Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu İle Röportaj ve Osman Taner KARACA’dan Değerlendirmeler

Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu İle Röportaj ve Osman Taner KARACA’dan Değerlendirmeler
  • 09 Ekim 2017

Üsküdar Kirazlıtepe’de PTT’nin yanında açılan Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu bürosunda bilgiendirme toplantısı yapıldı. Gündem Yazar sahibi Ercan KANDEMİR de Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Komisyonu’nun bilgilendirme toplantısına katıldı. Toplantı sonrasında komisyondan Kasımağzılı hemşehrimiz Osman Taner KARACA ve Bayram Ali KOT ile röportaj gerçekleştirdi.

Osman Taner KARACA’nın cevapladığı sorulara Bayram Ali KOT da katkılarda bulundu.

Üsküdar Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm meselesi şuan ne durumda ?

Şu anda kentsel dönüşümde 1,50 emsal uygulayacağız dediler fakat bir katın iptal edilmesiyle 1,25 emsale düşürdüler. 4+1 yaptılar. O şekilde 0,15 taban oturumlu olarak vatandaşa bunu dayatıyorlar.

Net bir proje var mı ? Kirazlıtepe’yi yurt edinen vatandaşlar yersiz yurtsuz mu kalacak ? Vatandaşın nereye gideceği veya nasıl yerleşeceği belli oldu mu ?

Şu anda yapılan girişimlerde biz gerek belediye (Üsküdar Belediyesi) olsun gerek Toki olsun proje istedik. Ellerinde net bir proje yok. Bunda hemfikir olduk. Burada şuan yapmak istedikleri, vatandaştan aldıkları taleplere göre deneme yanılma projeleri oluşturuyorlar.

Sürekli proje değişikliği mi oluyor ?

Evet. Devamlı proje değişikliği yapıyorlar. Mesela ilk başta 1400 daire yapılacaktı, bunun 1100’ü dağıtılacaktı. Şimdi 1718 daireye çıkarttılar 1500’ünü dağıtacaklar. Her defasında farklı farklı şeyler oluyor. Daire sayısını 1718’e çıkarttıkları projede inşaat hak edişinde herhangi bir artış olmadı. Aksine hak edilen inşaatların büyüklüklerini kısarak daire sayısını arttırmışlar. Herhangi bir hak artışı olmadı yani.

Tapu sahibi olanlar ile tapu sahibi olmayanlar arasında nasıl bir hak gözetiliyor ? Hiç birinin mağdur edilmemesi için bir şey yapılıyor mu veya ne yapılıyor ?

Tapusu olmayın evi olan 70 kişi var. 70 kişinin 30 tanesi ile anlaşmışlar. Şöyle ki inşaatlarını moloz parası sayıyorlar 50-60 lira. Onu tapuya dönüştürüyorlar. Geri kalanını borçlanıp bir daire vererek insanları mağdur etmediklerini iddia ediyorlar.

Ne yapılması gerekiyor ?

Yapılması gereken; 70 tane hak sahibinin hepsinden tek tek, bir sosyal devlet olarak, tamam bu kişiler tapusuz yere ev yapmış işgalcidir ama, onlardan bu zamana kadar vergini alıyorsan, onlara hizmetini yapıyorsan sosyal devlet olarak onları mağdur etmemek lazım.

Her sayacı olan insanı bir şekilde borçlandırarak da olsa TOKİ’nin fazla evlerini başka birilerine rant için satmayıp buradaki vatandaşlara maliyet fiyatına verilmesini istiyoruz. Bizim talebimiz bu.

TBMM’de kentsel dönüşüm ile ilgili konuşma yapılmıştı. Kirazlıtepe’dekiler ile ilgili işgalci adlandırılması yapılmıştı. İşgalciler kimler ? Böyle bir mesele var mı ?

Bizim burada 180 dönüm yerde işgalci dediği tapusuz 70 kişi var o da çok cüzi bir miktar. Geri kalanlarının 180 dönümde tapusu var. Burada işgalci, hazine arazisi kesinlikle yoktur. Herkesin tapusu var yani. İşgalci diye bir sözü kabul etmiyoruz, doğru bir söz değil.

70 kişi arasında evlerini kentsel dönüşüme verenler vardı. Yaptığınız toplantıda Kirazlıtepe’de yaşayan Üsküdar Belediyesi çalışanlarının da korkutulduğu söylendi. Böyle bir durum var mı ?

Duyumumu babına söylüyorum. Kimseyi itham altında bırakmak istemiyoruz. Belediye bizim belediyemiz. Sonuçta bize hizmet veriyor. O kişiler belediye çalışanı olduklarından dolayı duruma olumlu bakmaya mecbur kaldılar kendilerince. Belki onlara sen illaki vereceksin falan da dememişlerdir. Öyle düşünüyoruz.  Ama onlar da vermezsek böyle bir durumu düşeriz diye düşünmüş olabilirler. İşini kaybetmeme korkusundan imzaladılar. Çoğunun da tapusu uzaktı zaten. Kimine mirastan kalmış.  –  metrekare tapuları vardı. Birer daire alaraktan borçlanarak anlaştılar.

