istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’nda Bir Şaman Adeti – Bebeğin Toprağını Kaldırmak

Şalpazarı’nda Bir Şaman Adeti – Bebeğin Toprağını Kaldırmak

Şamanizm; hastaları iyileştirmek ve başka çeşitli amaçlara ulaşabilmek için doğadaki ve doğa üstü varlıklarla, ruhlarla iletişime geçebilmek amacıyla yapılan bir dizi ritüeller, adetler sistemidir. Bugün Şalpazarı’nda da gerek hastaları iyileştirebilmek için gerekse de türlü amaçlara ulaşabilmek için çeşitli adetler, ritüeller gerçekleştirilmekte, bunların Şamaniz adetleri olduğu düşünülmektedir.

Tarihler 21.03.1981’i gösterdiğinde Şalpazarı Düzköy Mahallesinde bir erkek çocuk dünyaya gözlerini açar. Bebek beyazvari bir sarışınlığa sahiptir. Çok fazla ağlaması sebebiyle de hasta olduğu düşünülmüş, kimileri tarafından da bebeğin fazla yaşamayacağı düşünülmüştür.

Düzköy’de Sultan adıyla bilinen benim de Babaannem Havva Kandemir’in de aralarında olduğu kadınlar düşünmüşler ve bebeğin iyileşmesi için bir adeti gerçekleştirmeye karar vermişlerdir.

Bebek ilk olarak toprağın üzerine yatırılmıştır. Bebeğin etrafı bir araç yardımıyla çizilmiş daha sonra bebek topraktan alınmıştır. Sonra çizilerek işaretlenen toprak parçası oradan  kalıp şeklinde alınıp evin tavanında, el değmeyecek bir yere yerleştirilmiştir.

Bu sayede ölmesi beklenen bebeğin toprağı tavana kaldırılarak bebeğin artık ölmeyeceği, iyileşeceği düşünülmüştür. Bebek de daha sonra iyileşmiş, sarışınlığı yerine esmerliğe bırakmıştır. Bebek büyüyerek günümüzde sağlıklı bir yetişkin olarak yaşamını sürdürmektedir.

1

2

3

4

5

6

7

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.