Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İstihdam, Turizm, Başka Yolu Yok…

Ümit Sefa ÖZEN

Ümit Sefa ÖZEN

  • 09 Şubat 2017

Ümit Sefa ÖZEN

Tarihteki ilk anlardan itibaren insan, yaşamı gereği  bir yerlerden bir yerlere seyahat  veya  göç etmiştir. Bu seyahatler gerek günübirlik , gerek planlı , gerek plansız yeni yerler keşfetme merakıyla ortaya çıkmıştır . Daha sonra insanların belli kesimleri bu seyahat veya göçleri kimilerine göre zorunlu kimilerine göre keyfi hale gelmiştir . Keyfi hale gelen ve bu seyahati gerçekleştiren insanlara turist denir.

Turistler ekonomik yönden rahattırlar. Yaşadıkları yerde her şeyin hesabını yaparlar fakat iş gezip görmeye, tatile, seyahate gelince gözünü kırpmadan bolca döviz harcarlar.

1950’li yıllardan itibaren insanlar turizm sektörü çevresinden para kazanmaya, yeni yerler keşfetmeye, yatırım yapmaya, ülkemiz içerisinde insanlara istihdam sağlamaya başlamıştır. Bu istihdam alanları konaklama işletmeleri  veya dinlenme tesisleri olarak sayacak olursak oteller , moteller , bungalovlar  olarak sıralanabilir .

Farklı ülkelerden olsun , kendi ülkemiz içerisinden olsun seyahat eden, gezip gören turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için bir turizm bölgesinde olmazsa olmazlarındandır konaklama işletmeleri.

Yeme- içme – geçici konaklama gibi kriterleri sağlayan bölgeler turist çeker.

Sizlere bu bilgileri aktardıktan sonra sizin de ilçemize dair kafanızda belli başlı sorulara neden olmuşumdur.  Eğer olmadıysam bu haberi okumaktan vazgeçin . Her şeye tahammülüm var da, cahilliğe yok .

Ne gibi mi ?

İlçemiz geri kalmış , gelişememiş ,  ekonomik açıdan refaha ulaşamamış , diğer ilçelerle kıyaslandığında hep  bir sayısının arkasındaki sıfır olamamış , sıfırları artıramamıştır. Her geçen yıla değer katamamış, gelişememiştir …

Büyük ölçüde istihdam yaratacak hiçbir proje faaliyete geçmemiştir.  İş sahibi olamayan gençler birer birer gurbete  gidiyor, ilçemizi terk ediyor. Trabzon’un yaşlı bakımevi  ilçesi olmuşuz  haberimiz yok . Okullarımız deseniz kapanma derecesine geldi. Gerek köy okulları, gerek liseler.

İlçemizde çalışan memurlar bile benim çocukluğumdaki eğitim sistemi gibi taşımalı gelip gidiyorlar. Çünkü Şalpazarı’ndaki ev sayısı sadece memurların değil gelecek olan turistlerin bile ihtiyaçlarını karşılamıyor. Biz de bekliyoruz turist gelsin diye.   Turist kendini  rahat hissetmeyecek, ihtiyaçlarını karşılamayacak bir yere gelir mi ?

O kadar anlattım ilk yazımda, kimse ağzını açıp da bir şey demedi. Helal bu millete, okuyor ama susuyor. Çok geç olmadan eleştirin . Beni de, bu ilçeyi de , hizmet verme yetkisine sahip olanları da.

Turist olan insanları hiç incelediniz mi ? Onlar genelde ego tatmin etmek için kendisine bir şeyler katmak için sürekli seyahat ederler bilge olmaları da bu yüzdendir. Seyahatleri boyunca araştırırlar, nerede ne var neler yapılabilir gibi…

Bizim ilçemizdeki insanlar neden araştırmıyor , neden hep  yerimizde sayıyoruz yıllardır. Gündeme baktığımızda açıkları kapatmak için çalışmalar arsında turizme dair birşeyler göremiyoruz.  Şalpazarı ne olacak nasıl gelişecek ? Esnafın hali belli , gençlerin hali belli , ilçenin durumu belli. Hava şartları zaten zorluyor, bu yıl çok kış oldu tüm hizmetler bedava yapılmıyor. Biz sürekli bunları konuşuyor, çok okuyor, çok araştırıyor, sizlerin de okuyup bilgilenmesine vesile oluyoruz..

Konaklama İşletmeleri İlçemize Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Bir otel yapıldığını düşünün. ilçeye ziyaret artar, ekonomi canlanır, istihdam kaynağıdır . En önemlisi artık o ilçeye turist çekebilirsiniz . Örnekleri var ülkemizde.

Manavından , kasabından , bakkalından , fırınından , terzisinden , berberinden  hepsinin işine gelir. Hele ki gençler iş sahibi olmayıp kahvelerde oturmak yerine servis elemanlığı yapabilirler .

Evde oturan Kadınlarımız mutfaklarda çalışabilir . Yöresel lezzetlerin yapıldığı bir kültürel konaklama oteli düşünün 7’den 70’e her kesime dört mevsim otelin yapıldığını varsayın.

Gelen turistler gündüz şalpazarının köylerini, kesme taştan evlerini , tekirlerini, ahşap işçiliklerini inceleme fırsatı bulabilirler. Gece Sis Dağı’ndan Ağasar vadisine bakıp  şehrin ışıklarını 1950 metreden izleyebilir. Ertesi gün rotasını güzel bir kahvaltının ardından, temiz hava ve manzaranın ardından yollara koyulurlar. Sis Dağı , Sazalanı’ndan, Göllüalan’dan, Erikbeli’nden  o güzelim Haziran ayına kadar kar olan yaylalarımıza, Kadırga’ya, Eskala’ya, Davunlu’ya, Çatma’ya , Gızılüzüm Obasına  yol alırlar. Buralara kurulacak son derece gelişmiş kültürel nitelik taşıyan yöreye ait doğal ürünlerin satıldığı, yiyeceklerin satışa sunulduğu yer olan dinlenme tesisleri geliştirilmeli. Olanlar da yetersiz. Bu alanlara konaklama işletmeleri doğayı bozmayacak şekilde Bungalovlar ile gelen turistlere güzel bir doğa turizmi ile geçen günü konaklayarak bir gece doğanın misafiri olarak belli bir ücret karşılığında sahip edinebilirler.

Ne de güzel anlatıyorum sanki hepsi gerçek olmuş gibi.. Bunların hiç biri gerçekleşmeyecek hayaller değil.  O kadar çok gezdim gördüm ki Sazalanı , Erikbeli , Göllüalan, bu tür konaklama işletmelerine çok müsait bir yer..

Balıkesir – Akçay – Kazdağları

Gızılüzüm OBASI

Sisdağı – Zirve Ağasar Vadisi

Sazalan Mesire Yeri

Göllüalan Şenliklerinden

İnsan varolduğu sürece turizm devam edecek ne olursa olsun asla gerilemeyecek  sektördür bu konuya buradan hakim olabiliriz.

Bu seyahatler gerek günübirlik , gerek mevsimlik , belli başlı imkanlar sayesinde doğada vakit geçirmek diyebiliriz.

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.