lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kadırga’ya Otağ Çadırı Kurulacak Beyler Burada Oturacak !

Kadırga’ya Otağ Çadırı Kurulacak Beyler Burada Oturacak !
  • 11 Haziran 2017

Birlik ve Beraberliğin En Güzel Adımı Kadırga Otçusu Oldu

Şalpazarı, bilinen bir diğer yöresel ismiyle Ağasar olmadan Kadırga’nın ve Kadırga Otçusu’nun akibeti geçen yıl görülmüştü. Ağasar olmadan yüzlerce yıllık Kadırga kültürü çöküntüye uğruyor. Bu yıl önemli bir karar alındı ve Kadırga Otçusu olması gerektiği gibi Kürtün, Özkürtün, Tonya, Maçka ve Şalpazarı belediyeleri öncülüğünde ortaklaşa yapılacak.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Haziran ayı meclis toplantısında Kadırga Otçusu hakkında bilgilendirme yaptı. Aktaş Yaylası’ndan, Eskala Yaylası’ndan, Yediharman Yaylası’ndan, Tonya’dan ve bir çok Çepni ve Kıpçak yaylalarından Otçu Yürüyüşü ile gelen obaların önü açılarak Kadırga’nın merkezinde toplanması sağlanacak.

Kadırga Hak Ettiği İlgiyi Görmeye Başladı

Kurukız yaptığı bilgilendirmede Türk kültürüne ve türk töresine uygun olarak bir Otağ Çadırı’nın da Kadırga’ya kurulacağını söyledi. Otağ çadırında olması gerektiği gibi yöneticiler oturacak ve Kadırga Otçusu bir Toy ve Kurultay havasına bürünecek. Bu sayede bölgenin güvenliği ve güçlenmesi açısından güzel bir birlik oluşturulmuş olacak.

Kurukız, Kadırga’nın merkezindeki yolların parke taşlarıyla döşeneceğini söyledi. Parke taşlarını Maçka Belediyesi verecek, kumunu Kürtün verecek işçiliğini ise Şalpazarı Belediyesi yapacak. Bu sayede Kadırga biraz olsun hak ettiği ilgiyi görmeye başlayacak.

Otçu’nun Ortak Adı Belirlendi

Trabzon ve Gümüşhane valiliklerinin himayesinde ve Şalpazarı, Kürtün, Özkürtün, Tonya, Maçka belediyeleri ortak çalışmasıyla yapılacak Otçu’nun adı “Kadırga Otçu Haftası Şenlikleri” olarak belirlendi. Buna göre Otçu’nun ismi haber sitelerinde, gazetelerde, afişlerde, tabelalarda Kadırga Otçu Haftası Şenlikleri olarak anılacak.

Kadırga Otçu Haftası bu yıl 21 Temmuz Cuma 2017 tarihinde yapılacak.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.