Baskı da uygulandığını hissediyoruz ama ithamda bulunmak istemiyoruz.

Beylerbeyi’nde  orası dediniz 7 katlı bina yapılıyor dediniz. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e bir toplantıda binanın videosunu açarak yapılan binayı gösterdiğinizi , Türkmen bu bina katlarını 5 katlı olarak saydığını söylemiştiniz. Bu binanın bulunduğu bölge ile Kirazlıtepe arasında ne gibi bir fark var ? Buraya 7 kat verilirken Kirazlıtepe’deki vatandaş neden mağdur ediliyor ?

Orası köprünün tam üst tarafı. Tam üstü, tepe böyle. Yani en güzel yerdir.

Boğaz görünümünün kalbi yani ?

Evet, kalbi. Boğaz köprüsünü binanın zemininde yaptığı kottan dolayı aldığı 3-4 kattan rahat görüyor.

Bayram Ali KOT: Orası kalbur üstü insanların inşaatı, Kirazlıtepe senin benim gibi vatan evlatlarının.

Osman Taner KARACA: Onlar bir şekilde bir yerlerden, parası olan bir şekilde yapıyor. Ben orada özellikle o inşaatı yapan arkadaşın vasıtasıyla duydum. İsim vermeyeceğim. O arkadaşın vasıtasıyla ben kontrol ettim ve yayınladım. Onun aynısını da Hilmi başkana gösterdim. “Ben kaçak bina mı yaptırıyorum ?” gibisinden sitemde bulundu. “Ben size öyle bir şey demiyorum, sadece şuradaki binanın katlarını saymanızı istiyorum.” dedim.  O da beşe kadar saydı. Beşten sonrasını ben saydım.

Yıkılan binaların enkazlarının kaldırılmadığı söyleniyor. Neden kaldırılmıyor enkazlar ?

Bayram Ali KOT: Bu komşuları cezalandırmak için.

Osman Taner KARACA: Hem cezalandırmak hem de gözlerini “Bakın isteseniz de istemeseniz de biz binaları yıkıyoruz, verin, mağdur olacaksınız.” Korkusu yaymaya çalışıyorlar. Psikolojik baskı yapıyorlar.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, TBMM’ye gidip bilgilendirme yapıyor, çeşitli haber sitelerinde açıklamalar yapıyor. Kentsel Dönüşüm Komisyonu olarak siz de bilgilendirme yapıyorsunuz. Şu an gözlemlediğim kadarıyla halk arasında bir karambol var diyeyim. Diyorlar ki “Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN mi doğru söylüyor yoksa Kentsel Dönüşüm Komisyonu mu ?” Bu durum hakkında bilgi verir misiniz ?

Doğru söylediğimizi anlamanız için bize vaat edilenler ortada. (Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN’in seçim propagandası afişlerini göstererek.) Bunlar vaat edilenler. Her defasında vaatleri var. En son ki vaadi 4+2. 1,50 emsalli. Bu şekilde dönüşüm çıkarırken bunu da yine 4+1’e çıkarıp, 1.25 emsale çıkardı. Şimdi her defasında farklı konuşmalar yapıp insanların zihnini bulandıran biz miyiz onlar mı ?

Seçim zamanında bize vaat edilenler bu afişler. Her ne hikmetse her defasında “CHP bize engel oluyor. Mahkemeye taşıyorlar. İptal ediyorlar dedi.” fakat en son Mahmut Tanal (CHP İstanbul Milletvekili) TBMM’de bundan bir buçuk iki ay önce bir konuşma yapmıştı Üsküdar’ın imar sorunu, kentsel dönüşümü ne olacak diye. Bununla ilgili önerge verdiklerini, bu işi çözün dediğini kulaklarımızla duyduk,  gözlerimizle gördük.  En son bu hafta da mecliste gündem yaptı, söz aldı ve Kirazlıtepe’yi söyledi. “Kirazlıtepe imarını nasıl çözeceksiniz ?” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı da kısa bir açıklama yaptı. Fakat bizim çözümümüze odaklı bir açıklama değildi.

 

Sizin Ak Parti geçmişiniz olduğunu ve kentsel dönüşüm konusunda üzerinizde spekülasyonlar yapıldığını da biliyoruz. Bu durum hakkında açıklama yapar mısınız ?

