istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

KUT, ÖZÜT, TİN, KİRLETİLMEMİŞ RUH

KUT, ÖZÜT, TİN, KİRLETİLMEMİŞ RUH

Nefes-, hayat- ya da beden ruhu olarak doğru şekilde ifade edilen ruhun tanımı Türk kültüründe diğer milletlere göre de doğru ifade edilmiştir. Biz Türkler ruhlar alemine inanmakta ve hiç bir şeyi maddi görmemekteyiz. Doğanın ruhu vardır, hayvanların ruhları vardır, insanların ruhları vardır. Ruha zarar vermemek üzere terbiyemiz  Türk töremiz oluşmuştur.
Biz; Türklerde birçok farklı insan ruhları için isimler bulunur, ama bunların özellikleri ve anlamları henüz yeterince araştırılmamıştır.

Türklerde: Tin, Özüt, Kut, Süne, süre, Salkin, Körmös adları ruh demektir.
Kut, Tengrikut ise biz Türkler için kutsal,
Ulu, yücelik mertebeleridir. “Kut” Tengri’nin sadece hükümdarlara verdiği güçlü bir ruhdur. Tengri bu ruhu bir kağan’a uygun bulduğu zaman verir ve uygun bulduğu zaman tekrar geri alır. Bu ruha sahib olan bir kağanın unvanına “”Tengrikut”” eklenir. Kısaca Türk kültüründe ruh yani tin, Kut çok değerli maneviyattır.
Dünyada ise her anlamda, her çeşit insan var. Allah’ı kullanarak yüz kızartarak; her türlü kötülük yapanlar ki Tanrı’ya inanıyorum diyerek kötülük yapanlar, inanmayanlara göre daha büyük sorumlulukta, vebal içindedir. Kibir, çekememezlik, kul hakkı, haset gibi kötülüklere bulaşan ruh bir zahmet inanıyorum demesin, çünkü Ulu Yaratanın adını kullanarak bunları yapandan her türlü zarar gelir. Milliyeti kullanarak hatalar, kötülükler yapanlar, Türklüğü sadece araplara karşı hatırlayan ama nedense batının giyim kuşamındaki açıklığa ses etmeyen iki yüzlülük, solcu komünist ideolojilerindeki eşitliğe ses etmeyen iki yüzlülük, içki sarhoşluk, kadın kız peşinde sürüklenmeler, birlik olamayacak kadar egosunu yüksek tutan zihniyetin kibirliliği, o teşkilatlı, o partili bu bu partiliyi kendine göre Türk değil ki diyerek itham edenler, ama kendisi geleneğine göreneğine bağlı olmayan, ahlaken de Türk’e benzemeyip Türk milliyetçiliği yapan güruhlar,
Makam mevki, eğitimi kullanarak kötülükler yapan insanlar da var. Eğitimli oluşları, paraları için eğitimli oldukları için bir kadının ya da erkeğin maddi dünya için seçtiği birliktelikler, mal, mülk, itibar, para, güzellik olmasa sizinle hiç evlenmeyecek olan hayat arkadaşları olurlar.
Ne gerçekten Allah inancında, ne tam milliyetinin ahlaki ilkelerine bağlı, ne de gerçekte ruhen eğitimli olmayan yaratılmışlar. Bunların hepsi, üç unsur da ruhun kirliliği, ya da temiz kalması için mücadele edilmesine dayanıyor. Ruhun varlığını iki şekilde kanıtı vardır. Birincisi gözlerin ardındaki bakanın canlılığı ruhtur. İkincisi gırtlak, ses telleri arasından gelen sesin kendisi, duyumu canlılığı ruhtur. Gerçek olan ruhtur. Gerçekte kirletilmemesi gereken, gerçekte önemsenmesi gereken ruhtur. Başka aleme bu dünyadaki ölüm ile göç eylediğimiz de, Ulu Yaratan’ımıza temiz, kirlenmemiş bir ruhu armağan etmek tüm mesele.

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.