lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Neden Bir İnek Fotoğrafı, Bir Yazıdan Daha Çok İlgi Görüyor?

Kerem UÇAR

Kerem UÇAR

  • 17 Eylül 2017

Neden bir inek fotoğrafı, bir yazıdan daha çok ilgi görüyor? Neden okumayı, öğrenmeyi, araştırmayı istemeyen, sevmeyen bir topluma sahibiz? Neden bir kişiye, bir kurum veya kuruluşa körü körüne tutulup, yanlışa “Bak bu yanlış. Böyle olmaz!” diyemiyoruz?

Belki de bu yüzden Şalpazarı kabuğunu kıramıyor, gelişemiyor hatta gerilemeye esir oluyor. Çok okuyan, araştıran toplumlar daha hızlı ilerler. Verimli bir şekilde gelişir, büyürler.

İçimizden biri bir şeyler yazıyor, ilçemizin gelişmesi adına proje üretiyor, birilerini eleştiriyorsa, “Boş işlerle uğraşma!” deyip geçiyoruz, destek olmak yerine… Belki de birileri “Neden olmasın yahu!” deyip maddi veya manevi desteğini esirgemese, toplum olarak yeniliklere açık olsak daha çabuk gelişeceğiz.

Ama biz sadece “Şalpazarı bu, buradan ne olmasını, ne çıkmasını bekliyorsun ki? Boş boş konuşma, işini yap, sen ne anlarsın, daha yaşın kaç ki bu işleri bileceksin!” demekle, insanları küçümsemekle yetiniyoruz.

Bunun çözümü ne, Şalpazarı insanının ufkunu nasıl açabiliriz diye düşünen kaç Ağasar sevdalısı var? Ağasar’a sevdalıyız diyoruz; taşını, toprağını, dağını, ağacını, havasını, suyunu seviyoruz ama gelişmesi için bir şeyler düşünmediğimiz gibi, bunu düşünenlere destek olmak yerine köstek oluyoruz.

Birçok Ağasar insanı; “Kalan ömrüm yaşadığımdan uzun olmayacak” diye düşünüyor. “Gelecek nesil Şalpazarı’nı nasıl sever, nasıl gurbete ihtiyaç duymadan yaşar, bunun için ne yapmalıyım?” diye düşünmüyor. Bu yüzden diyorum ki: Şalpazarı’nın gelişmesi için bir şeyler düşünen, projeler üreten, projelerini hayata geçirmek için çabalayan insanların şevkini kırmayın. Onları motive edin, destekleyin. Akıl yaşta değil, baştadır.

En kötü projeyi bile hayata geçirmek Şalpazarı’na hiçbir şey kaybettirmez ama, kazandırır mı? Bunu denemeden, görmeden bilemeyiz. Elinizi taşın altına koymanızda yarar var. Belki çorbada sizin de bir tuzunuz olur. Belki bu yazıyı okuyan sizlerin bir kısmı yukarıda belirttiğim gibi; “Senin yaşın kaç başın kaç, sütünü iç, uyu. Sana mı kaldı bunları tespit etmek, yazmak!” diyecek ama aldırış etmeyeceğim.

Süt; gelişim için çok önemli. Sağlıklı düşünebilmek için de şart…

Hem, Atalarımızın da dediği gibi: “UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!”

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan ERATA dedi ki:

    Hasan bunu beğendi. 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.