Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Medyanın Gücü Adına ! Laleli Çeşme Restore Ediliyor

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı
  • 27 Ağustos 2017

Galata’daki Laleli Çeşme’nin Başına Gelenler

Bugün mutluyum. Çünkü gerek haber sitemde gerekse de sosyal medyada yaptığım yayınların sonuç vermesi beni mutlu ediyor.  Bugün size Beyoğlu’nda bulunan Laleli Çeşme’sine olanları anlatacağım.

Facebook’da bulunan Sanat Tarihi adında bir sayfamız var. Bu sayfayı Trabzonlu arkadaşım Halil İbrahim Aktuğ yıllar önce kurdu. Kendisi memur olunca sayfayı bana emanet etti. Yine hem o hem de ben bazen sayfada yayınlar yaparız. Bundan bir hafta önce 20 Ağustos’ta gördüğüm acı manzarayı bu sayfada paylaştım.

Karşımdaki manzara şöyleydi: Çeşmenin önü çöpler ile doldurulmuş. Belediye çöpleri oraya atanları uyardı mı bilinmez çöpleri toplamamış. Çeşmenin köşesinden ve nişin üzerinde bulunan barok üslubundaki saçağının üzerinden Telekom kablosu çekilmiş. Bir iş yeri çeşmenin sokağa verdiği tarihi dokuyu sınırlayacak şekilde Köhler yazılı köhne bir tabela yerleştirmiş. Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarihi çeşmenin köşesine kapan uyarısı ve sola dönülmez levhası yerleştirmiş. Servis klima hortumu, tesisatçı binanın yağmur suyu giderini tarihi çeşmenin gövdesine yerleştirmiş. Belediyenin imar müdürlüğünün onay verdiği binalar ve binanın balkonu çeşmeyi adeta tehdit edercesine köşeye sıkıştırmış.

Bu manzara içimi cız ettirdi. Sanat Tarihi tahsili yapmamın bunda çok büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Zira eğer ülkemizde yeterli derecede Sanat Tarihi dersi verilseydi, tarihi eser zengini ülkemizde Sanat Tarihi okullarda zorunlu olsaydı ve insanlarımız Sanat Tarihi bilincine sahip olsaydı ne tesisatçı, ne belediye, ne imar müdürü, ne telekomcu, ne iş yeri sahipleri, ne mahalleli nede bina sahipleri tarihi çeşmeye bunca eziyeti etmezlerdi. Konumuz Laleli Çeşme’sinin çilesi ancak üzerine yazılar yazılan, tahrip edilen birçok tarihi eserimiz benzer çileleri çekmekte.

Murat Niş’in Duyarlılığıyla Restorasyon İşlemlerine Başlandı

Paylaşımı yaptıktan sonra Murat Niş adındaki sayfamızın değerli bir takipçisi hemen duyarlılık göstererek çeşmenin bulunduğu Beyoğlu’nun belediyesine durumu bildirdi. Kendisini hayatımda hiç görmedim ve tanımam. O, Osmanlı Mimari İtalyan Raimondo d’Aronco’nun bizim insanımız için yaparak emanet ettiği bu tarihi çeşmeye sahip çıktı. 24 Ağustos’da Beyoğlu Belediyesi’ne misafir edildi. Şimdi yaşananları Murat Niş’in kaleminden okuyalım:

“24 ağustos günü sabah 09.30 – 13.00 arası Beyoğlu Fen işleri Birimi’nde misafir edildim. Restorasyon kısmından Nejat bey, D’aronco’nun yaptığı bu çeşme ile ilgili tüm işlemleri diğer birimlerle yanımda yaptı.
Tespit: Özgün dokusunun üstüne sıva yapılmış ,kimyasal ile temizlenmiyor,tarak ile temizlenmiyor, ancak kumlama makinesi ile temizlenmesi gerek. Birimler arasında yazışmalar uzamasın diye haliç tersanesindeki büyük kumlama makinesi ile buranın temizliği yapılmasına karar verildi. İnşaat Mühendisi Halis bey de bu işi takip eden ve görevlendirilen arkadaş,”Telekom nasıl olur da içinden kablo geçirir.” dedi. Telekom’a yaptırım hatta tutanak ile ceza uygulanmasından yana ve bu arkadaşımız ile whatsapp vasıtası ile direkt temas ve bilgi alışverişindeyiz. Aktardığı bilgileri de ben sizlerle paylaşacağım. O gün dersimi iptal ettim fakat mutlu olduğum bir konu bu. Bahsettiğim arkadaşların en az bizler kadar bu mükemmel taksimpark.com eserin bir an evvel korumaya alınması yönünde büyük gayretlerini gördüm ve oradan huzurlu bir şekilde ayrıldım. Sizlere sevgilerimle arz olunur.”

Bulunduğu Sokağa Adını Veren Laleli Çeşme

Galata’da bulunan Raimondo d’Aronco’nun yaptığı iki Laleli Çeşme (1903-1904) bulunduğu sokağa da adını vermiştir.
İki cepheli çeşmenin üzerindeki kıvrık dal motifi art nouveau üslübuna yapılmıştır. Çeşme’nin II. Abdülhamid’in son yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor.

Osmanlı Mimarı D’Aronco hakkında bilgi edinmek için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz: http://www.iae.org.tr/Sergi/-Osmanli-Mimari-DAronco/141

Laleli Çeşme’sinin Eski Hali ve Paylaşımımız

  Laleli Çeşmesi’nin Beyoğlu Belediyesi’nce Yenilenmekte Olan Hali

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.