Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Mars Toprağında Solucan da Yetiştirdiler !

Mars Toprağında Solucan da Yetiştirdiler !
  • 30 Kasım 2017

Dünyada yaşamımızı kolaylaştıran koşulların Mars’ta bulunmadığı malumunuzdur. Dünya toprakları besinlerin, bakterilerin ve bitkilerin büyümesine izin veren mantarların karışık bileşenleri ile doludur.  Ancak Mars’taki topraklar sterildir ve dünyada olduğu gibi Mars topraklarında çeşitli bakteriler, mikroorganizmalar bulunmamaktadır. İnsanlar, Mars’da yaşam döngüsü oluşturmak için solucan ile büyük bir çığır açmaya çalışıyor.

İnsanlar kırmızı gezegen için yarışıyor ancak Mars toprağının durumu  yaşamak ve yemek yapacak ürünler yetiştirmek için yeterli değil. Bilim insanları Mars’ta bitkileri sürdürülebilir bir şekilde büyütmenin mümkün olduğunu düşünüyor ancak bunu yapmak için gezegenin toprağını değiştirmeleri gerekecek. Biyolog Wieger Wamelink bunun için solucanların yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Wageningen Üniversitesi’ndeki Hollanda araştırma laboratuvarında, NASA tarafından oluşturulan toprakta yaşayan solucan kolonisinden Mars’ta bulunan toprağın döngüsünü sürdürebilmek için iki küçük solucan doğdu. Yani solucanlar Mars toprağında da üremeyi başardı.

Bilindiği üzere solucanlar toprakta gezinerek hem  toprağın azot döngüsünü sağlıyor hem de oluşturdukları kanallar sayesinde bitkilerin diplerine su gitmesini sağlıyor.

Wamelink, “Solucanlar toprağın üzerindeki organik maddeleri yiyor ve onları sindirerek toprağa bırakıyor, bakteriler de o organik maddeleri daha rahat parçalıyor.” diyor. Bu sayede toprak daha verimli hale gelerek bitkilerin daha verimli yetişmesini sağlıyor.

NASA, Mars toprağı özelliklerinde hazırladığı toprak ile yaptığı deney ile orada bir dünya oluşturmak istiyor. Domuz gübresi de eklenerek toprağın azot miktarı arttırıldı. Ancak NASA, Mars’ta insan dışkısının gübre olarak kullanılması gerektiğini kararlaştırıyor.

Solucan gübresinin önemi bu bilimsel araştırmada ortaya çıkıyor. Eğer tarım yapıyorsanız sizler de kimyasal gübreler yerine solucan gübresi kullanarak hem daha  verimli ürünler elde edebilir hem de kimyasallar ile zehirlenmiş toprağınızı iyileştirebilirsiniz. Solucan gübresi almak istiyorsanız iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Türkçeleştiren: Gündem Yazar – Ercan Kandemir

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.