istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı Kaya Mezarları

Şalpazarı Kaya Mezarları

“Şalpazarı ve Beşikdüzü İlçeleriyle temsil edilen Ağasar/Akhisar Vadisi hemen hemen tarihi hiç bilinmeyen, üzerinde ciddi anlamda araştırma yapılmayan bir kesimdir” [1]. Araştırma sayısı az olduğu için yörede bilinen-tahrip edilmeyen tarihi eser sayısı da olukça azdır. Yörede tarihi eser dendiğinde akla gelenler başta köprüler olmak üzere birkaç cami, mezarlık, çeşme ve evlerdir. Bu eserlerin bazıları restore edilip koruma altına alınırken bir kısmı gerek halkın, gerekse yetkililerin ilgisizliği sonucu günden güne tahrip olmaktadır.

Bu yazıda Şalpazarı’nda bulunan, kaya mezarı olduğunu düşündüğümüz bazı yapıları tanıtacağım. Bu mezarlar yeni keşfedilmedi. Yıllardır biliniyorlar. Halk bunlara “mağara” adını vermiş. Bizim bildiğimiz doğal mağaralardan oldukça farklılar. Yapılış amaçları sadece birkaç kişinin ilgisini çekmiş ve gerekli mercilere bildirilmelerine rağmen bir sonuç alınamamıştır.

Kaya mezarları, statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlardır[2]. Ülkemizde değişik zamanlarda yapılmış pek çok örneği değişik yörelerde görülebilir.

Şu ana kadar tespit ettiğimiz kaya mezarı sayısı dört tane. İki tanesi Dereköy’de, iki tanesi de Kireç’te. Dereköy’de bulunanlardan bir tanesi sert kayaya oyulmuş. Bunun hakkında daha önce Ercan KANDEMİR bir yazı yayınlamıştı. Aşağıdaki bağlantıdan o yazıya ulaşabilirsiniz:

Şalpazarı’nda Kayaya Oyulmuş Büyük Bir Tarihi Eser Keşfi !

Burada da video görüntüleri var:

https://www.youtube.com/watch?v=7V3MqUNd3V4

Diğer üç tanesi yörede “pur” denilen tortul kayaç içine oyulmuş. Yapıları birbirinin aynısı. Üçü de yarım küre şeklinde, yaklaşık 2,5 m. çapı var. Yükseklikleri de yaklaşık 2,5 m.Üçü de eğimi bir arazide yapılışlar ve ön tarafları düzlük. Buralara sonradan ev ve tekir gibi yapılar yapılmış.

Kireç Mahallesinde olan iki mezar arasında 2 m. kadar mesafe var. Bir tanesinin giriş kısmı tamamen açıkken diğerinin girişinde yarım bir taş duvar var. Yönleri güneye bakıyor. Bunlar en az 100 yıldır biliniyor. Önceleri koyun koymak amacıyla kullanılmışlar. Bu sebeple 1 yıl öncesine kadar koyun ahırı olarak yapıldıkları düşünülüyordu. Sonraları tavuk kümesi, gazel tamı vb amaçlarla kullanılmışlar. Günümüzde kullanılmıyorlar. Bu sebeple ön kısımları yukarıdan düşen toprakla dolmaya başlamış. Zemin de tavandan kopan kaya parçalarıyla dolmuş.

Dereköy’de olan mezar ise en geç keşfedilen. Yaklaşık 50 yıl kadar önce tekir yapmak için yer kazanların önlerine bir taş duvar çıkmış. Duvarı yıktıklarında içerisinin iskelet dolu olduğunu görmüşler. Diğerlerine göre daha iyi durumda. Zaten ötekilerin de mezar olduğunu bu mağarayla aynı yapıdan olmasından anlıyoruz.

Bu mezar da Kireç’tekiler gibi değişik amaçlarla kullanılmış. Üç mezarda da herhangi bir işleme, bölüm vs. tespit edemedik. Hangi devirden kaldıkları şu anda meçhul. Muhtemelen Kireç’teki mezarlar da Dereköy’deki gibi inşaat sırasında , erken dönemlerde tespit edildi. Bunların da önünde tekir ve ev var. Yamaç dibinde küçük düzlüğün kenarına yapılmışlar.Muhtemelen yöremizde bu tip başka mezarlar da var. İlgililerin en kısa zamanda bunları inceleyip açıklama yapmasını bekliyoruz.

KAYNAK:
[1]-EMECEN,F.,Ağasar Vadisi:Şalpazarı-Beşikdüzü,Trabzon 2010
[2]-http://www.wikizero.org

Şalpazarı Araştırma Derneği

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.