Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Milli Mücadele de 14 yaşında Gönüllü bombacımız “Ali Reşat Çavuş”

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 03 Haziran 2018
Başındaki Enveriye isimli başlığı oldukça büyük, üzerindeki askerî kıyafeti kendisine bol gelen gözü kara bir Osmanlı Türk çocuğu idi.
Balkan Savaşı’nda ailesini kaybetmişti. Babası Yüzbaşı Ali bey ,  Balkan Savaşı’nda bir Makedonya alayında yüzbaşıydı daglardaki eşkiyaları temizlemekle görevli Osmanlı rütbeli askeriydi.  Kumanova’da şehit düşmüştü. Ali Reşat Çavuşun  Annesi ve kardeşleri, Sırplar tarafından katledilmişti. Yaşının küçük olmasına rağmen anne  , babasız kalmasının açısına  bir de vatansız kalamayacağının şuurunda olan bir Türk evladıydı. Dünyada hiç bir yakını kalmayan Ali Reşat Çavuşun tek sağlam bağı Türk milletine , vatanına ve Osmanlı imparatorluğuna idi. Sığınabileceği biricik güvenli yer ‘baba ocağı’ yani askeriyeydi. İsyan , ayaklanma , Makedonya’dan  geri çekilmek zorunda kalan Osmanlı Ordusu’na sığınarak Trakya’ya gelmişti.
Hem bizim ordumuzda hem de düşman ordusunda ismi ve kahramanlıkları en çok anılan küçük mücahit alplerden biri olan Ali Reşat Osmanlı ordumuza daha 13 yaşında gönüllü olarak katıldı.
Sergilediği yigitlik gözüpek cesaretini nam salması ile ödüllendirmek için ordumuzun Başkomutanı Enver Paşa, cepheye yaptığı bir ziyaret sırasında ona çavuşluk rütbesi verdi.
Düşman hatlarına gizlice sızıp gözcülük yaptı. Her görev dönüşünde İngiliz Ordusu’ndan silâh ya da teçhizat getirdi. Hücumlarda en önde saldırdı, arkasından gelenlere cesaret verdi. Gece keşif görevlerinde düşman siperlerine girdi, el bombasıyla düşman cephaneliklerini yerle bir  etti. İki kez ağır şekilde yaralandı:
Savaş sırasında ortaya koyduğu yararlılıklardan dolayı haklı bir şöhrete erişti. Komutanlar ve askerler onu çok seviyordu.
Fotoğraflarda gördüğünüz bu yiğit milli bir duruş ile sağ el kalbin üzerinde ayakta dik durarak tüm Türk basbuğ  , hakan , hünkarları Ali Reşat Çavuş gibi milli bir duruş d bulunur. Metehan Bilge Kağan, Orhan Gazi, Ertugrul Gazi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi
Türklerin yürekten bağlılık anlamına gelen hakanlarina karşı samimiyet içinde olduğunu ;bilhassa Alplerin efsane kişisi (Alpertunga) dan kalan bir Türk savaşçı selamidir. .Kõkleri eski bir bağlılık ve sadakat ifadesidir.. 14 yaşındaki Ali Reşat Çavuş Türk milli duruşununda ,Büyük Türk tarihininde şuurunda bir Osmanlı Türk evladıydı. Milli duruş ile Alman gazetesine pozunu vermişti.
Kahramanlıkları, Alman basınına bile konu oldu. 19 Ağustos 1915 tarihli Illustrirte Zeitung adlı dergi, sayfalarında daha 14. de olan bu yiğit çocuk alpimize Ali’ Reşat Çavuşa yer verdi.
Berliner Berliner Illüstrirte Zeitung isimli dergi de, 22 Ağustos 1915 tarihli sayısında “Türk Ordusu’nun en genç astsubayı” başlığıyla, ordumuzun bu küçük gönüllü bombacısını anlatmıştı.
Ali Reşad’ın hikâyesini yazan Alman yazar Vollmoellar, Gönüllü Bombacı’yı cephede nasıl gördüğünü ve onunla ilgili izlenimlerini şöyle kaleme almıştı:
Alman makineli tüfek birliğinin komutanı:
– Ali, diye bağırdı.