Siyasi olarak tabi Ak Partili’yim. Belki seçim olsa yine Ak Parti’ye verme durumumuz da olabilir ama burada mahalle teşkilatında görev yaptık, zamanında Hilmi başkan seçilsin diye çok gayretler gösterdik, kapı kapı dolaştık, oy istedik… Yaptık yani çalıştık. Bizim davamız farklıydı. Benim düşüncem farklıydı.

Benim Ak Parti’yi seçmemdeki amaç , Ak Parti vatandaşın sorunlarını çözüyor, insanların her derdiyle dertleniyor, sorunlara çözüm arıyor diye gördüm çevremde. Ondan dolayı ben Ak Parti’ye geçtim, o doğrultuda çalışmaya başladım. Ama görüyorum ki mesela şu anki imar mevzusu girdikten sonra bu olayı çözme adına çok fazla gayretleri olmadı. Bundan dolayı da şahsım da Ak Partili olmamdan dolayı işte verdi, etti, gitti diye hakkımda kamuoyu oluşturup insanları ikna etme çabasına giriyorlar.

Yıkılan binaların enkazlarının kaldırılmaması gibi bu şekilde de bir psikolojik baskıya mı başvuruyorlar ?

Hatta şunu da kullanıyorlar. Bakın video kayıtları da var bizzat Hilmi TÜRKMEN’in konuştuğu. “Ben elimden geleni yaptım. Tamam kardeşim ben vatandaşla bu işleri hal edemiyorum. Yollarım şehircilik bakanlığına o da buraları istimlak eder, kamulaştırır. O zaman ne haliniz varsa görün derim.” Diye böyle bir korku  yaymaya çalıştı. Onun akabinde de biz özellikle komisyon olarak başkana bizzat, hep birlikte söylediğimiz şey “Başkan anlaştığın yerleri  3’te 2 çoğunluk sağlamadan yıkma.” Buraları yapacak mısın ? Yapmayacaksın. Niye yıkıyorsun ? Anlaştığın yer kalsın ! Yıkma dedik. Ama her ne hikmetse kanuni yönden ne kadar önlem aldılar, bununla ilgili karar çıkardılar mı ? Yıkım kararı falan… Bunların detayını bilmiyoruz. Çünkü bize öyle bir belge göstermedi. Biz de sormadık.

En son yıkılan ev de bitişik nizam evdi. O evi yıkarken öbür evde vatandaşlar yaşadığı halde o evin yıkımını yaptılar. Yandaki eve büyük ihtimalle hasar vermiş olabilir. Önlem almadan bitişik nizamn evi kepçe, dozer vurup yıkıyorlar. Önlem almadan, çevre güvenliği almadan, vatandaşı tehlikeye atarak bu işleri yapmaya devam ediyorlar.

Özel bir sorum olacak. Öğrendiğimize göre Kentsel Dönüşüm Komisyonu olarak siz Kasımağzı Derneği’nden dernek merkezinde bilgilendirme toplantısı yapmak istediniz. Kasımağzı Derneği Başkanı Selim KIRAN da Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN’e bu konuyu sordurmak üzere birini aradı. Kentsel Dönüşüm Komisyonu’nun Kasımağzı Derneği’nde toplantı yapıp yapmaması hakkında Hilmi TÜRKMEN’den izin istedi. Belli ki Türkmen, Kasımağzı Derneği Başkanı Kıran’a izin vermeyince siz de orada toplantı yapmadınız. Bu doğru mu acaba ?

Bayram Ali KOT: Biz bu akşamki toplantımızı normalde Kasımağzı Derneği’ne yapmak istedik. Fakat bu bir türlü mümkün olamadı. Ben de Osman’dan rica ettim. Dedim ki bari biz orada bu toplantıyı yapamıyorsak Kasımağızlılara mesaj at da  buraya çağır, burada toplantı yapalım. Bu akşamki toplantıyı öyle yaptık. Dedik ya ŞALFED’e bağlı bütün derneklerin yönetimi Hilmi TÜRKMEN’e bağlı.

Osman Taner KARACA: Derneklerin aidat borcu var gibi Hilmi TÜRKMEN’den habersiz hiç biri hareket edemiyor. Bu kadar basit. Dereköy Derneği hariç. Dereköy Derneği’ni ayrı tutuyorum. Onun haricinde bütün dernekler Hilmi TÜRKMEN’in okey vermediği hiçbir işi yapmıyorlar.

Selim başkan (Kasımağzı Derneği Başkanı) dedi ki “Bizim bu parselde olan üyelerimizi toplayalım da dedi. Kimler var dedi.”  Dedim ki “Başkan burada kimler olduğunu bilmiyor musun ? Burada bir bizim Hamsiköy grubu var, senin mesaj grubun var. Mesaj atarsın, Hamsiköylülere de bir şekilde haber veririz gelirler.” Yani bu basit bir iş. Ama bunu çok yapmak taraftarı olsaydı çoktan yapmış olurdu zaten.

