Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Şalpazarı İçin Alternatif Ekoturizm

Şalpazarı İçin Alternatif Ekoturizm
  • 05 Mart 2017

Ümit Sefa ÖZEN

Daha önce de tanımıştınız beni. Sürekli gezip gören, farklı kültürler tanıyan, etraftaki yeniliklerden haberdar olan biriyim ve bu yenilikleri  ilçemize katmak için yazılar yazacağımı belirtmiş, ilk yazımı da yazmıştım. İlk yazımda ilçe halkı için istihdam kaynağının turizm olduğunu siz değerli okuyuculara anlatmıştım..

Öncelikle şunları söyleyerek başlayayım. İlçemizin her şeyi bilinmelidir. Ne gibi yatırımların nerelere uygun olacağını konuşarak belirleyeceğimiz güzel bir ekibe sahip olmamız gerekliydi. Bunun üzerine İlçemiz Gençlerinden oluşan , bu ilçeye bir şeyler katmak, farkındalık yaratmak isteyen bireyler olarak ilk adımımızı attık ve Şalpazarı Araştırma Derneği’ni kurduk.  19.02.2017  Tarihinde yaptığımız toplantıda kimlerin hangi konuyla ilgili çalışmalar ortaya koyacağına karar verdik.

Ekoturizm ilçemiz adına hem doğayı korumak hem de kırsal alanın kalkınmasını sağlamak  veya köylerden şehirlere göçleri engellemek için farklı illerde başvurulan alternatiflerden birisidir. İlçemizde neden olmasın ? Ekoturizmin geliştirilebilmesi için öncelikle ilçemizin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak, kırsal yoksulluk problemlerine çözüm üretecek yatırımlar belirlenmeli, gerekli yerlere yapılmalı .

Bu Yatırımlar nelere göre belirlenecek peki ? İlçemizde bulunan köylerde öyle yapılar varki her birinin yolu izi yokken derelerden taşınan kumlarla, taşlarla yapıldığını, yaşlılarımızdan hikaye olarak dinlemişizdir.

Kapılarımızda bulunan mısır ambarları ( Tekir ) , dere kenarlarında veya köylerimizde bulunan ırmak kenarlarına kurulmuş taş değirmenlerimiz ?

 

Kesme taştan yapılmış fırınlarımız, evlerimiz , küçük el değirmenlerimiz, ahşap işçiliğinde kullanılan semboller… Hepsinin, her şeyin tarihte bir izi var. Halkımız bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Biz gençler halkımızın elinin altında olan farkına varamadığı bu  kurtuluşumuz olan, elle tutulur, gözle görülür olan her şeyi kayıt altına almak, köy köy bunları yapmak, hangi köyde ne kadar var, bunları belirlemekle işe başlayacağız.

Biz Yazmazsak, Siz nasıl farkına varacaksınız ? 

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.