Çadırın arkasındaki karanlıktan ilginç ve biçimsiz bir karaltı gözüktü. Bu Ali’ydi. Üstüne başına çekidüzen verdi ve dimdik durarak selam çaktı.
İlk izlenimim, kafasına göre oldukça büyük bir şapkaya benzeyen, kahverengi pamuklu kumaştan yapılma, Türk askerinin yeni başlığı olan Enveriye altında kuyruklu yıldız gibi iki parlak göz yanıyordu.
Dar ve parlak yüzü parıldıyordu. Görüntünün kalanı ise, kaba pamukludan yapılma, balçık kahverengisi arazi üniformasının altında kayboluyordu.
– Beyler, bu Osmanlı Ordusu’nun en genç astsubayı Ali Reşat Çavuş… Ali, Almanca öğrendiğini göster. Alman askeri nasıl der?
Oldukça bol ve uzun üniforma kolunun içindeki ince parmaklı eli, yeniden başlığa gitti. Çatallı bir çocuk sesi duyuldu:
– Sehr gut (Çok iyi)!
– Tamam Ali. Şimdi biz bu beylere senin nasıl astsubay olduğunu anlatacağız. Beylerin hepsi, cesur Türk askerlerine Almanya’dan güzel armağanlar getirdiler. İşte, bu paket de senin için. Bu beyler Almanya’ya geri döndüklerinde senden söz edecekler.
Komutanı, Ali’nin yeteneklerini anlata anlata bitiremiyordu. Gönüllü bombacının tüm saldırılarda yer alması gerektiğini söylüyordu.
– Ne yaptığını gördünüz. Ali, saldırı kollarının kahramanı oldu. Siperden ilk çıkan, düşman tel örgülerini ilk geçen ya da kesen, silahını tümüyle etkin olarak ilk kullanan oydu, diyordu.
Komutanı, Nisan ayındaki bir saldırıda, her iki bacağından ve bir mermiyle de ciğerinden kötü bir biçimde yaralandığını da anlatmıştı. Ali, bu yaralanmadan dolayı dört hafta cepheden uzak kalmıştı.
Cepheye döndüğünde yine kurşunlara hedef oldu. Sol omzundan yaralandı. Birkaç gün sonra iyileşerek siperdeki yerini yeniden aldı.
Komutan bunları anlatırken, Ali de sessizce ve saygıyla, biraz da utanarak onu dinliyordu. Ali’nin başını okşayarak şöyle dedi:
– Bugün de erkenden ve yine bıkmadan yorulmadan bizimleydi… Öyle değil mi Ali Reşat?
O gün Ali, on dört yaşına bastı. Üzerindeki üniformasının omuzlarında çavuş apoletleri vardı
savaş bittiğinde ondan geriye göğsünde parlayan vatan sevgisi ve inancla yaptığı yigitlikler geriye kaldı. Ne yazık ki savaş sonrasında  sağ kalabildi mi, Edirne’ye, Anadolu’nun başka bir yerine döndü mü, vefat mı etti, şehit mi olduğu hakkinda kesin bilgi bulunmamaktadır.
Türk duruşu ile milli bir onurla yaşayan Ali Reşat Çavuş ile tüm milli mücadele şehit ve gazilerimizi yad eder, mekanlarının cennet olmasını diler , onlardan bize bıraktıkları bu vatan için minnettar bir halde dua ederiz.
Ebedî âlemde uçmağ da vatanımızın yedi düvel düşmandan kurtuluşu için verdiği mücadeleyi bizzat Ali Reşat Çavuş’un ve tüm gazı ve şehitlerimizin  ağzından dinlemeyi öteki alemde bizlere nasip etsin. Amin

MİLLİ DURUŞ

Milli bir duruş,
Türk’ün duruşudur.
Türkçenin duyuluşudur.
Milli bir duruş,
Türk tarihinin duruşudur.
Ural, Altay oluşudur.
Milli bir duruş,
Orhun Anıtları duruşudur.
Türk töresi oluşudur.
Milli bir duruş,
Atalarının duruşu
Destan oluşudur.
Milli bir duruş,
Metehan duruşudur.
Bilge Kağan oluşudur.
Milli bir duruş,
Genç Osman’ın duruşudur.
Mustafa Kemal oluşudur.
Milli bir duruş,
Turan duruşudur.
Bozkurt oluşudur.

Zeynep Han Dikmen – Türk’ün Aşkı Vatan şiirlerim kitabından

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.