Son olarak Gündem Yazar okuyucularına neler söylemek istersiniz ?  Şalpazarılılara çağrınız var mı ?

Böyle bir gündem yaptığınızda dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Sizleri biz takip ediyoruz. Nerede bir Şalpazarılı varsa onların yaşadığı yerlerle ilgili sorunlara eğilmeniz gerçekten bir habercilik başarısıdır. Bu yönden sizi tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Maalesef bu sorunu haberleştiremeyenler de var. İnşallah onlar da Şalpazarılıların sorunlarına eğilirler.

Sadece duyumlarla haber yapanlar var. İşin icraatını yerinde yapmak lazım. Siz de bunu yapıyorsunuz. Bundan dolayı sizi tebrik ediyorum.

Ben defalarca daha önce de yayla sorunlarıyla ilgili, yaylalarda mahkemeler vardı, ben o zamanlar dernek başkanlığı yaparken Şalpazarı Dernekler Federasyonu’nda bir ekip kurulmasını , bu işlere el atılmasını talep ettiğimde bile hiçbir federasyon yetkilisinden, yönetiminden destek  bulamadık. Bu çalışmalarla ilgili ben görsel basında bir mesaj yayınladım belki sizler de takip etmişsinizdir. Bütün Şalpazarı derneklerini, Kirazlıtepe’deki dernekleri, federasyon başkanını bu işe eğilmeleri için davette bulundum. Burada vatandaşlarınız, köylüleriniz, akrabalarınız mağdur durumda, bu mağduriyeti gidermek için herkesin bu işe el birliğiyle el atması lazım dedim. Başta benim kendi dernek başkanım da olsun , federasyon olsun hiç kimse maalesef bu konuya eğilmedi. Aksine mevcut yönetimin, Hilmi TÜRKMEN’in yayınlamış olduğu şeyleri paylaşarak destek verdiler. Benim yazımın altına ne bir olumlu nede bir olumsuz görüş belirttiler. Ama bana şahsi olarak bir şeyler beslediklerinin farkındayım. Çünkü onları hedef gösterdiğimden dolayı herhalde.

Ama hak olan yerde olmaları lazım. Belediyeler, federasyon başkanlıkları, dernek başkanlıkları hepsi geçicidir. Halk buradadır. Halkın yanında olmak lazım. Halkın sorunlarıyla ilgilenmek lazım. Geç kalınmış bir şey değildir. Ben yine buradan dernek başkanlarına, federasyona tekrar sesleniyorum. Gelsinler bu işe sivil toplum kuruluşlarının üst yöneticileri olarak el atsınlar. Vatandaşların mağduriyetini gidersinler.

Sadece Dereköy Derneği Başkanı Erdem Kuru kardeşimiz bu işe eğildi. Toplantılar düzenledi. Ona da teşekkür ediyoruz. Federasyon yönetimi, diğer dernek başkanları da geç kalmış sayılmaz. Bir an önce bu işe el atsınlar. Bu gün bize olan yarın onların da başına gelecektir.

Bayram Ali KOT:   (Telefondaki mesajları göstererek.) Her toplantımızda bizatihi bütün dernek başkanlarına mesaj atıyorum. Diyorum ki “Toplantımız var. Sizi de aramıza görmek istiyoruz.” Bir tanesi hiçbir toplantımıza katılmıyor. Katılmamakta da ısrar ediyorlar.

Osman Taner KARACA: Bize serzenişte bulundular. Bizi davet etmiyorsunuz falan diye. Bayram Ali KOT kardeşimiz özellikle yaptığımız bütün toplantılara, en az 3 tane toplantıya 3 tane davet attı. Bu toplantı da dahil.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bozkurt güven Alkurt dedi ki:

    Ben yıllardır söylüyorum diyorum ki Hilmi Türkmen belediye başkanı olduğu tarihten itibaren hatta öncesinde var o zamanlar Osman başkandan gorevdeydi asılan pankartlar CHP ve MHP ye karşı alınan tavırlar Hilmi ne derse onu yapmalar hepsi bu günün haberci si idi o günde söyledik bu dernekleri siyasete bulastirmayin diye ama magleseff Osman başkandan dahil hepsi hilminin mah temsilcisi gibi dernekleri kullandılar hala daha kullanmaya devam ediyorlar özellikle salped başkanı olan kişi ve onun etrafındaki malum tayfa Hilmi Türkmen ne derse onu yapıyorlar bizim dernekler akp nin mah temsilciliği olmuş buna derhâl bir çözüm bulmak zorundayız salfed başkanı olan kişi ve avaresi derhâl istifa etsin zaten Üsküdar’da bir daha Hilmi Türkmen in kazanması mümkün değil o çizgi yedi Abbas yolcudur baglasan bile duramaz hayırlı günler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.