lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kirazlıtepe’de Neler Oluyor ? Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu ile Röportaj !

Kirazlıtepe’de Neler Oluyor ? Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu ile Röportaj !
  • 28 Ağustos 2017

Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu İle Röportaj

Gündem Yazar, Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu ile yazılı röportaj gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Kirazlıtepe‘de evlerine değerlerinin çok altında fiyat verildiğini düşünen halk evlerinden dışarı çıkıp kendi mahallelerinde eylem yapmıştı. Bu eylemde mahalleli polisin sert müdahalesi ile karşılaşmıştı.

Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı Mikail DÜLYE

Kirazlıtepe‘de yaşanan durumun tam olarak ne olduğunu anlayabilmek ve sizlere de duyurabilmek için Ercan Kandemir, Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu‘ndan Bayram Ali Kot ile iletişime geçip komisyon ile bir röportaj gerçekleştirdi. Sorularımızı Komisyon Başkanı Mikail Dülye cevaplandırdı.

*Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve TOKİ Başkanı Ergün Turan ile birlikte yaptıkları basın toplantısında örnek bir dönüşümü başlattıklarını söylüyor. Sizce bu bir örnek dönüşüm müdür ?

Öyle olmasını ümit ediyorduk. Bu gün itibarıyla sinirlerin oldukça gerildiği ve Mahalle sakinlerimizin %95 oranında şüpheyle baktığı bir projeye dönüşmüştür.Öncelikle belirtmek isteriz ki, Kirazlıtepe’deki herkes gibi Komisyon üyelerimiz de Kentsel Dönüşüme olumlu bakmaktadır ve Mahallemizin modern, medeni ve her yönüyle yaşanılabilir bir mahalle olmasını istemektedir.

*Kentsel dönüşümde evlerine haklarının çok altında değer verildiğini söyleyen yüzlerce Kirazlıtepe halkını meydanda haklarını ararken gördük. Bu hak arama eylemine polisin sert müdahalesi olduğunu da gördük. Aynı gün Sayın Hilmi Türkmen düzenlediği basın toplantısından alınan fotoğrafı ‘örnek dönüşüm’ açıklamasıyla yayınlıyor. Bu durum yöneticiler ile halk arasında bir uçurum olduğunu gösteriyor mu ?

Temel sorunda buradan çıktı zaten. Başlangıçta her şey bizlere pembe tablolar ve görsellerle anlatıldı ve halkın büyük beğenisini kazandı. Ancak Ramazan Bayramı’ndan sonra tapu sahipleri bir bir çağrılarak teklifler sunulduğunda, gerçek yüzleri ortaya çıktı ve homurdanmalar ve itirazlar başladı. Dünkü protestoları da halkın kendilerini yanlış yönlendirenlere bir tepkisi ve memnuniyetsizliklerinin yansıması olarak değerlendirebiliriz.

Polisin sert tepkisi ile memnuniyetsizlik hat safhaya taşınmıştır. Artık kimse Hilmi Türkmen’in ne söylediği ile ilgilenmiyor bile. Müthiş bir kızgınlık ve öfke hakim.

*Kirazlıtepeliye yapılan müdahalede biber gazlarının yanı sıra plastik mermiler de kullanıldı mı ? Medyada böyle bir iddia da var.

Kesinlikle doğru. Biber gazı, gaz bombası ve plastik mermiler kullanıldı. Bu görüntülere Üsküdar İmar ve Kirazlıtepe Kentsel Dönüşümü gruplarından ulaşabilirsiniz.

*Müdahalelerde kaç kişi yaralandı ? Hastahaneye kaldırılanlar var mı varda kaç kişi ve durumu kötü olanlar var mı ?

Gaz bombası ve biber gazından etkilenen 35-40 mahalle sakinimiz var. 2 Arkadaşımız ambulansla hastaneye kaldırıldı ve tedavileri yapılıp geri gönderildi. Şimdilik durumu kötü olan yok.

*Müdahale sizce ne için yapıldı ? Komisyon olarak müdahale hakkında görüşleriniz nedir ?

Toplanma sebebimiz, Mahalle Temsil Heyeti olarak hazırladığımız ve sakinlerin istek ve taleplerinin yer aldığı bir mektubu Bakan beye vermek istememizdi. Emniyet mensuplarına durumu bildirip onay aldıktan sonra, yıkımın mektubu ilettikten sonra başlamasını rica ettik. Ancak Bakan bey halkın protesto amaçlı toplandığını duyunca programını iptal edip katılmaktan vazgeçmiş. Bunun üzerine Belediye ekipleri yıkıma başladılar. Yıkıma başlanınca da halk tepki gösterip yuhalamalara başladı, bunun üzerine emniyet kuvvetleri de çok sert müdahalede bulundu.

