istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Rumlar Yunanistan’da Atatürk’ü, Osman Ağa’yı, İpsiz Recep’i Soykırımcı İlan Etti !

Rumlar Yunanistan’da Atatürk’ü, Osman Ağa’yı, İpsiz Recep’i Soykırımcı İlan Etti !

Karadeniz’de 8 bin Müslüman Türk’ü katleden Rumlar, Yunanistan’da sözde Rum soykırımı anma töreni düzenledi. Sözde törende Tamer Çilingir adlı şahıs Türkçe yaptığı konuşmasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milis Yarbay Topal Osman Ağa’yı ve İpsiz Recep Emice’yi katil ve soykırımcı ilan etti ! Sözde anma törenine Pontus melesini araştırarak kitabını çıkartan Tarihçi Ümit Doğan cevap verdi.

Ümit Doğan’ın cevabı şöyle oldu:

“Emperyalizm kirli yüzünü Türkiye’yi “Pontus Soykırımı” ile suçlayarak gösterdi. 19 Mayıs 2018’te Selanik’de Yunan yetkililer ve Tamer Çilingir’in sahnelediği aşağılık gösteride Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a giderek soykırım emrini verdiği söylenirken, Giresunlu Topal Osman, İpsiz Recep ve Nurettin Paşa’dan da soykırımcı olarak bahsedildi.

Pontus meselesini araştırıp bu konuda kitap yazmış bir tarihçi olarak şu hususları belirtmek isterim. Atatürk, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktıktan sonra bölgede yaptığı incelemeler sonucu, Mondros’tan sonra şımaran Rumların Pontus hükümeti kurulması gibi bir safsata etrafında toplandıklarını, çeteleriyle düzenli bir program altında tamamen siyasi bir hüviyet kazandıklarını görmüştü. Asayişteki bozulmayı fırsat bilip bölgede terör estiren Pontus çeteleri Müslüman köylerini basıp kadın, yaşlı ve çocuk demeden katlediyorlardı.

Genellikle savunma durumunda olan Müslüman çetelerse Türk köylerini Rum çetelerinin saldırılarına karşı korumak gibi bir amaca hizmet ediyorlardı. Mondros Mütarekesi uyarınca Samsun’da asker terhis edilmiş, Jandarma kuvveti ise yok denecek kadar az kalmıştı. Atatürk bölgedeki Türk direnişinin önemli isimlerinden Giresunlu Topal Osman ile anlaşarak düzenli ordu tekrar oluşturulup Pontusçuların üzerine sevk edilinceye kadar, bölge halkının güvenliğini sağlanmasını hedefledi.

Rumların sahil kesiminde bulunmaları, yabancı ülke gemilerinden kolayca silah ve cephane yardımı almalarını sağlıyordu. 1921 yılında TBMM’nin aldığı bir karar doğrultusunda sahilde yaşayan eli silah tutabilecek Rumların iç bölgelere nakledilmesine karar verildi. Bu yapılırken, insan hakları ve hukuka tamamen bağlı kalındı. Yol boyunca Rumların can güvenliklerini teminat altına alındı, para ve mücevherleri eksiksiz teslim edildi. Bazı Rumlar yolculuk esnasında memur ve muhafızlardan gördükleri iyi muameleyi anlatan imzalı kağıtlar vermişlerdi.

Pontus çetelerini yok etmesi için görevlendirilen Merkez Ordusu Kumandanı Nurettin Paşa, hakkındaki şikayetler neticesinde TBMM tarafından görevinden alındı. Bu gelişme bizlere olağanüstü savaş şartlarında bile eleştirel ve demokratik bir ortamın var olduğunu gösteriyordu.

Atatürk, Türk Hükümetinin Pontus çeteleriyle olan mücadelesindeki haklılığını belgelerle ortaya koymak için Pontus Meselesi adlı kitabı bastırdı. Kitapta Rum çetelerinin yaptıkları katliamlar köy köy, tek tek ve isim isim sıralandı. Bütün saldırı ve isyan girişimleri sonrasında hükümetin yapmış olduğu soruşturmalara ve aldığı tedbirlere yer verildi.

Bütün bu bilgilerden yola çıkarak şu değerlendirmeyi rahatlıkla yapabiliriz:

Atatürk soykırım yapmamıştır, terörle mücadele etmiştir. Tarihimiz şanlı, alnımız aktır.”

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.