Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı Neden mi Yeterince Tanınmıyor ?

Ümit Sefa ÖZEN

Ümit Sefa ÖZEN

  • 05 Şubat 2017

Sefa Ümit ÖZEN

İlçemizde okumuş,  büyümüş , yetişmiş , gezmiş ,görmüş  bir birey olarak bir farkındalık yaratmak istiyorum.  Her görüp gezdiği yerde bizim oralar daha güzel neden sahip değiliz dediğim anlar oluyor…

Ümit Sefa ÖZEN

Ülkemiz bile birçok açığını turizmden gelen gelirle kapatıyordu. Hepimiz biliyoruz ki bir yerin kalkınmasında turizm daha etkili  olur.  Doğrudan halka ve esnafa o yörenin tanıtılıp ilgi odağı haline gelmesinden bahsediyorum. Gerek ekmeği , gerek balı ve daha birçok şey ekleyebiliriz bunlara. Ve bizim ilçemizin buna elverişli. Vadimizin, deremizin güzel değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Biz bir kaç arkadaş okumuş kültürlü bireyler olarak bir araya gelip hasbihaller ediyoruz ve biz istiyoruz ki bu hasbihallerimiz sadece sözde kalmasın, uygulansın. Bize büyüklük eden, ilçemiz yönetiminde söz sahibi olan insanların yazdıklarımızı okuyup istişare etmesi bizim için bir başarı sayılacaktır.

Ölmeden cenneti merak edenler Karadeniz’e akın ediyor , bizim ilçemizin o güzelim yaylaları neden nasibini almıyor ?

Karadeniz sadece Ayder’den Uzungöl’den mi ibaret ?

İnsanlar Foto Safari yapmak için onca para veriyor tur şirketlerine. Siz Şalpazarı’nı tanıtan bir dergi, broşür vb görüp dağıtıldığını gördünüz mü ? Ben şahsen yakın zamanda düğün dernek vb gecelerin, şenliklerin ve sanatçıların geleceği bir afiş dışında bir şey görmüyorum bir yerde. Yol boyu fotoğrafçılığı diye bir şey var… Bu tur şirketlerinin de işine geliyor. Bizim yol boyu ne değirmenlerimiz ne kıvrımlı derelerimiz , şifalı sularımız, ormanlarımız  mevcut ama değerlendirebilene.

Her yıl gurbetten onca vatandaşımız geliyor doğup büyüdüğü topraklara..  Genelde hepsi yaz dönemi , Sis dağı,  Kadırga, Eskala yaylası vb gibi şenliklere geliyor… Buralarla ilgili daha geniş kapsamlı projeler geliştirilmeli, eğlence olarak görülmemeli , buralardan dönüşte insanların uğrayabileceği turistik ürünler elde edeceği vb. birer anı hatıra niteliğinde ürünlerin satıldığı birer yerimiz olmalı ilçe merkezinde veya ilçeyi gören bir bölgede. Örneğin Erikbeli bu konu için müsait bir bölgedir. Hem bölgede yıkılmış olup tarihi çok eskilere dayanan han mevcut. Erikbeli bilirsiniz ki bir durak yeri, yolların çatıştığı, kültürlerin buluştuğu bir yer ve bizim ilçe insanımızın ağır bastığı bir yer..  Bol bol fotoğraflar çekilmeli, tanıtılmalı, sergi haline getirilip gerek hediyelik eşya gerek müze gibi yerlerde sunulmalıdır.

İlçemiz bir Çepni kültürü taşımaktadır. Bu kültürü tanıtan , sergileyen insanların gelip hemen öğrenebileceği birer bilgi evi, turizm merkezi kurulmalıdır.

2017 yılındayız, artık beklentilerimiz artmalı, halk olarak millet olarak uyanmalıyız. Buradan yaşıtlarım genç arkadaşlara da sesleniyorum. Hepimiz kabuğumuzu kırıp farklı şehirlerde okuyor kendimize, hayatımıza bir şeyler katıyor bir şeyler öğreniyoruz. Gelin hep birlikte bu ilçeye bir şeyler katalım.

 

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.