istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı Kütüphanesi

Şalpazarı Kütüphanesi

Günümüzde Şalpazarı hakkında dönem dönem süreli yayınların yapıldığını, dernekler veya çeşitli kurumlar tarafından dergilerin çıkarıldığını görüyoruz. Ağırlıklı olarak arştırma konulu pek çok kitapta da Şalpazarı’nı anlatan bölümler oduğunu görüyoruz. Özel olarak Şalpazarı’nı ve biraz daha geniş bir alanda  Ağasar Vadisi’ni konu alan kitaplar şu anda bir kitaplığın tek rafını dolduracak sayıda. Bu kitapların önemli bölümü yine araştırma amaçlı çıkmış. Edebi eser sayabileceğimiz şu anda iki eser var. Sis Dağı’nın çocukları ve Kadırga Efsanesi.

Aşağıda bu kitapların kısa tanıtımını yaptım. Eserlerin özellikleri Şalpazarı merkezli olmaları. Dergi gibi süreli yayınları da buraya almadım.

KADIRGA EFSANESİ

Nabi TERZİOĞLU’nun yazdığı bu eserde Pontus döneminde Ağasar Vadisi ve yaylalarda geçen Pontuslu prenses ile Çepni Beyi arasındaki aşk hikayesi etrafında dönemin yaşantısı anlatılıyor.

 

 

SİS DAĞI’NIN ÇOCUKLARI

 Harun ÖZDEMİR’in yazdığı bu eser, 1960-70 li yıllarda Şalpazarı-Fidanbaşı köyündeki yaşamı son derece canlı bir şekilde anlatıyor. Yaşı 40 ı geçenler kendi çocukluklarını bu kitapta bulurken daha genç olanlar geçmişte yaşantının nasıl olduğunu görebilirler.

 

 

AĞASAR VADİSİ ŞALPAZARI BEŞİKDÜZÜ

Ağasar Vadisi boyunca yerleşimin Osmanlı tahrir defterlerine dayanarak yapıldığı bir çalışma. Tarih konusunda başvurulası gereken ilk eser. Eğer sülale tarihinizi biraz biliyorsanız, aileniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

 

 

 

GEYİKLİ

Abdullah GÜLAY’ın eseri olan bu kitap, Geyikli hakkında hazırlanmış son derece kapsamlı bir eser. Kaliteli basımı, arşiv değerindeki resimleri, derlemeleriyle son derce önemli bir çalışma.

 

 

 

TRABZON-ŞALPAZARI ÇEPNİ KÜLTÜRÜ

Trabzon valiliği İl Kültür Müdürlüğü Yayınları’ndan çıkarılan kitap derleme çalışmaları ile hazırlanmış. Şalpazarı ile ilgili araştırma yapanların ilk başvuru kaynaklarından biri. Halk edebiyatı ve halk hayatı bölümleri içinde masallardan yemeklere kadar hemen her konuda bilgiler verilmiş.

 

 

 

HER YÖNÜYLE DÜNDEN BUGÜNE ŞALPAZARI

Sebahattin KARACA’nın hazırladığı bu kitap Şalpazarı hakkında temel bilgileri sunan bir eser. Bence Şalpazarı hakkında genel bir bilgi edinmek isteyenlerin ilk başvurması gereken kaynak sayabiliriz. Son derece kaliteli basımı, güzel görselleri ile ilçemiz hakkında genel bir bilgi sunuyor.

 

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.