Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’nda Cürudere Köprüsü onarım tabelası skandal oluşturuyor !

Şalpazarı’nda Cürudere Köprüsü onarım tabelası skandal oluşturuyor !
  • 26 Ocak 2018

Şalpazarı’nda yer alan önemli tarihi köprülerimizden Cürudere Köprüsü’nün tanıtımı için asılan tabelanın verdiği bilgi skandal oluşturuyor. Öyle ki bu yanlış çeşitli sayfaların paylaşımlarına da yansıyor ve insanlar yanlış bilgi öğreniyorlar.

Cürudere Köprüsü, 19. yy’da Osmanlı zamanında yapılmış yuvarlak kemerli bir taş köprü. Köprü, 1999 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü 10. Bölge Müdürlüğü kontrolünde Trabzon Valiliği İl Özel İdare kaynaklarıyla onarılmış.

Köprünün giriş kısmına asılan onarım tabelasının rakamları zamanla eskiyerek silinmiş. 19. yy’da yapılan köprünün yapım tarihi tabelada ‘9.yy’ olarak görülmekte. Köprü 1999 yılında onarım görmesine rağmen tabelada rakamın bir tanesi silindiğinden dolayı ‘199 yılı’ yazmakta.

Sosyal Medya Sayfalarında Yanlış Bilgi Yayılıyor

Skandal oluşturan olay ise bozulan tabela yüzünden insanların Şalpazarı’nın bu tarihi köprü hakkında yanlış bilgi edinmeleri. Örneğin bir sosyal medya sayfasında köprünün fotoğrafları paylaşıldı. Köprü hakkında da tabeladaki yanlış tarih verilerek “9. Yy Osmanlı Döneminde yapılan köprümüz , her köprü bir değirmen, bir tarih Ağasar’da.” bilgisi yer aldı.

Osmanlı 13. yy’da yani 1299 yılında Osman Bey tarafından kurulmuştu.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.