istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Prof. Dr. Necati DEMİR: “Trabzon’da Rumca konuşanlar Kıpçak Türkü’dür”

Prof. Dr. Necati DEMİR: “Trabzon’da Rumca konuşanlar Kıpçak Türkü’dür”

Gazi Üniversitesinde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Necati DEMİR, katıldığı bir TV’deki Konuşan Türkiye programında Orta ve Doğu Karadeniz’de yaşayan ilk Türklerden ve günümüz Türklerini anlattı. Demir, Trabzon’da Rumca bilenlerin, Oğuz Türkleri’nin fethettiği Trabzon’da Kıpçak Türkçesi konuştuklarını, Rumcalarının kırık olduğunu dolayısıyla onların Kıpçak Türkü olduğunu ileri sürdü.

M.Ö. 400’lerde Karadeniz’e yaşayan Driller, Kolhlar, Massagetler, Tibarenler gibi Türk topluluklarını anlatan Demir, Yunan filozof ve komutanı Ksenephon’un yazdığı Anabasis (On Binlerin Dönüşü) adlı kitapta bahsedilen 10 bin kişilik Yunan ordusunun sefer dönüşünde Karadeniz’den geçtiğini, ancak Gümüşhane’de, Trabzon’da, Giresun’da ve geçtikleri diğer Karadeniz illerinde yaşayan hiçbir topluluk ile Yunanca anlaşamadıklarını belirtti. Demir, Yunan ordusunun bölgede hiçbir topluluk ile Yunanca yada Rumca konuşamadıklarını söyledi.

Türkiye ve dünyayı her fırsatta karış karış gezerek binlerce kaynaktan Türkleri araştıran Prof. Dr. Necati DEMİR, Trabzon’da yaşayan ve Rumca bilenlerin de Kıpçak Türk’ü olduklarını, Kıpçak Türkleri’nin Oğuz Türklerinden çok önceden beri Karadeniz’de yaşadıklarını belirtti. İşte Prof. Dr. Necati DEMİR’in o sözleri:

“Trabzon’un bütün köylerine gittim. Bütün köylerinden insanlarla konuştum, ses kaydı aldım. Bu bilgileri çözdüm ve Trabzon Ağızları kitabı yazdım 1600 sayfalık. O zamanlar Sivas’ta çalışıyordum. Bulduğum her fırsatta, her hafta sonu 2 3 yıl boyunca Trabzon’a gittim geldim. Tonya’da Rumca bilen biraz ahali var, biraz da Of’un arka taraflarında Çaykara civarında Rumca bilenler var. Burada yaşayanlardan iki kişiyi bir araya getirdim. İkisi birbiriyle Rumca anlaşamıyorlar.

İkincisi bunlar kırık bir Rumca biliyor. Yani 1’den 4’e kadar sayabiliyorlar ama bunlar Türkçe de biliyor. Peki bildikleri Türkçe ne Türkçesi ? Kıpçak Türkçesi. Madem öyle bunlar Kıpçak Türkçesi’ni nereden öğrenmiş olabilir ? Madem burayı Fatih Sultan Mehmet 1461’de fethetti, Oğuz Türkleri geldi, eğer bunlar Türkçe’yi Trabzon’u fetheden Oğuz Türklerinden öğrenmiş olsalardı o zaman Oğuz Türkçesi’nin taklidini yapıyor olacaklardı. Adam Kıpçak Türkçesi biliyor. Kıpçak Türkçesi’ni kim öğretti bunlara ? Belli ki adam Kıpçak. Öğrendiği Rumca da limanda vesaire bir iki Rumca…”

Programın tamamını izlemek için tıklayınız..

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ihsan dedi ki:

    Yalan!

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.