Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı’na Mandıra ve Otel Yapan Aile Şirketinin Genç Üyesiyle Konuştuk

Şalpazarı’na Mandıra ve Otel Yapan Aile Şirketinin Genç Üyesiyle Konuştuk
  • 28 Kasım 2017

Aile, akraba dayanışmasının Şalpazarı’nda en güzel örneğini veren Karagöz ailesinin Şalpazarı için yaptıkları hem taktire şayan hem de cesaret verici. Ağasar’ın genç iş adamı Hasan Bey, Karagöz ailesinin ilçede yaptığı 50 sağmal büyük baş hayvanın besleneceği mandıra ile 5 katlı Sis Dağı Zirve Otel hakkında Gündem Yazar’a bilgi verdi.

Bir ailenin, amca çocuklarının bir araya gelmesi ile Şalpazarı’nda hem de Sütpınar’da olmaz, yapılmaz denilen nelerin başarılabileceğinin en açık örneğini bu haberimizde göreceksiniz.

İlk önce 50 büyük baş sağmal hayvanın besleneceği mandıra hakkında Hasan KARAGÖZ ile neler konuştuk ona bakalım.

Mandıra için Tarım Bakanlığı’ndan destek alındı mı ? KOSGEB ile mi yapılıyor ?

Mandırayı Osman KARAGÖZ ve Yaşar KARAGÖZ amcam KOSGEB’den destek alarak yapıyorlar. Devlet destekli 150 bin TL geri ödemesiz hibe, 2. yıl da 150 bin TL geri ödemeli olarak destek alıyorlar. Devlet hayvancılığı büyütmek için böyle projeler yaptı. Biz de bundan faydalanmak ve hayvancılığın bitmesini önlemek için bu işe girdik. Projemiz 50 baş hayvanın besleneceği bir proje. Şuan Şalpazarı’nda 4 tane mandıra var.

Desteği ne şekilde alıyorsunuz ? Yapmak isteyenlere yol iz gösterme açısından paylaşır mısınız ?

Projeye başladığınızda ne aldıysan, ne masraf ettiysen her şeyi faturalandırıyorsunuz. İş bitince, bina tamamen hazır olunca ekip geliyor ve binayı test ediyor. Sorun yok ise oldu kararı veriyorlar. İnekler ahıra girdiğinde ise 152 bin TL hesabınıza hemen yatırılıyor.

Peki mandıracılık için KOSGEB kursuna gidildi mi ?

Kursa gitmediler. Çünkü Tarım Bakanlığı, hayvancılığa hassas davrandığı için girişimci belgesi istemediler. Bizim otel de KOSGEB desteği ile yapılıyor ama benim girişimci belgem var. Hayvancılıkta girişimci belgesi istemediler. Güzel bir uygulama. Özellikle süt satanlar için harika bir fırsat  bu. Herkes başvurmalı Şalpazarı‘nda.

Hayvanları nereden alacaksınız ? hangi tür hayvanlar olacak mandıranızda ?

Sarı köy inekleri olacak. Çünkü onların sütleri ala ineğe göre daha sarı ve yağlı oluyor. Devlet zaten 150 bin TL yani ineklerin parasını karşılıksız, hibe olarak veriyor. Bizim zarar etme olasılığımız sıfır.

İnekler köylerden toplanıp küpelenecek. Ancak alınacak sağmal inekleri 5 yıl satamazsınız. (Tabi bu et için yapılan mandıracılık için geçerli değil.) Ahırı büyütebilir ve ek destek de alabilirsiniz. Koyun, tavuk v.b. hayvanları da besleyebilirsiniz.

Hayvanların yemi nasıl alınacak ve nasıl karşılanacak ? Köyden yayladan çayır biçmeyle olmaz değil mi ?

Devlet, yem kredisi gibi ihtiyaç kredilerini uygun oranlarda veriyor. Köylerde hayvancılık ciddi bir biçimde bitme aşamasında. herkesin yeri var, çayır dolu oralar. Ücret karşılığında onlardan da çayır alınabilir. Onlarca ineğin çayır, saman ihtiyacı çok olacaktır. Köylerde insanlar bedavaya bile çayırını veriyor al biç senin olsun diyerekten.

Uzun lafın kısası bu işte para var, fırsat da var. Devlet böyle fırsatlar veriyorken vatandaş bunu bilsin ve bundan yararlansın. Bunun gibi çok hibeli işler var ama vatandaşın bir yerden haberi yok.

