Kasımağzı Büyük Yedirharman Otçusunu Topluyor ! Ya Diğerleri ? - www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber - Ağasar Haber- Trabzon Haber

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kasımağzı Büyük Yedirharman Otçusunu Topluyor ! Ya Diğerleri ?

Kasımağzı Büyük Yedirharman Otçusunu Topluyor ! Ya Diğerleri ?
  • 22 Ocak 2018

Yüzlerce yıldır Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Kadırga’da Çepni obaları bir araya gelerek Otçu düzenliyor.  Şalpazarı ilçesi Kasımağzı köylülerinin yaylası Yediharman Obası da yüzyıllardır Otçu’ya katışım gösterenlerden. Yediharman bu yıl Kadırga Otçusu’na damga vuracak gibi hazırlanıyor !

Şölenden, şenlikten daha çok birbirinden uzak kalan Çepni obalarının bölgenin en yüksek dağlarından birinde olan ve obaların birbirine en yakın alanlardan biri olan Kadırga Yaylası’nda birleşip adeta Tanrı’ya şükretme ritüeli gerçekleştiriyor. Otçu aynı zamanda insanların birbirleriyle iletişimlerini güçlendirmekte ve kaynaşmalarını sağlamakta. Yüzlerce yıldır süren Kadırga Otçusu, obaların ve oba ileri gelenlerinin bir araya toplanarak istişare edebildikleri bir alan olmakla Çepnilerin Toy görevini de üstlenmekte.

Kasımağzılılar Yedirharman Otçusunu Topluyor !

Gündem Yazar’ın edindiği bilgilere göre Kasımağzı köylüleri ve Üsküdar Kirazlıtepe’de yer alan Kasımağzı Derneği hummalı bir çalışmaya girişti. Gurbetçilere çağrı yapan Kasımağzılılar  izinlerin 18, 19, 20, 21 ve 22 Temmuz 2018 tarihlerine alınmasını tembih ediyor.

Ayrıca Kasımağzılıların turistleri Kadırga Otçusu’na davet etmek için İngilizce paylaşımlar yaptığı da görüldü.

Sait UÇAR, Umut AYVAZ ve Olmazsa Olmaz Davul Zurna !

Türk soyunun bilinen en eski Hunlardan beri vazgeçilmez çalgısı olan Davulun ve Zurna çalgısının Yediharman’ın toplayacağı otçuda yerini alacağı bilgisi edinildi.

Gündem Yazar’ın edindiği bilgilere göre bölgenin musiki kültürüne büyük hizmetleri olan Ünlü Sanatçı Sait UÇAR ve TRT Sanatçısı bölgenin yeni değeri Umut AYVAZ, Yediharman’ın otçu grubunda yer alacak. Ancak sanatçılarla ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmış değil.

Diğer Köylüler ve Dernekler Otçu’da Suskun mu Kalacak ?

Bilindiği üzere Kadırga Otçusu sadece Kasımağzı grubundan oluşmamakta. Bölgede yüzlerce Şalpazarı’ndan ve Şalpazarı’ndan olmayan Çepni obası yer almakta. Kasımağzılılar Yediharman obasını Kadırga Otçusu için hazırlamaya şimdiden başladı. Şalpazarı’nın diğer köylerinden ve derneklerinden henüz konuyla ilgili haber ve açıklama bulunmamakta.

Eskala ve Aktaş obalarının Otçu ile alakalı bir atılımları olacak mı merakla bekleniyor.

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.