Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Mezhepler, Tarikat ve Cemaatler İle Dinde Bölünme

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 14 Mayıs 2018

Devlet başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016’da iki ayrı yerde konuşmasında mezhepçilik hakkında çok doğru ifadelelerde bulundu. Mezhepçilik hakkında Sayın Erdoğan’ın konuşmasından;
” Şiilik , Sünnilik diye bir dinimiz yok, İslam dinimiz var. ”

“Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslâm’dır” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerine sonuna kadar katılıyor ve bu inancına inanarak destekliyorum. Allah razı olsun bunları dile getirdiği için.

Kur’an’da mezhep ve tarikatlar ile dinlerini parça parça edenlerin gittiği yanlış yol ve uğrayacakları akıbetleri hakkında ayetler bulunmaktadır. Öncelikle ve tek bir Tanrı’ya gönülden bağlı bir yaratılan olarak ayetleri yorum yapmadan olduğu gibi aktaracağım. Yazılarımda herhangi bir din hakkında konuşmak istemezdim. Lakin aziz Türk milletimizin din tüccarları tarafından kandırılmasına göz yummamak gerektiği idrakindeyiz. Ulu Yaratana bağlı, Allah’a bağlı bilim yolunda milletimizin şuuru yerinde, vatanımıza, gezegenimize ve evrenimize yararlı olmalıyız. Her şeyde ölçülü ve edeple davranabilmeyi başarmalıyız.

 

Diyanet Türkçe meali ile Kur’an-ı Kerim derki;

Dinlerini parçalayan ve gruplara ayrılanlardan olmayınız! Her grup, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir. Rum suresi 32. Ayet

Ulu Yaratanımız ; Mezhebiyle, cemaatiyle, tarikatıyla böbürlenenlerin karanlık yollarını sadece kendi varlığın ile aydınlat. Amin

Kur’an-ı Kerim der ki;

Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp, bölünmeyin.

Al-i İmran suresi 103

Kur’an-ı Kerim der ki;

“Dini dosdoğru tutun ve dinde ayrılığa düşmeyin.” Diye İbrahim ‘e , Musa’ya ve İsa’ya Nuh’a emrettiğini, sana vahyettiğini, size de din kıldı. Fakat senin kendilerine çağırdığın şey Allah’a ortak koşan ( Arap kültürüne ) ağır geldi. Allah, ona dilediğini seçer, içtenlikle kendine yönelenleri de O’na ulaştırır.

Şura Suresi 13. ayet

Kur’an-ı Kerim der ki;

151 Enam Suresi – De ki: Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, sizin de onların da rızkını biz veriyoruz. Kötülüklerin açığına da, gizlisine de yaklaşmayın. Haksız yere Allah’ın haram kıldığı cana kıymayın. Düşünesiniz diye Allah size bunları emretti.

152 Enam Suresi – Yetimin malına yaklaşmayın; yalnız erginlik çağına erişinceye kadar (malına) en güzel biçimde (yaklaşabilir ve uygun şekilde harcayabilirsiniz). Ölçü ve tartıyı tam adaletle yapın. Biz kimseye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmeyiz. Söylediğiniz zaman da, yakınınız da olsa âdil olun ve Allah’a verdiğiniz sözü tutun. Öğüt alıp düşünesiniz diye Allah bunları size emretmiştir.

153 Enam Suresi – İşte benim doğru yolum budur; ona uyun. Sizi O’nun yolundan ayıracak başka yollara uymayın. (Azabından) korunmanız için Allah size böyle tavsiye etmiştir.

Kur’an-ı Kerim der ki;

Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir.

Enam Suresi 159. ayet

İşittik ve itaat ettik Rabbimiz ,

Cemaat, tarikatları elimizin tersi ile ittik. Fatiha suresinde de dediğin gibi ;

. إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ

” İyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn ”

Yalnız sana inanır ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi senin doğruluk yoluna, nimete erdirdiklerinin , doğruluk yolundan sapmayanların yoluna eriştir. Amin

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Omer dedi ki:

    Cok onemli bir konu, tebrikler. Fakat, mzhepler cok ayri tarikatlar ve cemaatler cok ayri diye dusunuyorum. Tarikatlara ve cemaatlere sonuna kadar karsiyim fakat mezhep elbise gibi mevsime gore giyilen kullanmak zorunda oldugumuz bir hal. Yazlik kiyafetle kis gecirilirmi ? Evet geciren cikar ama zorluk ceker.Dikkat ederseniz hicbir zaman mezheplerde guruplasma olmamis, en azindan benim gordugum. Bu konu hakkinda cok derin bilgim yok acikcasi fakat en kisa zamanda arastiracagim.sevgiler saygilar.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.