Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İYİ Parti Şalpazarı Başkan Yardımcısı Adnan MENDERES’ten Şalpazarı Habercilerine İlginç Soru !

İYİ Parti Şalpazarı Başkan Yardımcısı Adnan MENDERES’ten Şalpazarı Habercilerine İlginç Soru !
  • 03 Ocak 2018

Şalpazarı’nın Kabasakal Mahallesinden, Demokrat Parti Kartal İlçe Eski Başkanı ve İYİ Parti Şalpazarı Başkan Yardımcısı Adnan MENDERES, sosyal medya hesabından Şalpazarılı gazetecilere skandal bir soru sordu. Menderes adeta Şalpazarı’nda habercilik ve gazetecilik yapanlara “Halkın ve hakkın yanında mısınız ?” şeklinde hesap sordu.

“Özel bir safınız mı var ?”

Menderes, sosyal medya hesabından yaptığı “Bir soru ! Cevabı net istiyorum.
Şalpazarı’nda gazetecilik yapan yerel ve internet gazeteciliği yapan arkadaşlar halkın ve hakkın yanında mısınız ? Yoksa özel bir safınız var mı ?” şeklindeki paylaşımla adeta haberci ve gazetecilerden hesap sordu.

Bu skandal soruya Şalpazarılı habercilerden Fatih MUHCU yorum yaptı. Muhcu yaptığı yorumda “Yıllarca ortada kalmaya çaba harcadım. Ben tek bir yerde saf olurum o da hocanın arkasında.” şeklinde soruya cevap verdi. Peki Gündem Yazar sitemiz bu soruya ne cevap veriyor ?

Bu soruya Gündem Yazar sitemizin cevabı:

İYİ Parti Şalpazarı İlçe Başkan Yardımcısı Adnan MENDERES’in Şalpazarılı habercilere sorduğu skandal soruya ilçemizde yayın yapan çoğu haber siteleri sessiz kaldı.  Menderes’in sorusuna Gündem Yazar sitesi olarak genişçe bir cevap veriyor ve ardından biz de soruyoruz. Buyurun okuyunuz:

Şalpazarı’nda 5 yıllık habercilik geçmişi olan ve yaklaşık 2 yıldır da Gündem Yazar adıyla habercilik ve köşe yazarlığı faaliyetlerine devam eden bizler bu vakte dek Şalpazarı için neler yaptık ?

Şalpazarı’na ekonomik katkı sağlama amaçı Şal Pazarı projesi:

Sadece haber yayıncılığı ve eleştirerek yetinmedik. Aslında bizim görevimiz sadece yazmaktır. Ancak bununla yetinmedik.  Şalpazarı kadınlarının, Şalpazarı’nda el emeği üretenlerin ürünlerinin pazar imkanı bulabilmesi için, ilçemiz insanının ekonomik katkı elde edebilmesi için Şal Pazarı ( www.salpazari.in )adında bir alış-veriş sitesi projesi yaptık. Niyetimiz Şalpazarı insanına yararlı olabilecek bir adım atmaktı. Projemizin pek de başarıya ulaştığı söylenemese de biz bu projeyi gerçekleştirdik.

Şalpazarı Araştırma Derneği kurduk

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve yüzlerce yıldır Şalpazarı’nda yaşayan biz Çepniler hakkında, Ağasar Vadisi ile ilgili yapılmış  bilimsel çalışmalar, kültür, tarih, sanat tarihi, arkeoloji ve pek çok alanda yeterli araştırma,  dişe dokunacak seviyede çıkartılmış kitaplar v.b. yok. Bu nedenle Gündem Yazar’da köşe yazarlığı yapan Şalpazarılılar olarak bir araya gelip Şalpazarı Araştırma Derneği‘ni kurduk. Pek çok araştırma yazısı ortaya çıkartıp internet üzerinden yayınladık. Şimdilerde de Şalpazarı Araştırmaları kitabının hazırlığı aşamasındayız.

Gel gelelim asıl ilgi alanımıza: Habercilik

Gündem Yazar, Şalpazarı‘nın en eleştirel haber sitesi olmuştur. Bu vakte dek kaleme alacağı yazılar dolayısıyla kimseden çekinmemiştir. Toplumsal sorunlarda en ufak geri adım atmamıştır. Sık sık da argo tehditlerin yanı sıra yaptığımız haklı eleştirel yayınlardan dolayı dava açma, savcılığa suç duyurusunda bulunma v.b. tehditler ile de karşı karşıya gelinmiştir. Yeri geldiğinde devlet kurumlarını, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, toplumun önde gelenlerini eleştirmekten geri durmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine bilerek ya da bilmeyerek zarar  verilen durumlarda tepkisini net bir şekilde ortaya koymuştur.

Hiç bir zaman ortada olmadık ! İnandığımız hakkın ve haklının yanında durduk !

