www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Rize’nin Trabzon’a Tepkisinin Sebebi Aslında Bilinç Altındaki Kardeşlik Düşüncesidir

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Ercan KANDEMİR

Rize’nin Trabzon hakkındaki son yıllardaki öfkesi, olumsuz düşüncesi aslında Rizelilerin bilinç altlarında yatan kardeşlik hukukundan kaynaklanmaktadır. Bunun en büyük göstergesi de Trabzonspor’un Bursaspor’a yenilmesi sonrası Rize’nin küme düşmesiyle meydana gelen tartışmalardır.

Rize, bilinç altında Trabzon’u kardeş, ‘aynı’ gördüğü için Trabzon’un yenilgisi sonrası küme düştüklerinde tepkileri yoğun oldu.

Rize’nin Trabzon’a karşı Fenerbahçe’yi savunması, Fener’e arka çıkması, bazı maçlarda “Trabzon kümeye” diye slogan atması sonrası dün Rizespor küme düşünce Rizespor Başkanı Metin Kalkavan’ın “Dostluk bitti.” açıklaması hemen hemen hepinize ters gelmiştir. Ancak bu açıklama benim düşüncemi desteklemiştir.

Rize’nin Trabzon’a kaşı önceden yaptığı olumsuz davranışlar sonrası dün de “Dostluk bitti.” açıklaması aslında bilinç altında var olan kardeşlik hukukunun göstergesidir.

Ancak, Rizespor ile Trabzonspor, Trabzonspor ile Giresunspor, Trabzonspor ile Samsunspor ve en büyüğü Trabzonspor ile Fenerbahçe ve İstanbul ‘takımları’, Trabzon ile işte bu şehirler arasındaki husumet aslında futboldan kaynaklanmaktadır. Görülmektedir ki futbol Türk toplumu arasında husumet ve bölücülük yaymaktadır.

Bakın, Şalpazarılı bir öğretmen olan Abdullah GÜLAY sosyal medya hesabından Rize’deyken ne yapmak zorunda kalmış:

“Maç saatinde Rize’de iftardaydım. Kardeşliğe aykırı yayınlar nedeniyle ertesi günü plakamı kapatarak geldim. Beyler sizin başka işiniz yok mu? Savaş var savaş! Gün birlik günüdür…”

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Türkolog Prof. Dr. Kemal ÜÇÜNCÜ, futbolun Türk toplumuna yaydığı nifağı, kötülüğü, ayrımcılığı, bölücülüğü görerek şöyle diyor:

“Lütfen futbol endüstrisinin oyuncağı olmayın, futbol endüstrisinin ideolojisi tektir , futbol artık 70 ve 80 yıllarındaki futbol değil. En fazla vergi kaçırılan kara paranın döndüğü bir sektör kendi ideolojisi var elimden gelse yasaklarım. Futbol kirlidir doğası itibarıyla böyledir.”

Futbol ne yaparsa yapsın bilinç altından kardeşlik hukukunu silemiyor. Kardeşlik düşüncesi iki şehir arasında yaşanan husumette dahi kendini açıkça gösteriyor. Ancak bu hukuku iki şehir halkının büyük bir çoğunluğunun göremediği de yaşanan yoğun tartışmalardan görülmektedir. Trabzon’da bir Fenerbahçeli’nin formasıyla gezememesine teröristler başta olmak üzere Avrupa ve Rusya kıçıyla gülmekteyken bunu bir çok Trabzonlu delikanlılık göstergesi saymaktadır, bu durum bizce gülünç ve ülke bütünlüğü açısından tehlikelidir.

Bazı zamanlar Trabzonsporlular Giresun’a ve Samsun’a girememektedir. Girdiklerinde kavgaların olduğu da bilinmektedir. Futboldan kaynaklanan şike ve bunun topluma yansıması Trabzon ile taa Eskişehir arasında dahi husumete yol açmıştır.  Futbol kardeşliktir, dostluktur söylemleri futbolun topluma yaydığı bölücülüğü engelleyememektedir. Bu durum ‘devlet’ tarafından göz önüne alınıp derhal düzeltilmeli, futbolun toplum üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kaldırılmalıdır.

Futbol terörü, Trabzon ve Fenerbahçe düşmanlığından, Fenerbahçe Galatasaray düşmanlığından para devşirdiği gibi Trabzon Rize düşmanlığından para devşirmek için elinden geleni yapacaktır. Bizler ise bu duruma karşı olmalıyız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