www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Karadeniz’de Pontus Rum Faaliyetleri ve Türk Katliamı…

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Pontus; Rumlar’ın hayallerini kurduğu, Kastamonu İnebolu’dan Batum’a kadar olan bölgede kurmak istedikleri devletin adıdır. Kurmak istedikleri bu devletin merkezi olarak da Çepni ve Kıpçak Türkleri’nin yoğun bir şekilde yaşadığı kadim Türk ili olan Trabzon’u düşünmektedirler.

Rumlar ilk etapta 1904 yılında Merzifon Amerikan Koleji’nde bir Pontus Cemiyeti kurmuşlardır. Amaçları yukarıda bahsettiğimiz Pontus devletini kurmaktır. Bu topluluk, cemiyet adı altında siyasi faaliyet yürüttüklerini iddia etmiştir ancak yaptıkları şey çetecilik, bozgunculuk  ile Türk halkını soymak, Türkler’in dirliğini-birliğini bozmak, Türk kadınlarının ırzına geçmek, Türkler’in gencini, yaşlısını, çocuğunu öldürmetir. Bu cemiyetin amacı, saydığımız ve saymadığımız bir çok kirli işleri yaparak ve Osmanlı içerisindeki Rum ve diğer Türk olmayan etnik grupları ayaklandırarak Osmanlı’yı içeriden çökertmektir. Hal böyle olunca İtilaf devletleri tarafından da destek görmüşlerdir.

1.Dünya Savaşı başlayınca Osmanlı’nın seferberlik çağırısına kirli emellerini gerçekleştirmek için uymayan Rumlar askere gitmeyip cephe gerisindeki halka saldırmışlardır. Doğu Anadolu’yu ve Doğu Karadeniz’i işgal eden Rusya için ve kendilerine destek veren Yunanistan için casusluk faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

Karadeniz’de binlerce Türk’ü öldüren, çocukların, yaşlıların canına kıyan, kadınlarımızın ırzına geçen Rumlar bu kirli faaliyetler ile bölgeden Türkleri göç ettirmek ve yok etmek isteğinde olmuşlardır. Rumlar; İtilaf devletlerinden, Fener Rum Patrikliği’nden ve Ermenilerden de destek görmüşlerdir.

I.Dünya Savaşı’nda Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’e giren Rusların geri çekildikten sonra bölgede bıraktıkları cephaneler de Rumlar’ın işine yaramıştır.  İngiltere ve Yunanistan da Rumlar’a silah yardımlarında bulunmuşlardır. Yunanistan’dan gelenler ile birlikte bölgede Rum asilerinin sayısı 25.000’i bulmuştur. Patrikhane, Trabzon’da Rum nüfusunun azınlıkta olduğunu görüp bu şekilde Trabzon’da devlet kurulamayacağını düşünerek Rusya içerisindeki Rumlar arasında da propaganda faaliyetlerine başlamıştır. Para ile ikna ettikleri bir çok Rum’u  geçici olarak Trabzon’a yerleştirmeyi başarmışlardır.

Dışarıdan getirilen Türk olmayan Hıristiyanlar da Samsun’a yerleştirilmiştir. Bölgede bütün Hıristiyanlara Rum denmekteydi. Bölgedeki Rumlar da tarihi bir yanlış olarak Yunanistan’ın bir kolu şeklinde sayılmışlardır. Çünkü bazı araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan Rumlar’ın kökeni Oğuz Türkleri’nden çok daha önce Anadolu’ya gelen Ön Türk gruplarına dayanmaktadır. Bu Ön Türk gruplarının konuştuğu Ön Türkçe, Kilise baskısı ve Yunan dili etkisiyle bozulmuş ve Rumca ortaya çıkmıştır. Bu duruma daha sonraki yazılarımda bilimsel kaynaklardan yararlanarak bahsetmeye çalışacağım. Ülkede halen Ortodoks Hıristiyan Türkler de yaşamasına rağmen bilgisizlik ve cahilliğin sonucunda bölgede ne kadar Hıristiyan varsa o kadar çok Rum, ne kadar Rum varsa o kadar Yunan olduğu anlayışı meydana çıkmıştır. Bu, Anadolu’yu ele geçirmek isteyenlerin elini kuvvetlendirmiştir. Bölgede bu şekilde Rum unsuru 39 bini bulmuştur.

Rumların gördüğü bunca destek ile ve Ruslar’ın çekilmesinden sonra bölgede oluşan otorite boşluğu sayesinde bu asiler Pontus Ayaklanması’nı çıkartmışlardır.

Rumlar çıkardıkları ayaklanmalarda Doğu Karadeniz’de halka büyük zulüm ve katliamlarda bulunmuşlar, Ermeni çetelerinin de desteği ile yaklaşık 8 bin Türk’ü katletmişlerdir.

Çepni Boyu’ndan olan Topal Osman Ağa ve bölgedeki Çepniler’den oluşan silah arkadaşları bu Rum asilerine büyük kayıplar verdirmişlerdir. Bölgede Rum asileriyle yaptıkları çatışmalarda 2.500 tüfek, 1.200.000 adet mermi ele geçirmişler, 11.188 adet de katliamcı ve bozguncu Rum çeteci öldürmüşlerdir.

Bölgedeki Rumlar 1923 yılında bölgeden çıkarılacak ve Pontus çalışmalarına ara verilecektir. Ancak ne yazık ki Pontus çalışmalarının 2019’da tekrar alevlenmesi beklenmektedir. İngiltere’nin Londra’da yaptığı Romeyka adlı dil çalıştayları ve Yunanistan’ın Trabzon Pontus ile ilgili bir kitap çalışmasına milyonlarca dolar ayırması ve Megalo İdeaları sebebiyle Pontus faaliyetlerine destek desteklerini arttırması bunun bir göstergesidir.

Pontus meselesiyle ilgili yazım, Yunanistan’ın ‘Pontus Devleti Fikri’ ile devam edecektir.

Karadeniz’de Türkler’e katliam uygulayan, köylerimizi yakıp yıkan, kadın ve kızların ırzına geçen, halkın mallarını yağmalayan ve Nebyan çeteleri diye bilinen Pontus Rum çetelerinin bazıları:

1.     Bafra‘nın Kelek köyü çetesi reisi İstavri,

2.     Samsun‘un Taflan köyü çetesi reisi Lefter,

3.     Havza‘nın Köprüdağı köyünden Piç Vasil çetesi,

4.     Osmanbeyli köyünden Piço,

5.     Samsun‘un Kuruökçe köyünden Andon çetesi,

6.     Balık köyünden Endik çetesi,

7.     Karapınar köyünden Piç İlya çetesi,

8.     Kirazlı köyünden Taşçıoğlu kara Sava çetesi,

9.     Bafra‘nın Yayla köyünden kel Sava çetesi,

10. Samsun‘un Eğribel köyünden Anastas ve dayısının çeteleri,

11. Aynıdere köyünden Balcıoğlu Deli Yani çetesi,

12. Havza‘nın Elmalıca köyünden Eleni Çavuş çetesi,

13. Baratlı köyünden Fali çetesi,

14. Samsun‘un Beylik köyünden Sarı İstil çetesi,

15. Kapıkaya köyünden Kavaklıoğlu Yuvan ve yeğeni Totoroğlu Agapiyus

Çeteleri,

16. Alaçam köyünden Timuroğlu Yani çetesi,

17. Bakırpınar köyünden İstavri çetesi,

18. Zünbül köyünden Totoroğlu çetesi.

Yunanistan’ın Pontus Rum faaliyetletlerinden bir görsel (Tek başlı kartal motifli Pontus Rum Bayrağı):

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