Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kara Cuma (Black Friday) Nedir ? Hristiyanların Bilinç Altındaki Müslüman Korkusu mu ?

Kara Cuma (Black Friday) Nedir ? Hristiyanların Bilinç Altındaki Müslüman Korkusu mu ?
  • 24 Kasım 2017

Kara Cuma (Black Friday) Nedir ?

İlk olarak 1932 yılında başlasa da bu alış-veriş cinneti gününe 1961 yılında Kara Cuma, İngilizcesiyle Black Friday denilmiştir.  Kara Cuma, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günüdür.

Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar kapılarını çok erken saatlerde açar ve geç saatlerde kapatır. Müşterilerin beklenmediği derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil değildir. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır. Son 3-4 yıldır bu ilginç çılgınlık Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Büyük alış-veriş siteleri ve çeşitli şirketler de bu günde indirimli satış yaparlar.

Kara Cuma Tarihi

Bu alışveriş gününden tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda Türkiye’de de uygulanmaya başlayan bu güne bir çok şirket katılmaktadır. Mağazalar bu günde kapılarını erken açmakta ve bu nedenle işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Kara Cuma’ya Karşı Çıkışlar

Kara Cuma yani Black Friday uygulamasına Türklerin yaşam biçimine zarar verdiği dolayısıyla karşı çıkan Türkçü çevrenin yanı sıra Cuma gününün Müslümanların kutsal bir günü olduğundan dolayı İslam’a inanan bazı kesimler de karşı çıkmaktadır. Ünlülerde Hamza Yerlikaya bu uygulamaya karşı çıkmıştır. Ayrıca hosting ve site adı satışı yapan kodespa.net firması ilk olarak Mutlu Cumalar kampanyası ile Kara Cuma’ya karşı çıkarken ardından büyük bir Türk teknoloji şirketi olan Vestel de Hayırlı Cumalar kampanyası ile karşı çıkışı sürdürmüştür.

Hıristiyanların Kara Cuma Psikolojisi Altında İslam Korkusu mu Yatıyor ?

Tarihte dünyaya hakimiyet kuran Türk İslam devletleri yüz yıllarca adalet ile hüküm sürmüşlerdir. Hristiyan dünyasının bir çok devleti bağımsızlıklarını kaybettiklerinden dolayı kendilerinde Müslümanlara karşı bir bilinç altı oluşturmuşlardır. Haçlılar ve Türk İslam dünyası arasında birçok kez savaş ve acılar yaşanmıştır. Yaşanmışlıklar sonucunda Batı dünyası İslam dünyasına karşı korku ve endişe beslemişlerdir. Hatta İslam dünyasını parçalamak için IŞİD gibi bir çok terör örgütünü de finanse edip İslam dünyasının itibarını yerle  bir etmek istemişlerdir. Ayrıca bu terör örgütleri İslam maskesi takmasına rağmen bir çok İslam dışı davranışlar sergilemiş, sürekli olarak da Müslüman kanı dökmüşlerdir.

1932 yılında başlayıp 1961 yılında Kara Cuma adını alan akıl-veriş cinneti denilebilecek uygulama ile Batı dünyasında iş yerleri, mağazalar bu günde kapılarını erkenden açıp, büyük indirimler yapagelmişlerdir. İnsanlar dünyanın sonu geliyormuşçasına veya büyük bir felaket kapıdaymış gibi aceleyle torbalarını doldurmaya çalışmışlardır.

Son yıllarda, mağazalarda, Black Friday gününde, aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranları da artmıştır. Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp, yaralanmalarına sebep olmaktadır. Örneğin, 2006 yılında, ABD’nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008’de ise, ABD’nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5’deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. Müşterilerin bu çalışanın başına gelen üzücü olaydan hiç suçlu hissetmedikleri gözlemlenmiştir.

2010 yılında, Buffalo, New York’ta da Target mağazasında benzer bir olay olmuştur. Bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD’nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys ‘R’ Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklandı. 2012’de ise, ABD’nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart’ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vuruldu. Black Friday günündeki şiddete rağmen, bu gün ABD’de çok meşhurdur.

Bilimsel araştırmalara konu olacak bu uygulama ile Müslümanların kutsal gününde Hıristiyanlar mağazalara koşup, hatta çevrelerine zarar vermekten de imtina etmeden gelmesi olası olarak düşündükleri felaketlere karşı hazırlık yapıyormuşçasına, can havliyle alış-verişler yapmaktalardır. Bu güne Kara Cuma demişlerdir. Belki de yüzyıllarca savaş ve dolayısıyla kanın hüküm sürdüğü Hıristiyan ve İslam dünyası arasındaki çekişmeden mi bilinmez bu alış-veriş cinnetine Kara Cuma denmiştir.

İlginç olan şey ise bu cinnetin Türkiye’ye de benimsetilmeye çalışılmasıdır. Savaş sadece silah ile değil, psikolojik anlamda da devam etmektedir.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.