Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Ög Sevgisi Anne Sevgisidir

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 12 Mayıs 2018

Öksüz Kelimesi anne anlamına gelen ök (ög) kelimesinden gelmektedir. Ök-süz annesiz anlamına gelmektedir

Ög, dilbilim ve aile açısından yoksunluğu da ifade eder. Temiz Türkçemizde anne kelimesi yerine kullanılan ög günümüzde sadece annesini yitiren çocuklar  için kullanılan ‘öksüz/ög-süz’ sözcüğünde yaşamaktadır. g/k ses değişimi ile ög sonuna yokluk eki alarak öksüz olarak milletimiz kullanmaktadır.

Ög’ümüz olan annemizi öncelikle güzel sözlerle sevmelisiniz. Yani onu sevdiğinizi söylemelisiniz. Peki bunu ne kadar sıklıkla söylemeniz lazım? Ona olan sevgimizi mümkünse her gün söyleyin. Annemin hastalığını bilmeden önce de ona sevdigimi hep çok söylerdim. Lakin fikirlerimiz uyuşmaz, sürekli uyuşmayan fikirlerimiz çatışırdı. Ama hastalığı ile öğrendiğim su oldu ki, anlaşmadığımız konularda annemle tartışmak için sebep olmamalıymış. Gerçi annemle hangi konu hakkında tartışsak, ellerini yanaklarını öperek üzmek istemediğimi söylerdim. O da beni affettiğini ve sevdiğini söylerdi. Annelerimiz “seni seviyorum” dediğinizi duymak ister. Annemizin niçin sevdiğinizi de söylemelisiniz. Birinin size seni seviyorum demesi güzel bir şeydir. Ama seni seviyorum çünkü bana karşı sevgi dolu , şefkatli, anlayışlı denmesi daha güzeldir. Annelerimiz sevdiğinizi bilmeli. Sozlerle annemizin sevmeliyiz.

Peki bu yeterli midir?

Davranışlarınızla , dokunuşlarımızla sevmeliyiz ög’ümüz olan annemizi, sımsıkı sarılarak sevmeliyiz. Bazılarımız nasıl seveceklerini bilmez.  Annemizi dokunuslarimizla sevmeliyiz. Dokuz ay boyunca hayatımızın ilk anlarında dokunan tek insandı. Herkesten önce anneniz sizi kollarında tuttu, sarıldı, giydirdi, besledi, yedirdi. Annemizi sevdiğinizi sadece sözlerle söylemek yeterli olmaz. Annemizle bir arada olduğumuzda sevgiyle sarılmalı, sarılırken sıcaklık vermeli ve öpmeliyiz.

Annelerimizi cömertçe sevmeliyiz . Annelerimizin konuşmalarını dikkatle dinleyip, ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz. Çünkü annelerin çoğu ihtiyaçlarını açıkça söylemezler.  Onlar benim şuna ihtiyacım var  diye soylemezler. Ama kendi kendilerine “bir gün belki o şeyi alacak kadar param olabilir, ya da bir  gün şunu yapabilirim” diye düşünebilirler. Eğer annelerimizi seviyorsak acaba neyi eksik diye düşünüp, ihtiyacının ne olduğunu anlamaya çalışmalıyız. Böylelikle ihtiyaç duyduğu şeyi alarak annemizi mutlu etmek de evin huzurdur. Annemle en şefkat dolu anlarımız onun bana düşüncelerini, eski yaşadıkları hatıralarını  anlattığında, dikkatlice anlattığında , pür dikkat dinlediğimi gördüğünde, annemin kendisinin sözlerinin önemsendigini hissettiği anlarda mutlu ve huzurlu olduğunu fark etmiştim. Annelerimizin sözlerini dinlemek, hatıralarını önemsemek annelerimiz ile olan bağımızı daha da güçlü yapacaktır.

Sıkıntılı dönemlerden Yaratıcımıznın bizi nasıl feraha çıkardığını  anlatarak, olumlu konusmaya cabalamalıyız. Annelerimizden bahsedin, geçmişteki güzel şeyleri anmak annelerimiz için güzel bir armağan olur. Anneler özellikle yaşları ilerledikçe bu tür konuşmalardan çok hoşlanırlar. Annelerimizin sevinecegi en güzel şeylerden birisi de Tek Tanrı’ya bağlı yaşayan kızlar ve oğullar olmanızdır. Ama günah işlerseniz üzülür, bir anne oğlunun kızının alkolik ya da ahlaksız olduğunu görürse , ya da küfürlü dil kullandığınızı görürse annemiz derin üzüntü duyar.

Biliyoruz ki çocukken annelerimiz yanımızdaydı, yere düştüğümüzde bizi yerden kaldıran annelerimiz idi.  Zor zamanlarında anneniz yanınızdaydı.  Bazılarımızın anneleri böyle olmayabilir. Bunu çok iyi anlayabiliyorum. Bazı anneler kendi annelerinden gördükleri gibi çocuklarını nasıl seveceklerini, nasıl sahiplenerek koruyabileceklerini bilmezler. Ama siz değişebilirsiniz. Annelerimize en son ne zaman ‘ seni seviyorum anne ‘ dedik. Annemiz, ög’ümüz hayatta ise ona onu sevdiğimizi söyleyin.

Annelerimizin yerini hiç kimse tutamaz.  İnanın bunu bir kardeşiniz olarak çok iyi idrak ettim. Ulu Yaratanımıza bağlı sağlam yürekler annelerini zor zamanlarında yalnız bırakmaz. Ulu yaratıcımızın  bilim yolu ile ölümcül hastalıklara uygulanan tedavisi umudumuz olduğu gibi, Ulu Yaratanımızın izin verdiği ömür süresinde mucizeler de gerçekleşir dua ile.

Yazımı okuyan tüm kardeşlerimin hayatta olanlarının ellerinden öperim.

Hasta yatağında olan biricik anneme ve tüm hasta olan annelere iyileşmeleri icin duamız olsun. Amin

Vefat etmiş anneleri olan kardeşlerimizin de sabır dilerim, mekanları iyilikleri ile cennet olsun. Amin

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.