Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Libya’yı Tanıyalım

Libya’yı Tanıyalım
  • 28 Kasım 2017

Libya çok sayıda turistin ettiği antik ve turistik bir ülkedir. Gezmek ve alışveriş için gelen turist sayısı oldukça fazladır. Alışverişte en önemli merkezler Eski Kent civarında yer alır. Souk-al Attara takıları ve halıları ile ünlenmiş, Souk-al Turk dokuma giysileri, altın takıları ile ün salmıştır. Ben Zeglam ise dokuma kilim, halı ve çömlekleriyle ünlüdür. Libya’ya özgü hediyelik eşyalar, Tuarek kültürünü yansıtan deri eşyalar, yerel giysiler ve süslemeler, el dokuma halı ve kilimler, ipek giysiler, altın ve gümüş takılar göze çarpar.

Şehirde Tripoli Fuar Merkezi bulunur, burada uluslar arası fuarlar düzenlenir. Her yıl Ekim ayında yapılan Ghademes Festivalinde Tuarek kültürünün yansımaları görülür. Sahra Çölü’nde yapılan festivalde 4×4 araba yarışları, şehir tanıtımları, Libya kültürü ve yemekleri, yöresel kıyafetleri, müzikleri gösterilmektedir. Palmiye yapraklarından oluşan tabaklar harikadır.

Libya Mutfağı

Libya mutfağı, Akdeniz ve Arap kültürünün izlerini taşır. En ünlü yemeği, buharda pişen koyun veya kuzu etinin yanında irmik veya buğday eşliğinde sunulduğu Couscousi dir. Diğer yemekler ise kuskus, bazeen, kuzu eti ile yapılan Shuırba’dır. Libya mutfağında en çok kullanılan malzemeler zeytin, hurma, zeytinyağı, süt, tahıllardır. Türk kültüründe yer alan yemek sonrası çay kahve keyfi Libya kültüründe de vardır. En çok tüketilen içecek naneli kırmızı çay ve yeşil çaydır. Çok lezzetli bir tadı olan bu çaylar yemek sonrası şekerli olarak ikram edilir. Libya restoranlarında balık, kuzu eti, patates ve makarna çok görülür. Uluslar arası yemekler de oldukça fazla yer alır.

Tripoli ünlü restoranlarıyla dikkat çeker, Al-Murjan balıkları ile ünlü, Al-Makulaat ve Al-Lubnaniye ızgara menüsüyle, Mat’am al-Saraya gençlere yönelik menüleriyle ün salmıştır. Bingazi’de Bala Balık Restoranı da çok ünlüdür.

Konaklama

Libya, turistlerin konaklayacağı merkezler açısından zengin 5 yıldızlı otellere sahiptir. İsteğe göre çok farklı seçeneklerin bulunabileceği oteller, apartlar, hoteller bulunur. Oteller genellikle kahvaltı verirler, öğle ve akşam yemekleri ise çevrede bulunan restoranlarda alınır.

Oteller

Ülkenin ünlü otelleri; Tripoli’de, Corinthia Tripoli Hotel, Al Mahari Radisson Blu Hotel Tripoli, Awal Hotel Tripoli, Al Waddan, Alkhaleej Hotel, Attawfeek Otel çok tutulan otellerdir.

Bingazi’de, Alnoran Otel, Uzu Otel, El Faadel Otel vardır. Ghadames’te ise Dar Ghadames festival zamanı tercih edilen oteldir.

Libya Vizesi

Libya’ya gitmek isteyen bireyler, Libya vizesi almak için ilgili temsilciliklere giderek başvuruda bulunmalıdır. Bu açıdan bakıldığında vize almak basit bir işlem gibi görünse de ilgili temsilcilikten yakın bir tarih için randevu almak, evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak oldukça zahmetli ve zaman alan bir süreçtir. Libya vizesi almanın kolay bir yolunu arıyorsanız, Plures Air’la tanışın! Online olarak başvuruda bulunup yerinizden kalkmadan, evrak derdi olmadan, 48 saat içerisinde Libya vizesi sahibi olabilirsiniz. https://www.plurestravel.com.tr/libya-vizesi linkinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Plures Travel
Adres: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi – EGS Business Park Blokları No: 9
Yeşilköy – Bakırköy İstanbul / Türkiye
T// +90 212 465 33 32
F// +90 212 465 83 36
https://www.plurestravel.com.tr

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.