istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

KIRMIZI GELİNLİK TÜRK GELİNLİĞİ

KIRMIZI GELİNLİK TÜRK GELİNLİĞİ

Aslında Gelinliğin hakikatte rengi beyaz değil, kırmızıdır. 2500 yıl önce de Türk töresinde Türk kızları gelin oldukları günde kızıl renkte elbise yani gelinlik giyerlerdi. Gelinlik ilk olarak Türk toplumundan dünyaya yayılmış bir gelenektir. İpek ticaret yolları, Avrupalı tüccarlar ile Avrupa Türk kadınına giydirilen gelinlikler örnek almış ve Avrupa gelinlikle Türkler sayesinde tanışmıştır.
Türk kültüründe kırmızı, gücü, savaşı, saflığı, hayalin gerçekleşmesini temsil eder. Dede Korkud hikâyelerinde en çok sevilen renk, ergenliğin, mutluluğun ve
muradın simgesi olan kırmızıdır
Oğuz Türkleri’nde nişanlılar ve evlilik günlerinde kırmızı kızıl kaftan giyerken bekârların
beyaz kaftan giydiği görülür.
Kırmızı al renk ile ilgili meşhur bir Atasözümüz vardır. “Türkün gözü aldadır” Türkler için al,
kutsal bir renktir.

Bu nedenle Oğuz Türkmen boyları börk adı
verilen şapkalarının tepe kısmında Tek Tanrı ve Gök Tanrı inancına bağlı
olarak al rengi kullanmışlardır.
Dede Korkud hikâyelerinde gerdek elbisesi
nin, gerdek ve hakan otağının kırmızı, gelin duvağının ise al olduğu görülür
Kırmızının Türklerdeki bilinen yaygın adı kızıldır.
Kırmızı, kızılın karşılığı olarak Türkçeye sonradan girmiş bir kelimedir. Asıl tabir al ve kızıdır. Kırmızının çeşitli tonlarına, yağal, yanal gibi sözcükleri de kullanılır.
Dede Korkut Hilayeleri’nde Oğuzlardaki güveylik yani damatlık elbise kızıl kaftan, gelinlik ise al duvaktı. Ve şimdi Orta Asya’dan Anadolu’da Balkan’lara kadar tüm kına gecelerinde ve düğünlerde bu gün de rastlıyoruz. Askere uğurlarken bile askerin omuzuna kırmızı şal atılır.

Türklerin renklerle yön de belirler. Yapılan savaşlarda atları bu yön ve renk anlayışına göre ayarlarlardı. Asya Hun Ordusu, Çin Ordusunu M.Ö 203 yılında Pe-teng kalesi çevresinde 400 bin atlıdan oluşan ordusuyla kuşatmıştır. Bu kuşatma esnasında ” kuzeyde yağız kara atlılar, batıda ak atlılar, güneyde doru atlılar, doğuda kır atlılar, bulunuyordu.” Atların bu şekilde dizilişleri biz Türklerde yönlerin renklerle temsili olmuştur. Çünkü Türklerde batı ak, doğu gök, kuzey siyah ve güney kırmızı renklerle ifade edilirdi. Yön ve renklere göre dizilen atlar ve atlılar karışıklığı, kargaşayı önlemek, disiplin ile uygulanacak savaş taktiklerinin başarı ile sonuçlanması ileri görüşlülüğünü taşımaktaydı. Türkiye’nin batısında Akdeniz ve doğusunda Gökçe Gök, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Kızıldeniz yer almaktadır. Bu isimler geleneğe uygun olarak verilmiş ve Türk kültür yerleri olarak belirlenmiştir.

1870’lerden sonra Batı Avrupa kırmızı renk olan gelinliği beyaz renge çevirdi ve batı etkisiyle daha açık renkte gelinlikler giyilmeye başlandı. Beyaz kumaştan gelinliği ilk kez 1898’de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan giydi. Sarayda başlayan ve zamanla yaygınlaşan beyaz gelinlik 20. yüzyılda tüm Türkiye topraklarında yayıldı. Beyaz gelinlik üzerine bele bağlanan kırmızı kurdele ve kırmızı tül duvak Türk geleneği olarak hala yaşatılmaktadır.

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.