istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Ortadoğu’da Savaş Başlıyor

Ortadoğu’da Savaş Başlıyor

Lübnan Başbakanı Hariri can güvenliğim tehlikede diyerek Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da üstelik canlı yayında görevinden istifa etti. Hariri istifa ederken İran ve müttefiki Hizbullah’ı sert bir dille eleştirdi. Hariri’nin istifası ise Lübnan’ı olası bir İran-İsrail savaşının merkezi haline getirecek gibi gözüküyor.

Abd-İsrail-Suudlar ve Mısır tam bir dayanışma içindeler. İran bölgeyi iyiden iyiye karıştırmaya devam ediyor. Katar ve Türkiye henüz temkinli. Rusya, Suriye’de ortak hareket ettiği stratejik ortağı Türkiye’yi İran’ın safina çekmeye çalışacaktır. Katar’da tam olarak bu doğrultuda.

Türkiye’nin zokayı yutan ülke olmaması için oldukça tedbirli davranması gerekir. Tarafsızlık ilkesi daha ideal bir seçim olacaktır. Yıllardır okuduğum ve her defasında inanmak istemediğim halde bugün bunu açıkça söyleyebilirim:

Ortadoğu’da savaş başlıyor..

-Abd-Türkiye ilişkileri bozuk. Suudlarla ilişkilerimiz üst düzeyde. İsrail dengede tutuluyor. Mısır ise Türkiye nazarında yok hükmünde.

-Rusya-Türkiye ilişkileri zirve dönemini yaşıyor. Yani Rusya ile üst düzey bir stratejik ortaklığımız söz konusu.

-İran ile ilişkilerimiz Rusya’nın çabalarıyla ciddi bir mesafe kat etmesine rağmen (mezhepçi Iran) İsrail gibi dengede tutuluyor.

-Suriye’de ise işler daha da karışık. Belki de olası bir savaş en çok Esad’ın işine yarayacaktır.

-Suudlar artık tamamen Amerikan güdümüne girdiler. Hedefte ise İran’la ciddi bir diyalog ortağı olan Katar var. Sözde referandum hamlesi başarısız olan İsrail için inanılmaz bir rövanş fırsatı doğdu. Bu fırsatı kaçırmayacaklardır.

Kısacası İslam Coğrafyası’nın ruhuna el Fatiha!

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.