Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İYİ Parti’nin İsmi ve Logosu Ne Anlama Geliyor ?

İYİ Parti’nin İsmi ve Logosu Ne Anlama Geliyor ?
  • 25 Ekim 2017

Meral Akşener’in paratisi Ankara’da yapılan program ile tanıtıldı. Partinin isminin İYİ Parti, logosunun da mavi zemin üzerine sarı renkli sekiz kollu güneş olduğu öğrenildi. Peki partinin adı ve logosu ne anlama geliyor ?

İYİ Parti’nin facebook sayfasını beğenmek için tıklayınız… İYİ Parti

İYİ Parti’nin adı ve logosu Türkiye’de bir anda tartışma konusu haline geldi. Çeşitli görüşlerin yanı sıra karalama propagandaları da yapılmaya başlandı. Türk sanatından ve kültüründen haberdar olanlar ise partinin ve güneşin anlamı hakkında tutarlı görüşler sunuyor. Ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de partinin adına ve sekiz kollu güneşe yükledikleri anlamı yakında açıklayacağı belirtildi.

Peki  Türk sanat ve kültüründe, Türk devletleri bayraklarında güneşin ve İYİ’nin anlamı ne ?

Güneş sembolü Anadolu’da Hititlerden itibaren bir çok medeniyet ve toplumlarda kullanıldı. Güneş sembolünün Orta Asya’dan göçler yoluyla Türkler tarafından getirildiği belirtilmekte. Sümerlerin ve Hititlerin eserlerinde olduğu gibi bir Türk devleti olan Ak Hunların paralarında da güneş sembolü kullanılmıştır.

Ak Hun parası Güneş sembolü

Sümer tabletlerinde güneşin ve hatta güneş sisteminin işlendiği de görülmektedir.

Sümer tabletinde Güneş

Hititlerin Anadolu’ya gelmesinden 300 sene öncesine ait olduğu belirtilen Güneş kursu, ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 1935 yılında Alacahöyük’te yapılan kazı ile bulundu. Günümüzden yaklaşık 4250 yıl öncesine ait bir eserdir. Hatti kralları öldükten sonra bunun gibi 4-5 adet sembolle gömüldükleri belirtilmektedir.

Hatti dönemine ait Güneş kursu

Türkistan coğrafyasında yer alan Türk devletlerimizden birisi olan Kazakistan Bayrağı’nda da güneş bulunmaktadır. Bayrağın mavi zemini bağımsız Türk devletlerinden birisi olduğunu gösterirken güneşin etrafındaki 32 kol Kazak boylarını ve  güneş ile birlikte onların bağımsız, hakim geleceğini ifade eder. Kartal ise her zaman özgürlüğü, hakimiyeti ifade eder. Bayrağın kısa kenarındaki altın şerit Altın Orda devletini ifade eder.

Kazakistan Bayrağı

Belki de Türk devleti bayraklarının en anlamlılarından birisi Kırgız Türk bayrağıdır. Bayrağın zemini kızıldır ki hem şehitlerin kanını temsil eder hem de Manas destanında 40 Kırgız boyunun kızıl bayrak altında toplandığının bir yansımasıdır. Ayrıca Güneş sembolündeki 40 kol da yine 40 Kırgız boyunu ifade eder. Gelelim bayrağın en can alıcı noktasına ki güneşin ortasında tarihin birçok safhasında dünyayı hakimiyet altına aldığımız zamanlarda dünyayı yönettiğimiz çadırların tünlük yani kubbe bölümü yer almakta. Tünlük, çadırın en tepe noktasıdır çadırın ocak kısmının da tam üzerindedir. Her zaman yanan ocağın dumanı bu tünlükten dışarı çıkmakta. Oğuz Kağan’ın “Güneş tuğumuz, gök çadırımız olsun.” öğretisinde olduğu gibi gök cihan hakimiyetini yansıtırken çadırın en tepe noktası olan tünlük de bu anlamı ifade etmektedir. Kırgız Türk bayrağında kullanılan tünlük ayrıca 40 Kırgız boyunun birliğini de ifade eder.

Kırgızistan Bayrağı

İşte 600 yıl cihana hükmeden Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye’nin yani bir Türk devleti olan Osmanlı’nın arması. En üstte yer alan hilal ve dolunayın zeminini oluşturan güneşin kolları padişahı, devletin gücünü yani hakimiyeti temsil eder !

Osmanlı Arması

Güneş sembolünün yansıdığı çok önemli eserlerden birisi de Kayı Boyu’ndan bir Selçuklu savaşçısına ait mezar taşı. Sekiz kollu yıldız motifinin içerisinde yer alan IYI tamgası, dolayısıyla Kayı Boyu’nun tamgası yer almakta.

Kayı Boyu’ndan Selçuklu savaşçısının mezar taşı – Güneş kabartması ve Kayı Boyu tamgası

Gel gelelim Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Yusuf Halaçoğlu’nun kurduğu İYİ Partisi’nin isminin ve logosunun anlamına. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olduğu ve ardından Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladığı malumunuz. Akşener ayrıca Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak ders vermiş ve Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde de bulunmuştur. Dolayısıyla iyi bir Türk tarihçidir.

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ise Türk Tarih Kurumu eski başkanıdır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, 1999 yılında dünyanın en büyük araştırma merkezlerinden olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur. Türk ve dünya tarihini iyi bilen bu insanların kurdukları partinin logosunun ve isminin anlamsız olacağını herhalde kimse düşünmüyordur.

Partinin adının da Oğuzların 24 boyundan birisi olan Kayı Boyu’nun tamgasından esinlenerek İYİ yapıldığı söylenmekte.

İYİ Parti logosu

Partiyi kuranlar bu güzide siyasetçiler elbette kurdukları partinin logosuna (tamgasına) ve ismine bazı anlamlar yüklemiştirler. Yakında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bunu açıklayacağı belirtilmekte. Bekleyip göreceğiz.

İYİ Parti logosu

Güneş Türklerde cihan hakimiyetini, gücü, kudreti simgeler. Kartal da çok yükseklerde uçtuğundan hemen hemen aynı anlama gelir. Hakimiyeti, gücü, özgürlüğü simgeler.
Sarı renk aynı zamanda Türk devlet geleneğinde merkezi temsil eder.
Ülke olarak gizem teorilerinden, komplocu zihniyetten kurtularak rahatlamamız lazım. Türk sanatından, Türk kültüründen kopuk olmamak gerekir. Unutmayın sanatı olmayan milletlerin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Gündem Yazar

www.gundemyazar.com

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.