lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Kadırga Otçusu 21 Temmuz’da Yapılacak Dağlar Türk’ün Yüzünü Görecek !

Kadırga Otçusu 21 Temmuz’da Yapılacak Dağlar Türk’ün Yüzünü Görecek !
  • 09 Haziran 2017

Kadırga Otçusu 21 Temmuz Cuma 2017 Tarihinde Yapılacak !

Geçen yıl ilginç bir karar ile Kadırga Otçusu iptal edilmişti. Yüzyıllardır Gümüşhane Trabzon sınırında yer alan Kadırga’da yapılan otçu bu yıldan itibaren yapılmaya devam edilecek.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Kürtün Belediye Başkanı Ahmet Kanat, Özkürtün Belediye Başkanı Aynur Zorlu Kaya bir araya gelerek yapılacak olan Kadırga Otçular Haftası’nın içeriğinin nasıl olacağı hakkında görüş alış verişinde bulundular. Ancak Kadırga Otçusu’nun yüzyıllardır ne şekilde yapıldığı bilinmesine rağmen bazı belediyelerin işi çıkar girişimlerine dönüştürmesi otçu kültürünü yozlaştırıp bertaraf etmişti.

Yapılacak olan şenliğin,  Kadırga Otçular Haftası adı altında yapılmasını,  pankartlarda, afişlerde, davatiyelerde, reklam tablalarında aynı logo ve söylemlerin kullanılması, ilçelerin ve belediyelerin isimlerinin ön plana çıkmaması hakkında görüş birliğine varıldı. Adının Kadırga Otçusu olduğu yüzyıllardır devam eden bu etkinlikte elbette öne çıkması gereken isim Oğuz ve Kıpçak Kurultayı’dır !

Şalpazarı, Kürtün ve Özkürtün birer Çepni yurtlarıdır. Tonya’da da Çepniler yoğunluk göstermekte ve Maçka’da da yaşamaktalardır. Aynı zamanda Tonya ve Maçka’da Kıpçak Türkleri de yoğunluk göstermektedir. Giresun da zaten bir Çepni yurdudur. Yoğunluk göstermemekle beraber Kadırga’ya Eymür Boyu gibi diğer boylardan da Türkler gelebilmektedir. Birlik ve beraberliğin ön plana alınması istenilen Kadırga Otçusu’nda Oğuz ve Kıpçak Kurultayı ismi birlik ve beraberliği sağlayacaktır ancak bu isim Kadırga Otçusu isminin önüne geçmemelidir.

Kadırga Otçusu Geçen Yıl Yasaklanmıştı

Otçu geçen yıl 15 Temmuz Cuma yani darbe girişimi tarihine denk gelmişti. Darbenin önceden bilinmemesine rağmen otçunun günler öncesinde bölge belediyeleri tarafından iptal edilmesi kafalarda soru işareti bırakmıştı. Bu konuyu Gündem Yazar haricinde hiçbir haber sitesi, kurum veya kişiler sorgulamamıştı.

Geçen yıl otçunun yasaklanmasına bahane olarak terör örgütleriyle yapılan mücadele şehit olan askerlerimiz öne sürülmüştü. Ancak Kadırga’da otçunun yasaklanması Doğu Karadeniz’de yuvalanmaya çalışan HBDH gibi terör örgütlerinin işine yaramıştı. İnsanlarımızın gözünden düşen ve ıssızlaşan yaylalarda teröristler rahat hareket imkanı sağlamış ve dağlarda yuvalanmıştı. Giresun, Gümüşhane ve Trabzon’da defalarca saldırı yapma imkanına kavuşmuşlardı. Sözde şehitlerimize saygı için iptal edilen Kadırga Otçusu adeta vatana ihanet boyutuna ulaşmıştı.

Gündem Yazar, Kadırga Otçusu’nun İptal Edilmesine Karşı Çıkmıştı !

Kadırga Otçusu Şalpazarı Çepnileri olmadan yapılamamaktadır. Çünkü Otçuda esas yoğunluğu Şalpazarı (Ağasar ) Çepnileri oluşturmaktadır.  Şalpazarı Belediyesi ve muhtarlarının ortak kararı ile Şalpazarı’nın Kadırga Otçusu’na katılımı iptal edilmesi aynı zamanda Görele’nin de benzer kararı alması ile geçen yıl Kadırga Otçusu çökmüştü. Tonya ve Şalpazarı’ndan gelen Eskala otçusu ile geçen yıl Kadırga Otçusu yapılmaya çalışılmıştı.

Şalpazarı’nda belediye ve muhtarların sorumsuz tutumuyla Otçu’nun iptal edilmesi bizde ve Kadırga’yı bilen ülke genelindeki tüm Çepniler üzerinde hayal kırıklığı yaratmıştı. Gündem Yazar sitemizde Otçu’nun iptal edilmesine sert bir şekilde karşı durmuş ve Kadırga Otçusu’nun önemini halka anlatmak için yayınlar yapmıştık.

Şalpazarı, Tonya, Maçka, Kürtün ve Özkürtün belediye başkanlarının bir araya gelerek bu yıl Kadırga Otçusu’nu yapma kararı almaları tekrar umutlarımızı yeşertti ve bu durumu sevinçle karşıladık. Artık Oğuz ve Kıpçak boylarının Kadırga Otçusu’na katılması için yayınlar yapmak ve bunu tüm Türk cihanına duyurmak gerekmektedir.

Kadırga Otçusu geçen yıl böyle geçmişti:

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