Mandıranın çalışma şekli nasıl olacak ? Hayvanların yemi makinalar ile mi verilecek? Gübresi ne şekilde temizlenecek altlarından ? Eski usul mü yoksa yenilikler var mı ?

Her şey teknolojik. Örneğin ineğin gübresi tek bir tuşla uzun bir makina sayesinde toplanabilecek. Süt sağma makinaları olacak. Hayvanların su içme sistemleri olacak. İnek ağzıyla dokunduğu zaman kabına su dolacak. Yemleri ise gezici bir makina sayesinde kolaylıkla verilebilecek. Her şey çok kolay.

Çok güzel. İnsanların çoğu bunları bilmediği için kaçıyor mandıradan oysa her şeyi teknoloji hallediyor.

Tabii ki. Ancak yine de 2 kişi çalışanı olması lazım.

Sağmal hayvancılık mı yapacaksınız? Et için de hayvan besleyecek misiniz?

Sağmal yapacağız. Ahır büyük olduğu için besiciliğe de izin var.

Sütü nerelere satmayı planlıyorsunuz? Pazarınız var mı? Yağ üretimi v.b. yapacak mısınız?

Yağ üretimi yapmayacağız. Biz zaten süt satıyoruz. Trabzon’da bin kişiyi aşkın müşterimiz mevcut. Özel müşterilere de pazarlıyoruz. Yaz aylarında ise pastanelere süt satıyoruz.

Kaç sağmalınız var mevcutta bin müşteri için ?

Henüz çiftlik faaliyete geçmediği için köylerden toplamaktayız. Çiftlik faaliyete geçince kendimiz süt üreteceğiz. Köylülerin sütü ise kooperatife gidecek. Ancak şu da bir gerçek ki kooperatif sütü 1.30 TL’den alıyor. Bir çuval yem 55 TL, kepek 35 TL. İnanın ki hayvancılığın bitmesi gayet normal. Süt kooperatif tarafından en az 2 TL’ye alınmalı.

Biraz da otel hakkında  konuşalım. Peki otel için acente çalışmalarına başladınız mı? Hangi müşterileri çekmeyi düşünüyorsunuz? Tanıtım faaliyetleri ne şekilde olacak?

Sis Dağı Zirve Otel için henüz bir reklam aşamasında gelmedik. Çünkü tamamen bitince fotoğraflarıyla birlikte Trabzon’un her yerinde reklam yapacağız. Genellikle Araplar gelir diye tahmin ediyoruz. Sis Dağı yolu üzerinde olduğu için Giresun, Beşikdüzü tarafından da restoran bölümüne ilgi bekliyoruz.

Açılışa özel bol kepçe ikramlar, uygun fiyatlarımız 1 yıl boyunca sürecek. Şöyle söyleyeyim: İki kişi 60-70 TL’ye köfte, salata yiyorsa bizde 50 TL’ye rahatlıkla masadan kalkabilecek vatandaşımız.

Otelin kaç yıldızlı olması planlanıyor ?

Otelin 2 yada 3 yıldızlı olmasını planlıyoruz. Odaların en uygun fiyatta olmasını sağlayacağız. Vatandaşın; ben bu otelde kaldım, odaları harika, güzel manzarası var, güzelce yemeğimi yedim, her şey harika demesi için elimizden geleni  yapacağız.
Ramazan ayında da uygun fiyatlara güzel menülerimiz olacak.
Bu yaz başı Nisan, Mayıs gibi her şey belli olacak.
İşte birik, kararlılık ve mücadele ile Şalpazarı‘nın Sütpınar mahallesinde neler başarılabildiğini açık bir şekilde gördünüz. Haydi siz de planlarınızı, projelerinizi oluşturup bunları hayata geçirmek için işe başlayın. Gündem Yazar sizler için yazmaya gücü yettiğince devam edecek.
Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nurcan Kandemir Karabayır dedi ki:

    Çok güzel haberler bunlar. Girişimcilikten ve birlikten korkmamak gerekiyor, işin içine girince ister istemez zaten işinin ustası olmak zorunda kalıyorsun ve bu da zaten tamamlayıcı oluyor. Hayırlı uğurlu olsun Şalpazarı’na. Şalpazarı artık gelişsin.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.