

Şalpazarı’nda nedense arkeolojik ve sanat tarihi çalışmaları yapılmamaktadır. Saha araştırmalarımızda bir çok noktanın incelenmeye muhtaç olduğunu görmekteyiz.

Şalpazarı’nda ve Tonya’da bulunan okullarda gezi programları yapılarak çocuklara ve gençlere buradaki savaş siperleri gösterilmeli, bölge tarihi siperlerin canlı tanıklığı ile onlara gösterilmelidir. Gençler yaşayarak öğrenmeli ve atalarının ne gibi zorluklar sonrasında vatanlarında tutunduklarını anlayabilmelidir.

İzleti:

Şalpazarı Çamlıca (Yanık) mahallesi savaş siperleri

Gündem Yazar paylaştı: 10 Eylül 2017 Pazar

Görseller:

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. halil toprak dedi ki:

    buna benzer siperler alaca yaylasında da bulunmaktadır .hatta zaman zaman tüfek mermileri bulduğumuz olmuştur..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.