Ortada durmak, hiçbir şeye karışmamak tarafsızlık ve doğru olan değildir ! Şalpazarı halkının zarara uğradığı meselelerde eleştiri getirmekten sakınmadık. Toplumsal bozukluklara neşter vurmaktan çekinmedik.

Teröre karşı Karadeniz’de en dik duran haber sitelerinden birisi olduk !

PKK’nın paravanı, Karadeniz’de musallat ettiği HBDH’nin foyasını ilk meydana çıkartan da biz olduk ! Henüz bu terör örgütünün adı sanı Karadeniz’de duyulmamışken Giresun Çaldağ saldırısını HBDH’nin yapmış olabileceğini öne süren Gündem Yazar ekibindendi. Ve bu analiz yazısından 2 gün sonra terör örgütü yaptığı saldırıyı kabullenmek zorunda kaldı. Bölgede hakimiyet kurmak isteyen teröristlerin işini kolaylaştıran Kadırga Otçusu’nu yasaklama, yayla şölenlerine engel olma gibi durumlara karşı en sert tepkiyi biz koyduk. Sunduğumuz görüşlerin doğruluğu yerel ve genel yönetimlerce yayla şenliklerine ve Kadırga Otçusu’na tekrar desteğin artmış olmasıyla kanıtlanmıştır !

Gündem Yazar, Şalpazarı firmalarından reklam alamıyor

Şalpazarı’nda haklıya haklı, haksıza haksız demeye çalışan Gündem Yazar, yeri geldiğinde gerekeni yazmaktan çekinmemiştir. Öyle ki Şalpazarı’nda hemen her gruba, siyasi teşkilata, STK’lara bir eleştirimiz olmuştur. Bu nedenden dolayı olsa gerek Şalpazarı’nın sorunlarının çözülmesini isteyen, bu sebepten dolayı sorunları çekinmeden ortaya koyan Gündem Yazar hiçbir Şalpazarı firmasından, iş yeri sahiplerinden ve diğerlerinden reklam alamamıştır. Gündem Yazar’ın sahibi olan Ercan KANDEMİR, haber sitemizin alt yapısına yıllarca reklam geliri olmadan, hep cepten harcamak durumunda kalmıştır. Yine de kimseye boyun bükülmemiş, kimseye abi denilmemiş, kimseden bir şey istememiştir. Haber sitelerinin, gazetelerin tek geçim kaynağı reklamdır. Bu nedenden dolayı maddi ve manevi külfetleri üzerine alan Gündem Yazar kapanma noktasına gelmiştir.

Şalpazarı Basınının Sorunlarıyla İlgilendiniz mi ?

Gündem Yazar olarak hem Şalpazarı ileri gelenlerine hem de İYİ Parti Şalpazarı İlçe Başkan Yardımcısı Adnan MENDERES’e soruyoruz !

Bu vakte dek gerek dernekler, gerek belediye ve gerekse de diğerlerinin Şalpazarı basınına karşı tutumları kölelik şeklinde olmuştur. Bizler geçimimizi maalesef habercilikten sağlayamamakla birlikte zamanımızdan, cebimizdeki harçlığımızdan, sevdiklerimize ayıracağımız zamandan fedakarlık ederek Şalpazarı’nın basın açığını kapatmaya, sorunlara neşter vurmaya çalışıyor, sık sık yazıları bir an önce bitirebilmek, site yönetimini sağlayabilmek, teknik sorunları giderebilmek adına gece uykularımızdan fedakarlıklar verip saatlerce bilgisayarın başında kalıyoruz.

Buna rağmen haber emekçilerinin çektiklerinden haberdar olmayan yöneticiler, STK’lar ve diğerleri sık sık etkinliklerini ve açıklamalarını buldukları Şalpazarılı habercilere “Sen basınsın al yaz,” “Sen basınsın yayınlaman lazım.” diyerek emeğinin hakkını sormadan kendi reklamlarını yaptırmaya çalışmaktadırlar.

Sizler Şalpazarı’ndaki basın olgusunun durumunu hiç değerlendirdiniz mi ? Şalpazarı’nda basın işi yapmaya çalışmak Doğu Karadeniz’in sarp dağlarında sırtında odun, çayır, yük taşıyan Karadeniz kadını olmaktır !

Yukarıda da bolca bahsettiğimiz maddi ve manevi külfetlerin altında ezilen herkes bunlara dayanamayabilir. Bizler kimseye boyun bükmemek, kimsenin emir eri olmamak adına Gündem Yazar‘ı kapatma noktasına geldik ancak herkes bizim gibi yapmayabilir, kimisi iktidar partisinin ilçe teşkilatında görev alır, kimisi belediye başkanına yandaş, kimisi başka birisinin yanında olabilir. Öyle ki Şalpazarılı haber emekçilerine çektikleri ızdırapları sormadan önce kimin safındasınız şeklindeki bir soruyu asla sormayınız !

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.