*Kirazlıtepe’de belki de nüfus olarak en çok Şalpazarılılar var. Peki Şalpazarı’ndan ve Şalpazarılı Sivil Toplum Kuruluşlarından Kirazlıtepelinin hak arayışına destek oluyor mu ?

Maalesef hayır. Tüm taleplerimize rağmen hiç bir Şalpazarı Dernek yönetiminden destek alamadık. Güneydoğu’lu kardeşlerimizin derneklerinde örgütlenip çalışmalarımızı buralarda yürütüp Halka ulaşmaya ve organize etmeye çalışıyoruz.

*Hem devletimizi hem de Üsküdar’ı Ak Partililer yönetmekte. Şalpazarı Dernekler Federasyonu Başkanı Semih Durmuş’un da Ak Parti iktidarı ile arası çok iyi. Hatta kendisi memur olmasına karşın Ak Parti programlarının da sıkı takipçisi ve katılımcısı. Şalpazarı’nın en büyük STK’sının başkanı Semih Durmuş bey Kirazlıtepe halkına destekçi oluyor mu ? Sonuçta iktidar ile arası iyi ve Kirazlıtepe halkının hakkını aramasında pekala yardımcı olabilir.

Biz bu örgütlenmeyi halkın kendi talepleri içerisinden çıkarıp kurduk. ŞALFED yönetiminin duruşu ve siyasi eğilimlerini geçmiş seçim dönemlerinden biliyoruz. Onun için çok ısrarcı olmadık. Komisyon üyelerimiz arasında bir tek Kasımağzı Derneği Eski Başkanı Osman Taner Karaca‘dan başka kimse yok ŞALFED‘den. Ama katılmak isterlerse de kapımız herkese açıktır.

* ŞALFED Başkanı Semih Durmuş, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in ‘örnek dönüşüm’ açıklamasını sosyal medya hesabında paylaştı. Bunun hakkında düşünceleriniz nedir ?

Bir kere bu kişi, TOKİ’nin yapacağı Kentsel Dönüşüm alanı içerisinde değildir ve muhtemelen kendisine teklif bile yapılmamıştır. Kendisine yapılmayan bir dönüşüm teklifinin “Örnek” olup olmadığı yönündeki yorumu kendisini bağlar. Bizler böyle bir paylaşım yaptığını dahi sizden duyuyoruz.

*Diğer Şalpazarı STK’larından Kirazlıtepeliye destek söz konusu mu ?

Bu gün için kesinlikle hayır. Ancak yaptığımız bu etkinliğin onların dikkatlerinin de çekmiş olabileceğini düşünüyoruz. Ama gelecek günler için ümitliyiz.

*Bundan sonraki yol haritanız nedir? Üsküdar halkına neler söylemek istersiniz ?

Temsil Komisyonu olarak halkın istek ve önerilerinden oluşan bir teklifi geçen hafta Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen‘e sunduk ve cevabını bekliyoruz. Bu taleplerimize olumlu cevap alıncaya kadar her türlü Demokratik protesto ve eylemlerimize devam edeceğiz.

Bizler Üsküdar’da doğup büyüdüğümüz mahallede yaşamak istiyoruz.

*CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan, 20 Ağustos’ta Kirazlıtepe’de yapılan kentsel dönüşüm toplantısında “Siz 5 kişi gelirseniz 5 kişi de biz geleceğiz. sözünü vermişlerdi. Acaba kendileri kentsel dönüşüm ile ilgili eylemde Kirazlıtepeliler’in yanında durdular mı ? Sözlerini tuttular mı ?

Biz bu süreçte partiler üstü bir duruş kararı aldık. Her partiye aynı derecede uzak, aynı derecede yakınız. Eylemimize parti grubu olarak katılmadılar ancak bireysel bazda katılan CHP mahalle temsilcileri oldu.

Gündem Yazar Şalpazarı adına Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı Mikail Dülye beye sorularımıza verdikleri aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Peki Kirazlıtepe‘de en çok nüfusu oluşturan Şalpazarılılar kentsel dönüşüm hakkında neler düşüyor ? Yorum yazarak görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.