Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

MANPADS ALGISI

Doç. Dr. Bekir AYAZ

Doç. Dr. Bekir AYAZ

  • 05 Şubat 2018

Suriye’nin İdlib kentinde Rusya savunma bakanlığına bağlı Rus Su-25 savaş uçağı devriye uçuşu sırasında taşınabilen uçaksavar MANPADS füzesi ile vurulmuş olup pilot kokpitten uyarı sistemi sonucu otomatik fırlatma sistemi sayesinde paraşütle atlamış, akabinde muhalifler tarafından öldürülmüştür.

Düşmanı yakın takip edip, pike yapabilen ve kara birliklerine yakın hava desteği sağlayan SU-25 savaş uçağı, genellikle saldırı alanında helikopter gibi kullanılabilen uçaklar, saldırı helikopterlerinden farklı bir görünüm sergilese de aynı görevleri ifa etmektedirler. İşin ilginç tarafı aylar öncesinden yaklaşan tehlikeyi betimleyen Rusya Lideri Putin; bölgede omuzdan atılabilecek füzeleri etkisiz kılmak için President-S “Hava Savunma Sistemi” kurdurmuştur.

MANPADS NEDİR ?

Manpads, tek avcı eri tarafından kolaylıkla taşınabilen, hava hedeflerine karşı omuz destek sağlanarak atılabilen, Isı güdümlü kızıl ötesi özelliği bulunan, IR güdümlü füzedir.

Füzenin en önemli özelliği ise ucunda saydam özel merceğin hemen içine yerleştirilmiş dedektör bulunmasıdır. Füzeyi yönlendirebilen bu dedektörün en önemli özelliği kızılötesi ışınları takip ederek hedefi imha etme görevi üstlenmiştir. Hedefe kitlenen füze, her ne kadar fark edilip uçak manevra yaparak kaçmaya çalışsa da uçağı kovalar ve bitirici hamleyi yapar.

Hani bazen devlet büyüklerimiz bölgeye yapmış oldukları ziyaretler esnasında terör olayları veya bir sabotaja uğramamak için uçak/helikopterlerden havadan ışık saçarak magnezyum topları attıklarını görürüz.

Konuyu biraz daha açarsak kızıl ötesi görüntüleme sistemleri mevcut hava araçlarında, çıkan ısı füze tarafından otomatik olarak algılanmaktadır. Aldatma gibi görünen bu toplar ne yazık ki ava giden avlanır misali tuzağa kanmazlar. Sebebine gelince topların çapı, manevra kabiliyeti, hızı ve ısı derecesi uçak veya helikopterden farklıdır. Bu özelliklerden dolayı hedefi algıladıktan sonra karavana bir diğer deyim ile empas geçmesi olanaksızdır.

MEHMETÇİĞİ ETKİLER Mİ ?

Manpads füzeleri öyle taşeron örgütlerin kullanabileceği cinsten sıradan bir silah değildir. Eğitim süreci yaklaşık 3 ile 4 hafta arasında değişmektedir.

Zeytin Dalı Operasyonu’nda kara birliklerine manevra sağlamak için alçak irtifada manevra sağlayan ve havadan destek veren uçak/ helikopterleri çok dikkatli kullanmaya zorlayacaktır. Bugün valet savaşlarının yaşandığı Suriye topraklarında terör ile mücadele eden Mehmetçiği etkileyeceğine işarettir.

Rus savunma bakanlığı yetkilileri muhalifler tarafından kullanılan MANPADS füzelerini kim verdi tartışmasına girip istihbarat çalışması yapmaktadırlar.

Malumunuz bu füze ABD, RUSYA, ÇİN VE İSRAİL tarafından imal edilmektedir. Burada asıl sorulması gereken soru hangi ülke kime karşı kullanması için yasadışı güçlere vermiştir ?

Bu durum Türkiye açısından irdelendiğinde ülke çıkarları doğrultusunda, halkın huzur ve refahı, devletin bekası için; hiç bir ülkeye güven duyma yerine telkinli hareket etmesinde yarar görülmesi kanısındayım.

Kısacası şuanda da Mehmetçiğin kararlı bir şekilde Afrin’e ilerlemesi; birilerini olabildiğince rahatsız etmiş gibi görünmektedir. Bu sebepten dolayı TSK’nin başarısını gölgelemek ve direncini kırmak için MANPADS üzerinden algı operasyonu yapılmak istenilmektedir.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Kimyasal Kullanma - 15 Nisan 2018
Çok Kutuplu Politika - 10 Nisan 2018
İttifak Arayışları - 9 Nisan 2018
MANPADS ALGISI - 5 Şubat 2018
Milletin Vebali - 24 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.