www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

MHP Tabanı Şalpazarı’nda Evet’e Destek Vermedi

MHP Tabanı Şalpazarı’nda Evet’e Destek Vermedi

Türkiye genelinde ve Şalpazarı’nda sandıklar açıldı. Ak Parti ve MHP Genel merkezinin tüm güç ve olanaklarıyla Evet’e çalışmasına rağmen en az %60’ı bulamadı. MHP tabanı eğer tam destek verseydi Türkiye geneli referandum sonuçlarının en az %60’da kalması gerekiyordu.

Şalpazarı’nda ise 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Ak Parti 5,085 oy almıştı. MHP’nin ise 1,323 oyu vardı. Eğer MHP tabanı referandumda MHP’den beldiye başkanı seçilen Refik KURUKIZ’ın da desteklediği Evet’e tam destek verseydi en az 6,408 ile Evet oyu Hayır oyuna daha büyük bir fark atacaktı.

Ancak Anayasa referandumunda Ak Parti’nin desteklediği Evet seçeneğine 1 Kasım seçimlerindeki Ak Parti oyları ile 2017 Anayasa referandumunda Şalpazarı’nda çıkan Evet oylarını karşılaştırdığımızda sadece 421’de kaldı.

Çıkan aşikar sonuçlara göre Türk Milliyetçileri’nin Ak Parti’ye ve referandumda Evet seçeneğine destek vermediği ortaya çıkıyor.

Şalpazarı’nda 1 Kasım seçimlerinde 2,600 kişi MHP, CHP, Saadet, HKP, DP, BBP, HDP, KP, VP, BTP, DSP, DYP, LDP’ye oylarını bölüştürmüştü. Anayasa referandumunda da Hayır’ı destekleyen bu partiler ve partilerin tabanı 2,103 oyu Hayır’a çıkardı. Ancak Evet’i destekleyen MHP ve BBP genel merkezleri sayesinde Evet’e kayan oy sadece 421’de kaldı. Yine buna göre de Şalpazarı’nda Türk Milliyetçilerinin oluşturduğu MHP tabanı Evet’e destek vermedi.

Trabzonhaber24 adlı yerel bir haber sitesi “MHP’li Belediye Başkanı Refik Kurukız’dan Rekor ”EVET ” oyu ” başlıklı bir habere imza atarak, MHP’den seçilen Refik KURUKIZ’ın Evet oylarını topladığını öne sürdü ancak hesaplamalar Türk Milliyetçileri’nin Hayır dediği yönünde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ismail aksoy dedi ki:

    Ak partililerin hepsinin evet dediği garanti mi?

BİR YORUM YAZ